Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 12 grudnia

...

12.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 12 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Kary grzywny mają stanowić 60 proc. wszystkich wyroków. To część największej reformy prawa karnego od 1927 roku. Szykuje je Ministerstwo Sprawiedliwości. (s.A1,C1)

Skok na pieniądze z OFE niewiele pomoże. Szacunki Brukseli nie pozostawiają złudzeń. Korzyści dla finansów publicznych z planowanych zmian w systemie emerytalnym będą niewielkie. (s.B2)

Największe firmy technologiczne masowo uruchamiają nad Wisłą swoje laboratoria. Staliśmy się jednym ze światowych centrów badań nad nowymi technologiami, głównie w branży IT. (s.B4)

Gotowe do wejścia na pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej już w lutym są TV Trwam i Stopklatka TV. TVP może zwolnić zajmowane miejsca, ale stawia warunki. Chce, by wszystkie cztery stacje zadebiutowały jednocześnie. Do tego dochodzi inny problem. "Ponieważ nasza umowa z Emitelem na nadawanie na pierwszym multipleksie przewiduje, że płacimy za niego do 27 kwietnia, musimy w jakikolwiek sposób być z tej opłaty albo zwolnieni (...), albo ktoś pokryje nam tę stratę (...), albo nasze zobowiązania finansowe przejmą nowi nadawcy" - powiedział Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP. (s.B8)

Ford, Volkswagen i Hyundai zakończą zapewne ten rok znaczącym wzrostem udziału w rynku chińskim. Koncerny znów zaczynają walczyć o ten rynek. (s.B9)

Polskie Inwestycje Rozwojowe zaakceptowały już wstępnie dwa nowe projekty, ale spółka nie może ich jeszcze zaprezentować, bo nie ma zgód klientów - powiedział "Rz" Mariusz Grendowicz, prezes PIR. "To niezwykle ważne projekty, gdyż testują możliwość zaangażowania PIR w projekty w formule PPP" - poinformował. Trwają też prace nad kolejnym przedsięwzięciem. (s.B16)

PARKIET

Medicalgorithmics, spółka opracowująca i sprzedająca systemy do zdalnego monitoringu pracy serca, chce zaistnieć na nowych rynkach. Rozpoczyna ekspansję międzynarodową. Wśród najbardziej perspektywicznych państw wskazuje m.in. Brazylię, Australię i kilka krajów europejskich. (s.1,6)

To może być rekordowy rok pod względem wysokości dywidendy, która trafi do akcjonariuszy polskich banków. Aż 9 spośród 13 spółek może podzielić się zyskiem za 2013 r. (s.3)

W poniedziałek UKE rozpoczął konsultacje nowej oferty cen TP SA (tzw. oferta SOR), proponując nowe, niższe stawki za dostęp do hurtowych usług szerokopasmowego internetu operatora zasiedziałego. To dobra wiadomość dla operatorów korzystających z infrastruktury TP, aby świadczyć usługę internetu abonentom. (s.6)

Talex zakończy bieżący rok najwyższymi zyskami od kilku lat. Pieniędzmi podzieli się z akcjonariuszami. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce przekazać kierowcom ok. 126 km nowych autostrad i dróg ekspresowych. (s.15)

PULS BIZNESU

PGNiG podpisze z Chevronem list intencyjny w sprawie współpracy na czterech koncesjach łupkowych. (s.3)

Projekt zagranicznej ekspansji mBanku leże głęboko w zamrażarce, ale zanosi się na odwilż. Wygląda na to, że bank zamierza wrócić do planów rozwoju w Czechach i na Słowacji. (s.5)

Ochrona środowiska, medycyna, lotnictwo - to niektóre branże, w jakich przedsiębiorcy mogą w przyszłym roku zdobyć fundusze na badania i rozwój. (s.10)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Sektor rafineryjny na naszym kontynencie znalazł się w kryzysie i odwrócenie tego trendu wydaje się nam dziś mało realne. Polskie koncerny, które unowocześniły instalacje produkcyjne, na tym tle radzą sobie wyjątkowo dobrze. (s.A11)

Resort finansów przymierza się do odejścia od automatycznego zwiększania wydatków budżetowych o wskaźnik inflacji. O możliwości stopniowego odchodzenia od tego mechanizmu mówił w wywiadzie dla "DGP" nowy minister finansów Mateusz Szczurek. Jego zdaniem umożliwia to niska inflacja, o która najczęściej zwiększa się nakłady. Według nowych informacji z MF, resort rozważa przeprowadzenie przeglądu wydatków, a jego skutkiem ma być wskazanie, gdzie z automatycznego zwiększania o wskaźnik wzrostu cen da się zrezygnować. (s.A13) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)