Trwa ładowanie...

Protest w Augustowie właścicieli gruntów pod budowę obwodnicy

Mieszkańcy gmin Augustów i Raczki uważają, że wyceny ich nieruchomości zostały zaniżone przez rzeczoznawcę. Grunty niektórych osób rzeczoznawca wycenił poniżej 40 tys. zł za hektar, a inne grunty tej samej klasy były wycenione nawet po 140 tys. zł. Odwoływania i skargi kierowane do resortu infrastruktury na razie nie przynoszą rezultatów.

Protest w Augustowie właścicieli gruntów pod budowę obwodnicyŹródło: WP.PL, fot: Krzysztof Hawrot
d2p3un6
d2p3un6

Rolnicy niezadowoleni z wycen ich gruntów pod budowę obwodnicy Augustowa (Podlaskie) blokowali w poniedziałek miejskie rondo, na którym zbiegają się drogi krajowe nr 61 i nr 8. Blokada trwała trzy godziny.

Protest odbył się na rondzie od strony Białegostoku, gdzie łączą się trasy z Białegostoku i Łomży do Augustowa. Brało w nim udział ponad sto osób. Mieli ze sobą transparenty z napisami m.in.: "Zabraliście nam ziemię", "Rzeczoznawca do wymiany", "Żądamy sprawiedliwej wyceny naszej ziemi", "Wybory wkrótce. Rozliczymy". Przy rondzie rolnicy postawili ciągniki rolnicze z flagami narodowymi.

Jak powiedział PAP rzecznik augustowskiej policji Paweł Jakubiak, policja informowała uczestników manifestacji, że nie mają pozwolenia na blokadę dróg, a jedynie na protest, więc powinni zejść z pasów. Rolnicy jednak przez trzy godziny blokowali obie drogi. Policja ma wyciągnąć konsekwencje wobec osób uczestniczących w blokadzie.

Wójt gminy Raczki Roman Fiedorowicz powiedział PAP, że to są najniższe wyceny w woj. podlaskim, nieoddające rzeczywistej wartości ziemi. Przy innych inwestycjach związanych z budową dróg rolnicy dostawali od 100 do 150 tys. zł za hektar.

d2p3un6

- Jesteśmy za tą drogą, pogodziliśmy się z tym, ale wyceny naszej ziemi to porażka. One mają być takie, byśmy za te pieniądze mogli odbudować nasze gospodarstwa. Za te pieniądze obecnie nie możemy kupić innej ziemi - powiedziała PAP Jolanta Harasim, przewodnicząca Komitetu Protestacyjnego Gmin Augustów i Raczki.

W związku z budową obwodnicy wydano 466 decyzji odszkodowawczych, ale od 128 mieszkańcy się odwołali do ministra infrastruktury i rozwoju. Resort dotychczas rozpatrzył cztery odwołania. W przypadku dwu spraw utrzymał w mocy rozstrzygnięcia wojewody podlaskiego, a wobec dwu uchylił decyzje i przekazał do ponownego rozpatrzenia.

Jak poinformowała PAP w ubiegłym tygodniu rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł, wojewoda zwracał się do ministerstwa z prośbą o przyśpieszenie rozpatrywania odwołań.

Radni sejmiku województwa podlaskiego przyjęli w poniedziałek stanowisko, w którym apelują o poszanowanie praw mieszkańców przy budowie obwodnicy Augustowa. - Odbyte do tej pory spotkania z ministrem infrastruktury i rozwoju, mimo złożonych obietnic, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Prosimy o poparcie w sprawie i pomoc rolnikom w celu uzyskania zagwarantowanego konstytucją słusznego odszkodowania za wywłaszczenie - brzmi część stanowiska radnych sejmiku województwa podlaskiego.

d2p3un6

Rzecznik prasowy ministerstwa infrastruktury i rozwoju Piotr Popa w oświadczeniu dla PAP napisał, że "odwołania składane przez rolników, których nieruchomości zostały wywłaszczone, będą rozpoznawane w lutym i marcu br. W grudniu 2013 r. podjęto decyzję o priorytetowym potraktowaniu spraw związanych z ustaleniem odszkodowań za nieruchomości przeznaczone pod budowę obwodnicy Augustowa".

Harasim zapowiedziała, że 3 marca odbędzie się drugi protest w tym samym miejscu. Rolnicy ponownie zablokują drogi krajowe nr 8 i 61.

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa trwają. Grunty rolników zostały już przejęte przez Skarb Państwa. Obwodnica będzie mieć 34,2 km długości, jej budowa ma się zakończyć jesienią 2014 r.

d2p3un6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p3un6