Trwa ładowanie...
d2rrli6

Przedstawiciel KE: negocjacje ws. TTIP powinny zamknąć się w 5 latach

Negocjacje w sprawie porozumienia o wolnym handlu miedzy UE a USA (TTIP) nie powinny trwać dłużej niż pięć lat, umowa z Amerykanami to priorytet dla Komisji Europejskiej - powiedział w poniedziałek w Warszawie wiceszef dyrekcji KE ds. handlu Ignacio Garcia Bercero.

Share
d2rrli6

Porozumienie ws. wolnego handlu w obszarze Pacyfiku (TPP) potrzebowało pięciu lat, być może TTIP uda nam się zawrzeć szybciej - powiedział dziennikarzom. Podkreślił też, że nie ma powodów podejrzewać, że nowy polski rząd będzie umowie przeciwny.

Negocjacje w sprawie TTIP rozpoczęły się w 2013 roku.

Bercero jest głównym unijnym negocjatorem w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi. W Polsce przebywał na zaproszenie warszawskiego przedstawicielstwa KE.

d2rrli6

Zdaniem Bercero negocjowana między UE a USA umowa ma szanse zdefiniować zasady handlu międzynarodowego w XXI wieku. Podkreślił, że obecnie Europejscy i Amerykańscy negocjatorzy koncentrują wysiłki na konsolidacji propozycji, zawartych w 20 rozdziałach.

Poszczególne rozdziały negocjacyjne dotyczą m.in. wymiany handlowej, rynku usług, zamówień publicznych, czy współpracy regulacyjnej. Negocjator powiedział, że np. trwają prace nad rozwiązaniami mającymi na celu ułatwienie eksportu polskich owoców - jabłek i gruszek - na rynek amerykański.

Bercero zapewnił, że w żadnym z negocjowanych obszarów po obu stronach Atlantyku nie dojdzie do obniżenia poziomu bezpieczeństwa obywateli. Jednocześnie wskazał, iż jedną z najtrudniejszych spraw w rozmowach z Amerykanami stanowią problemy ochrony oznaczenia geograficznego produktów rolnych z UE.

Odniósł się także do 11 rundy negocjacji, która odbyła się pod koniec października na Florydzie. "Sądzę, że mieliśmy całkiem udaną rundę negocjacyjną w Miami. Jedną z ważniejszych rzeczy, które zrobiliśmy, to rewizja propozycji stawek celnych - teraz mamy zrównoważone propozycje stawek celnych po obu stronach" - powiedział. Wskazał, że uzgodniono już likwidację 97 proc. list celnych.

d2rrli6

"Przeprowadziliśmy także bardzo dobrą dyskusję na temat spraw regulacyjnych. Zaczynamy dostrzegać kształt tego, co będzie przedmiotem umowy w obszarze regulacji" - podkreślił Barcero.

Kwestie ochrony inwestycji nie były przedmiotem rozmów w Miami. Bercero poinformował, że KE przedstawiła tylko swoją propozycję dotyczącą zmian w arbitrażu międzynarodowym. USA jeszcze się do niej nie odniosły.

Według Bercero nowy polski rząd nie powinien sprzeciwiać się porozumieniu. Jak powiedział, w Warszawie spotkał się z przedstawicielami ministerstwa gospodarki odpowiedzialnymi za sprawy handlu. "Nie mamy powodów podejrzewać, że nowy rząd w mniejszym stopniu niż poprzedni będzie popierał negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi" - zauważył.

d2rrli6

Podziel się opinią

Share
d2rrli6
d2rrli6