Przedsiębiorstwa odnotowały poprawę sytuacji w I kw., oczekują dalszej - NBP

22.04. Warszawa (PAP) - W I kw. 2010 r. przedsiębiorstwa odnotowały dalszą poprawę sytuacji, jednocześnie zanotowano dalszy wzrost optymizmu prognoz, szczególnie odnośnie...

22.04. Warszawa (PAP) - W I kw. 2010 r. przedsiębiorstwa odnotowały dalszą poprawę sytuacji, jednocześnie zanotowano dalszy wzrost optymizmu prognoz, szczególnie odnośnie perspektyw popytu, produkcji i eksportu - wynika z informacji NBP o kondycji sektora przedsiębiorstw opublikowanej w czwartek. Wzrost optymizmu przekłada się na coraz mniejszy odsetek firm redukujących zatrudnienie i coraz większy udział przedsiębiorstw je zwiększających. Nie przekłada się on natomiast jeszcze na plany inwestycyjne przedsiębiorstw. Oczekiwania inflacyjne osłabiły się.

"Wyraźnie rośnie optymizm prognoz eksportu. Sytuacja w grupie eksporterów jest coraz lepsza, a opłacalność sprzedaży zagranicznej, mimo aprecjacji złotego względem euro, pozostaje wysoka" - napisano.

"Skala zaobserwowanej poprawy w obszarze popytu pozostaje niewielka. Odnotowano nieznaczny wzrost poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych oraz niewielki spadek bariery popytu. Niski popyt pozostał najważniejszym problemem sektora przedsiębiorstw. Prognozy w zakresie popytu oraz produkcji są jednak coraz bardziej optymistyczne, a ich poprawa obserwowana jest w większości branż i klas. Zmniejsza się również problem nadmiernych zapasów produktów gotowych" - dodano.

"Przedsiębiorstwa coraz rzadziej planują zwolnienia i coraz częściej zamierzają zwiększać liczbę pracowników, niemniej w II kw. zatrudnienie w całym sektorze może jeszcze nie rosnąć. Wzrost optymizmu prognoz zatrudnienia przekłada się również na wzrost odsetka przedsiębiorstw planujących podwyższać wynagrodzenia" - napisano.

Z badania wynika, że odsetek nowo planowanych inwestycji pozostaje na niskim poziomie.

Z raportu wynika, że osłabły oczekiwania inflacyjne przedsiębiorców.

"Oczekiwania inflacyjne ankietowanych przedsiębiorstw osłabiły się wyraźnie. Nie przełożyło się to jednak na plany odnośnie cen na oferowane przez przedsiębiorstwa towary i usługi. Również w przypadku prognoz cen w próbie obserwowane jest wyraźne zróżnicowanie. O spadku dynamiki cen informują m.in. firmy budowlane" - napisano.

Tempo wychodzenia z kryzysu nie jest wysokie i różni się w poszczególnych klasach przedsiębiorstw. Główne problemy przedsiębiorstw to m.in. niski popyt i wahania kursowe.

"Tempo poprawy pozostało niskie, a zróżnicowanie między poszczególnymi branżami i klasami wysokie. Poza słabą aktywnością inwestycyjną i słabym popytem wewnętrznym, dodatkowy niekorzystny wpływ na tempo poprawy w I kw. miała mroźna zima, która odbiła się najsilniej na sytuacji budownictwa. Mimo stopniowej poprawy, głównym problemem sektora przedsiębiorstw pozostaje zbyt niski popyt, a w dalszej kolejności wahania kursu walutowego oraz silna konkurencja" - zaznaczono. (PAP)

fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansebankinbp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)