Trwa ładowanie...
d2xf1dw
wig
22-02-2012 18:20

Przecena na warszawskim parkiecie

Relatywna słabość polskiego rynku w porównaniu do zagranicznych parkietów uwidoczniła się na środowej sesji. Presja podażowa w Warszawie była wyraźnie silniejsza niż na giełdach zachodnioeuropejskich. Częściowo mogło się tak dziać dlatego iż informacje płynące z naszej gospodarki nie są najlepsze, zgodnie z szacunkami MPiPS stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 13,3 proc.

Share
d2xf1dw

Perspektywy na ten miesiąc też nie są optymistyczne, specjaliści przewidują dalszy wzrost wskaźnika. Ostatecznie indeks największych spółek na środowej sesji spadł 1,01 proc. Wszystkie indeksy branżowe traciły na wartości, najwięcej spółki budowlane i banki. Spółek, które zyskiwały, było tylko 23 proc., natomiast tych, które traciły, aż 67 proc. Największe obroty zanotowały walory PKO – ponad 232 mln zł. Na cały rynku obroty przekroczyły jeden miliard zł.

Liderami wzrostów wśród spółek z prestiżowego WIG20 były TVN i Bogdanka. Nieznacznie wśród największych spółek zyskiwały PGNiG i PZU. Pozostałe firmy traciły na wartości. Bank Handlowy poinformował o możliwości obniżenia ratingów przez agencję Moody's - w konsekwencji stracił dzisiaj ponad jeden procent. Akcje Asseco Poland zanotowały kosmetyczny spadek, mimo iż spółka podtrzymuje plan przeznaczenia blisko 200 mln zł na dywidendę. Najsłabszym ogniwem był PBG, który stracił 5,45 proc. Spółka wstępnie szacuje iż prognozy za 2011 rok zostaną wykonane. PBG zakładała w ubiegłym roku iż wypracuje 200 mln zł zysku netto, prognozę wyników finansowych za 2012 r. firma poda na przełomie pierwszego i drugiego kwartału.

Po informacji iż Asseco Poland zamierza nabyć do 100 proc. akcji w wezwaniu po 21 zł silne wzrosty były udziałem Sygnity. Asseco nie wyklucza wycofania spółki z obrotu na GPW, celem wezwania jest wzmocnienie potencjału poprzez integrację kompetencji informatycznych i produkcyjnych obu podmiotów. Zdaniem prezesa rzeszowskiej spółki biorąc pod uwagę wskaźniki Sygnity, cena w wezwaniu jest atrakcyjna, jednakże istnieje ryzyko iż do transakcji nie dojdzie. Asseco nie planuje obecnie zwiększać ceny, na zamknięciu sesji za jedną akcję Sygnity trzeba było zapłacić 22,22 zł.

Luty statystycznie ujmując jest nie najlepszym miesiącem pod kątem inwestycji w akcje. W tym roku nie jest inaczej, po silnych wzrostach w styczniu warszawski parkiet wyraźnie traci impet wzrostowy. Na sesjach spadkowych rosną obroty, co nie najlepiej wróży najbliższej przyszłości. Podczas ostatnich dwunastu sesji jedynie 17 lutego rynek zamknął się powyżej poziomów otwarcia. Na dziennym wykresie indeksu WIG20 w ostatni piątek widzimy białą świecę, która sąsiaduje z jedenastoma czarnymi, najbliższa linia oporu znajduje się na poziomie 2400 pkt (tegoroczne maksima), z drugiej strony wsparcie przebiega w okolicach 2293 pkt gdzie znajduje się 38,2 proc. wzniesienia ostatniej fali wzrostowej zapoczątkowanej w połowie stycznia.

d2xf1dw

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2xf1dw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xf1dw
d2xf1dw