Przeciw niewolnictwu

Pierwszego lutego wchodzi w życie „Konwencja Rady Europy w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi”. Zacznie ona obowiązywać w dziesięciu krajach europejskich.

01.02.2008 10:17

Pierwszego lutego wchodzi w życie „Konwencja Rady Europy w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi”. Zacznie ona w tym dniu obowiązywać w dziesięciu krajach europejskich, a od 1 maja w kolejnych trzech.

Konwencja szeroko definiuje handel ludźmi. Zaleca państwom, które do niej przystąpiły, wprowadzenie wielu przepisów dotyczących zapobiegania temu procederowi, koordynowania działań w tym zakresie w skali krajowej i międzynarodowej, kontroli dokumentów i identyfikacji ofiar, opieki i udzielania im zezwoleń na pobyt na danym terytorium oraz odszkodowań i prawnego zadośćuczynienia dla nich.

Nakłada też na państwa-strony obowiązek wprowadzenia sankcji i procedury karania czynów związanych z handlem ludźmi.

Każda ze stron ma też ustanowić krajowych sprawozdawców lub inne mechanizmy monitorowania działalności prowadzonej przez instytucje państwowe przeciwko handlowi ludźmi oraz implementacji związanych z tym wymogów określonych w prawie wewnętrznym.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)