Trwa ładowanie...

Przedsiębiorczy renciści zapłacą składkę od 1 lipca 2007

Od 1 lipca 2007 r. renciści prowadzący
działalność gospodarczą będą płacić obowiązkową składkę na
ubezpieczenie emerytalno-rentowe - zadecydował Sejm.
Obowiązujące przepisy zakładały, że składka będzie płacona od 1
stycznia 2007 roku.

Przedsiębiorczy renciści zapłacą składkę od 1 lipca 2007Źródło: WP.PL
dzh4rn1
dzh4rn1

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych głosowało 407 posłów, 2 osoby były przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Głosowało 409 posłów.

Podczas II czytania, SLD zgłosiło poprawkę, by na 1 stycznia 2008 r. przesunąć termin wejścia w życie przepisów o płaceniu obowiązkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przez rencistów, prowadzących działalność gospodarczą. Sejmowa komisja polityki społecznej zaopiniowała ją negatywnie. W rezultacie głosowania, poprawkę tę także odrzucił Sejm.

SLD chciał przesunięcia terminu płacenia składek przez rencistów, ponieważ rząd nie ma gotowych rozwiązań, dotyczących wprowadzenia takiej składki. Poseł sprawozdawca Tadeusz Cymański (PiS) przyznał, że faktycznie rząd nie ma na razie gotowego projektu takiej ustawy, gdyż sprawa jest "delikatna i trudna". Jak zaznaczył, sprawa ma silny aspekt społeczny, ale jednocześnie dotyczy równej konkurencji na rynku. Osoby niepłacące obowiązkowej składki mają w tym wypadku pozycje uprzywilejowaną.

Cymański wyraził nadzieję, że w ciągu trzech miesięcy zostaną wypracowane jakieś kompromisowe rozwiązania, które wprowadzą składkę dla osób, które osiągają wysokie dochody, ale jednocześnie nie uderzą w osoby o niskich dochodach.

dzh4rn1

We wtorek, wiceminister pracy i polityki społecznej Mirosław Mieleńczuk poinformował, że rząd pracuje nad projektem, który zakładałby refundację części składki na FUS. "Mają to być działania osłonowe. Rząd proponuje, aby refundacje tych składek wypłacane były co miesiąc" - powiedział Mielniczuk.

Według części posłów, obciążenie rencistów składkami na ubezpieczenie, spowoduje w większości przypadków likwidację prowadzonej przez te osoby działalności gospodarczej.

dzh4rn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzh4rn1