Trwa ładowanie...
d4bfzvc

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 1 grudnia

...
Share
d4bfzvc

01.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 1 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Politycy chcą ochronić euro, ale coraz głośniej o czarnych scenariuszach. Na razie pomogły banki centralne. (s.A1)

d4bfzvc

Rosatom chce nam zbudować elektrownię. Rosjanie złożą ofertę na dostawę technologii do naszej elektrowni atomowej. Twierdzą, że mogą ją wybudować znacznie taniej niż konkurenci. W rywalizacji będą się liczyć głównie Amerykanie i Francuzi. (s.B1)

Polskie instytucje mają coraz większy wkład w wyniki europejskich grup finansowych. Dlatego spółki-matki nie będą chciały pozbywać się polskich banków. Ich efektywność jest kilkakrotnie wyższa niż europejskich właścicieli. (s.B2)

Resort finansów zapowiedział, że opodatkowanie koncentratu miedzi przyniosłoby 2 mld zł w skali roku. To o 1,5 mld zł więcej od oczekiwań KGHM. (s.B4)

Cloud computing, czyli chmura danych, to czarny koń branży informatycznej. Ruch w sieci z nią związany wzrośnie w ciągu najbliższych czterech lat aż 12-krotnie. (s.B8)

d4bfzvc

Komisja Europejska poparła plan budowy gazociągu polsko-litewskiego, dlatego Gaz-System ze swoim litewskim partnerem przygotują ostateczny projekt. (s.B10)

Lubelska kopalnia Bogdanka złożyła w KNF prospekt niezbędny do wprowadzenia do obrotu akcji pracowniczych - ustaliła "Rz". (s.B12)

PARKIET

JW Construction chce w 2012 roku sprzedać ponad 1,2 tys. mieszkań, o ile sytuacja na rynku się nie pogorszy. Spółka oczekuje, że sprzedaż lokali będzie większa m.in. dzięki urozmaiceniu oferty. (s.1,6)

d4bfzvc

Gliwicka prokuratura przedstawiła akt oskarżenia Tomaszowi D. i jego rodzinie, w tym ojcu, Jackowi D. Obaj biznesmeni kontrolują 77,5 proc. akcji Famuru. Zarzucono im wyłudzenie prawa do pierwokupu kościelnych gruntów. (s.1,8)

Emperia może mieć trudności z wprowadzeniem zmian w statucie. Instytucje finansowe będące w akcjonariacie Emperii, m.in. Aviva OFE, PZU Asset Management i Legg Mason TFI na NWZA prawdopodobnie zagłosują przeciwko projektom ograniczającym prawa znaczących wspólników. (s.1,7)

Betacom dzięki restrukturyzacji wyszedł na prostą. Firma ograniczyła koszty handlowe, koszty zarządu, zwolniła część pracowników i zrezygnowała z oferowania części produktów. Zarząd chce, by po 2 latach przerwy spółka znów zaczęła płacić dywidendę. (s.1,8)

Barlinek przygotowuje się do publicznej emisji 108,9 mln akcji z prawem poboru. Prospekt może trafić do KNF w 2012 roku. Pozyskane środki mają poprawić sytuację płynnościową grupy - zostaną przeznaczone na spłatę kredytów i zwiększenie kapitału obrotowego. Według analityków walory będą sprzedawane po cenie zbliżonej do wartości nominalnej, czyli 1 zł. Przemawia za tym obecny kurs papierów spółki. (s.6)

d4bfzvc

GAZETA WYBORCZA

Jeśli nie podniesiemy wieku emerytalnego za kilkanaście lat będzie brakowało ludzi do pracy - ostrzega Agnieszka Chłoń-Domińczak, była wiceminister pracy i polityki społecznej. (s.23)

Dwie stawki PIT: 18 i 32 proc. Do tego ulga na dzieci i internet. Reszta starych ulg też zostaje. Zmiany w podatku od dochodów osobistych, jeśli miałyby obowiązywać w następnym roku, musiałyby być ogłoszone w Dzienniku Ustaw do 30 listopada. A że żadnych zmian nie ogłoszono, to mamy pewność, jaki PIT zapłacimy w przyszłym roku. (s.24)

W tym roku po raz pierwszy od 62 lat eksport paliw z USA może być większy niż import - napisał w środę "The Wall Street Journal". (s.24)

d4bfzvc

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

320 mln zł wpłynęło do kasy państwa z tytułu funkcjonowania elektronicznego systemu poboru opłat. Ale kwota ta nie uwzględnia kosztów funkcjonowania. Nim viaTOLL zacznie przynosić zysk, miną cztery lata. (s.A3)

Przedstawiciele sektora finansowego pozytywnie oceniają najbliższą przyszłość i dość zgodnie deklarują, że z uzyskaniem kredytów inwestycyjnych przedsiębiorcy nie powinni mieć problemów. (s.A12)

TFI mają dziś o ponad pół miliona klientów mniej niż w 2007 roku. Trudno będzie odrobić te straty. (s.A13)

PULS BIZNESU

Inno Gene ruszy na podbój amerykańskiego rynku. Partner z USA pomoże biotechnologicznej spółce notowanej na NewConnect zaoferować testy na raka. (s.8)

Z ministerstwa skarbu odejdą wszyscy wiceministrowie poza Zdzisławem Gawlikiem - dowiedział się "PB". Pojawi się natomiast Rafał Baniak z resortu gospodarki. (s.11) (PAP)

morb/

d4bfzvc

Podziel się opinią

Share
d4bfzvc
d4bfzvc