Prowokacja Rosjan wymierzona w Orlen?

W dniu walnego zgromadzenia akcjonariuszy PKN Orlen rosyjski portal vedomosti.ru poinformował, że polska firma prosi Rosnieft o zwiększenie dostaw ropy. W zamian - jak twierdzi moskiewska gazeta - oferuje część swoich akcji. Władze polskiej spółki stanowczo zdementowały te doniesienia.

Prowokacja Rosjan wymierzona w Orlen?
Źródło zdjęć: © Orlen

"Pragniemy kategorycznie podkreślić, iż PKN Orlen nie prowadzi żadnych działań zmierzających do zbycia udziałów w spółce Orlen Lietuva. Koncern nie bierze i nie jest również zainteresowany udziałem w projekcie sprzedaży paliw na Białorusi, w Polsce i w Niemczech, który miałaby funkcjonować pod marką Rosnieft. Nie są też prowadzone żadne rozmowy z firmą Rosnieft na temat innych kontraktów na dostawy ropy dla PKN Orlen" - napisano w stosownym oświadczeniu.

Również Ministerstwo Skarbu twierdzi, że informacje podawane przez rosyjski portal są nieprawdziwe i niezgodne z zamiarami polskiej spółki i Skarbu Państwa. W komunikacie przesłanym Wirtualnej Polsce resort informuje, że właściwe organy państwowe "na bieżąco monitorowały i monitorują wszystkie procesy związane z kontraktowaniem surowców oraz relacje spółki z zagranicznymi kontrahentami".

Rosyjskie media podają, że na razie Rosnieft zastanawia się nad rzekomą propozycją Orlenu. Według vedomosti.ru rosyjski koncern, "gdyby chciał, mógłby kupić cały PKN Orlen, jednak nikt mu na to nie pozwoli".

O sprawie rozmawialiśmy z prezesem Orlenu Jackiem Krawcem

Sebastian Ogórek, WP.PL: Dlaczego rosyjskie media akurat dziś zainteresowały się sprawą kontaktów Rosnieftu i Orlenu?
Jacek Krawiec, PKN Orlen: Tego nie wiem, ale trudno nie dostrzec zbieżności daty publikacji zawierającej nieprawdziwe informacje na temat naszej Spółki z odbywającym się dzisiaj Walnym Zgromadzeniem Akcjonariuszy PKN ORLEN.

Rozumiem, że wszystkie najważniejsze tezy z „Wiedomosti”: kwestia sprzedaży Możejek, odsprzedaży części akcji PKN Orlen oraz współpracy przy tworzeniu sieci stacji benzynowych w Europie Środkowo-Wschodniej są nieprawdziwe?
Absolutnie tak, to informacje, które nie mają żadnego potwierdzenia w faktach. Nie prowadziliśmy rozmów z Rosnieftem w sprawach opisanych przez serwis viedomosti.ru, a nasze negocjacje dotyczyły wyłącznie zakupów długoterminowych ropy do Polski i Czech.

Rosyjska gazeta pisze o tym, że kontrakt negocjujecie. Tymczasem kilka dni temu umowa została zawarta. Sprzeczne były natomiast komunikaty PKN Orlen i Rosnieftu co do sumy dostarczanej ropy i jej ceny?
Mogę zapewnić, że informacje podawane przez PKN Orlen są zgodne ze stanem faktycznym.

Kontrakt jako pierwszy sprawił, że z rynku handlu ropą z Rosji wyeliminowano firmy pośredniczące. Może to im nie podoba się obecne rozwiązanie?
Nie chcę spekulować. Prawdą jest, że po raz pierwszy udało się podpisać umowę bezpośrednio z producentem ropy i w związku z tym uzyskać korzystniejsze warunki. Przypomnę, że przez lata się to nie udawało i było krytykowane zarówno przez ekspertów branżowych, jak i polityków wszystkich opcji.

*Czy w związku z artykułem w rosyjskiej gazecie zamierzacie prosić ją o sprostowanie? *
Tak, występujemy z wnioskiem o sprostowanie nieprawdziwych informacji.

Czy w razie nieuznania sprostowania zamierzacie podjąć też kroki prawne?
Poczekajmy najpierw na reakcję dziennika „Wiedomosti”.

Poniżej teksty oświadczeń:

PKN Orlen

Z nieznanych PKN ORLEN powodów, serwis vedomosti.ru wymienia i wiąże różne, rzekomo prowadzone projekty z kwestią podpisanych ostatnio kontraktów z firmą Rosnieft na zakup ropy naftowej do rafinerii w Polsce (w lutym 2013 r.) oraz w Czechach (w czerwcu br.). Wbrew temu co podaje serwis vedomosti.ru, zawarcie kontraktów na dostawy ropy nigdy nie było warunkowane jakimikolwiek zobowiązaniami Koncernu wobec Rosnieft dotyczącymi realizacji wspólnych projektów czy też sprzedaży jakichkolwiek aktywów. Pragniemy kategorycznie podkreślić, iż PKN ORLEN S.A. nie prowadzi żadnych działań zmierzających do zbycia udziałów w spółce ORLEN Lietuva. Koncern nie bierze i nie jest również zainteresowany udziałem w projekcie sprzedaży paliw na Białorusi, w Polsce i w Niemczach, który miałaby funkcjonować pod marką Rosnieft. Nie są też prowadzone żadne rozmowy z firmą Rosneft na temat innych kontraktów na dostawy ropy dla PKN ORLEN.

Proces kontraktacji długoterminowej zakupu ropy naftowej do Polski zainicjowany w związku z wygasaniem obowiązujących kontraktów, został zakończony w lutym 2013 r. Natomiast proces zakupu ropy naftowej do Czech został zakończony w czerwcu br. Informacje o realizacji ww. procesów, od samego początku aż do chwili zawarcia kontraktów, były przekazywane do: Komitetu ds. Monitoringu Dostaw Ropy, Rady Nadzorczej PKN ORLEN S.A. oraz Ministerstwa Skarbu Państwa, natomiast uprawnione organy państwowe na bieżąco monitorowały realizację ww. procesów.

PKN ORLEN zwróci się do wydawcy serwisu vedomosti.ru o sprostowanie nieprawdziwych informacji zamieszczonych w artykule pt. „PKN ORLEN pcha się pod skrzydła Rosnieftu”.

Ministerstwo Skarbu Państwa

Doniesienia serwisu vedomosti.ru dotyczące zacieśnienia współpracy pomiędzy PKN ORLEN S.A. a rosyjską spółką Rosnieft są nieprawdziwe i niezgodne z rzeczywistymi zamiarami polskiej spółki oraz jej głównego akcjonariusza – Skarbu Państwa.

Ministerstwo Skarbu Państwa, rada nadzorcza PKN ORLEN S.A. oraz uprawnione organy państwowe na bieżąco monitorowały i monitorują wszystkie procesy związane z kontraktowaniem surowców oraz relacje spółki z zagranicznymi kontrahentami.

Tak też jest w tym przypadku. Jedyne kontakty PKN ORLEN i Rosnieft w ostatnich miesiącach dotyczyły zawarcia kontraktów terminowych na dostawy ropy naftowej do rafinerii w Płocku oraz Republice Czeskiej.

Zawarcie kontraktów na dostawy ropy nigdy nie było warunkowane jakimikolwiek zobowiązaniami PKN Orlen wobec Rosnieft dotyczącymi realizacji wspólnych projektów czy też sprzedaży jakichkolwiek aktywów.

prowokacjarosnieftenergetyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)