Trwa ładowanie...
d47ri0x

Przeciętny Polak przyczynia się do emisji 8,3 ton CO2 rocznie.

Przeciętny Polak przyczynia się do emisji
8,3 ton CO2 rocznie. Jednak - jak przekonuje Fundacja Nasza Ziemia
- każdy może przyczynić się do zmniejszenia tej emisji, stosując
specjalny kalkulator emisji CO2.

d47ri0x
d47ri0x

Fundacja zorganizowała w środę w Warszawie happening, podczas którego przekonywała do korzystania z kalkulatora.

Kalkulator dostępny jest na stronie www.ziemianarozdrozu.pl. Jest to przygotowane przez specjalistów +narzędzie+ obliczeniowe Ministerstwa Środowiska, którym posługiwano się podczas Konferencji Klimatycznej ONZ w Poznaniu w grudniu 2008 r.

Kalkulator pokazuje, w jaki sposób każdy mieszkaniec Ziemi przyczynia się do emisji CO2 do atmosfery. Żeby obliczyć swoją prywatną emisję, wystarczy wybrać odpowiednie opcje z kategorii: "Mieszkanie", "Ciepła woda, klimatyzacja", "Transport osobisty", "Transport publiczny", "Żywność" i "Konsumpcja".

Wpływ na klimat ma np. to, czy mieszka się bloku czy budynku jednorodzinnym, a także jakiego surowca użyto do budowy domu.
_ Zużycie energii na jednego mieszkańca jest niższe dla osoby mieszkającej w bloku, choćby dlatego, że taki budynek lepiej utrzymuje ciepło niż budynek jednorodzinny _ - powiedziała dziennikarzom Katarzyna Osowiecka z fundacji "Nasza Ziemia". _ Trzeba też pamiętać, że do produkcji każdego materiału budowlanego potrzebna była określona ilość energii _- dodaje.

d47ri0x

Jak przekonują przedstawiciele fundacji, bardzo duży wpływ na klimat ma trybu życia, w tym nawet częstotliwość i sposób mycia się, odległość pokonywana z domu do pracy czy sposób przemieszczania się. Ważne jest nawet to, gdzie zaopatrujemy się w żywność - w supermarketach czy w mniejszych, osiedlowych sklepach z lokalnymi produktami. Do pogorszenia klimatu może przyczyniać się również fakt, że często wymieniamy sprzęt elektroniczny na nowy albo często kupujemy nowe ubrania.

Po przeanalizowaniu uzyskanego w kalkulatorze wyniku okazuje się, że wystarczy zrezygnować z jednej lotniczej wycieczki zagranicznej rocznie, by radykalnie zmniejszyć prywatną emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

_ Jednak największym na dziś problemem jest wciąż rosnące spożycie wołowiny. Wyprodukowanie 1 kg mięsa wołowego równa się takiej ilości dwutlenku węgla, jaką emituje samochód, który przejedzie 60 km _- podkreślała Katarzyna Osowiecka.

Na wiele czynników emisji dwutlenku węgla do atmosfery nie mamy niestety wpływu.
_ W niektórych bogatych krajach, mimo dużego poziomu konsumpcji, emisja CO2 jest niższa ze względu na wykorzystanie bardziej ekologicznych, w tym odnawialnych źródeł energii. Przykładem może być Francja, gdzie energia w dużym stopniu pochodzi z elektrowni atomowych. W Polsce pozyskujemy energię głównie z mało wydajnych elektrowni węglowych. Również udział energii odnawialnych jest w Polsce znikomy _- wyjaśniła Osowiecka.

d47ri0x

W Polsce wskaźnik na jednego mieszkańca wynosi 8,3 ton na rok, przy czym w przypadku Warszawy jest to 9,88 ton. Na tle innych krajów Polacy nie wypadają najgorzej. Rekordzistami są Amerykanie, którzy produkują rocznie aż 24 ton na osobę, z kolei średnia europejska wynosi 10 ton. Na całym świecie średnia to 5 ton, ponieważ należy wziąć pod uwagę biedne kraje, jak np. Czad, gdzie jeden mieszkaniec produkuje już tylko 0,02 tony CO2 rocznie.

d47ri0x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ri0x