Protokół z posiedzenia FOMC umacnia dolara

Próby odszyfrowania, czy Fed sięgnie po QE3 w drugiej połowie roku nadają kierunek notowaniom w ostatnich tygodniach. Wczoraj poznaliśmy protokół z posiedzenia FOMC, które odbyło się 13 marca.

Protokół z posiedzenia FOMC umacnia dolara
Źródło zdjęć: © TMS

Jego treść sugeruje, że decydenci są niechętni kontynuacji ilościowego luzowania. Mimo, że po posiedzeniu (26 marca), w bardzo "gołębim" tonie wypowiadał się Ben Bernanke, to wczoraj indeksy zniżkowały, rosły rentowności długu oraz podniosła się dolarowa krzywa swapowa. Dolar umocnił się w stosunku do wszystkich walut G10.
Kurs eurodolara przełamał linię trendu wzrostowego rozpoczętego w połowie marca oraz dziesięciodniową średnią ruchomą wybijając się dołem z trwającej od ponad tygodnia konsolidacji. Minima zostały ustanowione w okolicy 1,3180. Obecnie kurs konsoliduje się w pobliżu dołków z 26 marca i poziomu zniesienia 38,2 proc. Fibonnaciego spadków rozpoczętych w drugiej połowie lutego, na poziomie 1,3200. Uważamy, że w kolejnych dniach kurs będzie zniżkował w kluczowe okolice 1,30. Ich przebicie będzie zapowiedzią spadków eurodolara w perspektywie kilku miesięcy do poziomu 1,26.

Strefa euro: ECB zdecyduje o koszcie pieniądza

Stawki Euribor 3M nieprzerwanie spadają, co należy wiązać z gigantycznym zastrzykiem płynności, który ECB zaaplikował sektorowi bankowemu pod postacią pożyczek LTRO. W obliczu obniżających się rynkowych stóp procentowych nie należy oczekiwać, że już w kwietniu zostanie dokonana trzecia w rozpoczętej w listopadzie, kadencji Mario Draghiego, obniżka stóp.

Decydenci stoją przed poważnym problemem. Słaba kondycja gospodarek peryferyjnych Eurolandu odzwierciedlana chociażby przez wartości indeksów PMI (dziś na rynek trafi cała seria finalnych odczytów wskaźników dla sektora usługowego, a także Composite PMI) wymaga luzowania polityki monetarnej, jednak na drodze do takiego kroku stoi utrzymująca się presja inflacyjna (dynamika inflacji HICP w marcu wyniosła 2,6 proc. r/r). Niemniej w kolejnych miesiącach za sprawą słabej koniunktury i efektów bazy dynamika inflacji konsumenckiej będzie hamować, a Rada Prezesów obniżać koszt pieniądza.

Za takim scenariuszem przemawiają też niższe, od benchmarkowej stopy procentowej ECB o około 80 pb, rentowności niemieckich dwuletnich obligacji skrabowych. Luzowanie polityki pieniężnej w Europie (zwłaszcza jeśli Fed nie sięgnie po QE3 bądź inny niekonwencjonalny instrument polityki pieniężnej) będzie negatywnie oddziaływać na siłę euro względem dolara amerykańskiego poprzez dyferencjał stóp procentowych. Już wczoraj EUR - USD 2Y swap spread osiagnął wartośc najniższą od 2010 roku.

O godzinie 14:15 poznamy treść raportu ADP. Ostatnie dane za luty wykazywały wzrost w stosunku do stycznia do poziomu 216 tysięcy. Obecnie konsensus zakłada poziom 205 tysięcy. Dane raportu ADP uważane są za wskaźnik wyprzedzający dla piątkowych danych z rynku pracy w Stanach, w szczególności dotyczyć to będzie zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w marcu.

Polska: RPP utrzyma koszt pieniądza na poziomie 4,5 proc.

We wczesnych godzinach popołudniowych Rada ogłosi decyzję w sprawie kosztu pieniądza. Naszym zdaniem referencyjna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 4,5 proc. Po wczorajszym komunikacie FOMC złoty w stosunku do dolara osłabił się o ponad 400 pipsów. Tym samym notowania znalazły się tuż pod górną bandą trójkąta wyznaczającego już ponad miesięczną konsolidację. Tuż po otwarciu europejskich parkietów kurs USD/PLN znajduje się przy poziomie 3,1350. Natomiast w stosunku do euro złoty zachowuje się cały czas stosunkowo stabilnie i od początku tygodnia notowania EUR/PLN konsolidują się w okolicach poziomu 4,14. Wczoraj mogliśmy zaobserwować nieco większą zmienność, jednak w przeciwieństwie do kursu USD/PLN, kurs EUR/PLN nie zwyżkował znacznie i dziś po godzinie 9:00 znajduje się przy poziomie 4,14.
Bartosz Sawicki
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers SA

Źródło artykułu:TMS Brokers
złotyfrankdolar

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)