Przecen ciąg dalszy
Dzisiejsza sesja rozpoczęła się niewielkim spadkiem indeksów rzędu 0,6%, w reakcji na słabe zachowanie największych światowych giełd. Popyt nie był jednak na tych poziomach szczególnie zainteresowany papierami, przez co skala przecen powiększała się w kolejnych minutach handlu.
19.11.2009 17:19
Pewne uspokojenie zapanowało po ogłoszeniu lepszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej w Polsce za październik (odnotowany został mniejszy od prognozowanego spadek, rzędu -1,2% r/r). Zdecydowanie wyraźniejszą, pozytywną, reakcję popytu obserwowaliśmy po publikacji danych o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych w USA, które tym razem były zgodne z oczekiwaniami - 505 tys. sztuk. Entuzjazm kupujących pozwolił jednak jedynie na wyniesienie wartości indeksu WIG20 w rejon poziomów z poranka, po czym podaż błyskawicznie sprowadziła rynek na nowe minima wykorzystując jako pretekst bardzo słaby początek handlu w USA. Opublikowane tuż przed końcem notowań wskaźniki wyprzedzające nie wniosły niczego nowego (Conference Board gorzej od prognoz, Indeks FED wypadł lepiej), co zapewniło zamknięcie rynku na dziennym minimum: WIG20 -1,76%, WIG -1,6%. Równie kiepskie nastroje dominowały dziś w segmencie małych i średnich spółek, mWIG40 -1,4%, sWIG80 -1,1%. Obroty na rynku, ponownie jak w dniu wczorajszym, były
wysokie i przekroczyły kwotę 1,8 mld zł.
W ramach WIGu20 liderzy ostatnich wzrostów, dziś tracili najsilniej. Mocne przeceny były udziałem m.in. KGHM -2,7%, PEKAO -1,9%, PKO BP -3,7%, BZWBK -4,4% czy BRE -2,9%. Z kolei zyskały (kosmetycznie) głównie te, które nie brały udziału w ostatnich zwyżkach: TVN +2,1%, PGNIG +1,4, CYFROWY POLSAT +0,9% czy ASSECO +0,7%. Wydarzeniem dnia były informacje o braku zgody PGNIG na przedłużenie okresu spłaty przeterminowanych rachunków za gaz, (których nieoficjalna kwota wynosi 130 mln zł) przez POLICE i jednoczesne wezwanie do uregulowania zobowiązań w terminie 30 dni, które doprowadziły do 7 procentowej przeceny akcji chemicznej spółki. Inwestorzy wyczekiwali także w dniu dzisiejszym na wyrok sądu w sprawie o ogłoszenie upadłości TECHMEXU jednak sprawa nie została rozstrzygnięta.
Dzisiejsza sesja ma negatywną wymowę i pozwala przypuszczać, iż będzie nam dane zobaczyć rynek na niższych poziomach podczas kolejnych sesji. Podaż gładko rozprawiła się z pierwszymi, istotnymi wsparciami w postaci np. 38% zniesienia ostatniego wzrostu, czy drugiego wydłużenia pierwszej fali spadkowej na wykresach intra. Nadzieje powinny być teraz wiązane z poziomami 2317 bądź 2288, gdzie znaleźć możemy kolejne zniesienia, jednak od razu przypomina się poprzednia korekta spadkowa (z 2416 na 2193), kiedy to analogiczne poziomy nie ustabilizowały handlu na długo i rynek odbił praktycznie z okolic poprzednich minimów.
Karol Koszarski
makler
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |