Trwa ładowanie...
d443e8a
d443e8a

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 25 lutego

...
Share
d443e8a

25.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 25 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Polacy mogli zapomnieć nawet o 2 mld zł zgromadzonych w różnych instytucjach finansowych - bankach, funduszach inwestycyjnych. Najczęściej to pieniądze zgromadzone wcześniej przez zmarłych. (s.B1)

d443e8a

Coraz mniej Polaków kupuje dostęp do Internetu stacjonarnego. W ubiegłym roku przybyło niecałe pół miliona abonentów tej usługi. Rynek powoli się nasyca. (s.B2)

Dopóki przedsiębiorstwa nie ruszą z inwestycjami, liczba miejsc pracy będzie malała. (s.B2)

Cała Grecja sparaliżowana strajkiem powszechnym. Stanął transport publiczny. Zamknięte były lotniska. Zawieszono lekcje w szkołach. (s.B3)

Rurociąg Nabucco do transportu kaspijskiego gazu do Europy lepiej poprawi bezpieczeństwo energetyczne Unii niż forsowany przez Rosjan South Stream - ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna. (s.B8)

d443e8a

W środę o przejściu na główny rynek GPW zdecydowali akcjonariusze PTI, spółki zajmującej się inwestycjami w sektorze małych i średnich firm. Firma ma w marcu złożyć prospekt w KNF. Debiut planowany jest w tym półroczu. (s.B10)

W poniedziałek rozpocznie działalność FM Bank, który ma obsługiwać głównie mikro i małe firmy. W tym roku chce pozyskać 40 tys. klientów. (s.B11)

GAZETA WYBORCZA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego odbiera 80 mln zł unijnych dotacji kilku samorządom, fundacji i firmie, które nie potrafiły na czas zrealizować inwestycji - informuje "Gazeta Wyborcza". To pierwszy taki przypadek w obecnej edycji unijnych funduszy dla Polski. (s.22)

d443e8a

Rekomendacja T zepchnie najuboższych klientów na finansowy margines - ostrzega Związek Banków Polskich. (s.23)

Dwóch ważnych graczy na rynku telefonii świadczonej przez internet ogłosiło wczoraj fuzję. W ciągu dwóch-trzech lat chcą dorównać takim firmom, jak Dialog czy Netia. Plany nowej spółki, nazwanej roboczo FreecoNet Tlenofon, są ambitne. W czerwcu, gdy proces łączenia się zakończy, chce ona mieć 40 proc. udziałów na rynku operatorów VoIP, czyli świadczących usługi telefoniczne przez internet. (s.26)

PARKIET

Giełdowe spółki deklarują, że hojniejszą ręką będą się w tym roku dzielić zyskiem ze swoimi udziałowcami. Blisko 50 spółek zadeklarowało już, że chce wypłacić dywidendę. Skarb Państwa, który planuje zebrać z tegorocznych dywidend 4 mld zł, już teraz może liczyć nawet na ponad 2 mld zł. (s.1,3)

d443e8a

Gant w ciągu dwóch lat chce wprowadzić do sprzedaży ponad 3 tys. mieszkań. Liczy, że w tym czasie zaksięguje 740 mln zł skonsolidowanych przychodów. (s.4)

Chorwacka Hidroelektra Niskograndja zamierza wejść na warszawski rynek alternatywny i wziąć się do budowy polskich dróg - wynika z ustaleń "Parkietu". (s.8)

Akcjonariusze Naftobudowy wyrazili w środę jednogłośnie zgodę na fuzję z Polimeksem-Mostostalem, który kontroluje 49,99 proc. jej kapitału. Zaproponowany na początku parytet przewidywał, że za akcję Naftobudowy jej udziałowcy otrzymają 6,04 proc. waloru warszawskiego przedsiębiorstwa. Na wniosek kontrolującego 12,99 proc. jej kapitału ING OFE, parytet został zmieniony na 6,5. (s.8)

PULS BIZNESU

d443e8a

Celem Mercora na 2010 rok jest poprawa rentowności i utrzymanie wyników. Spółka wiąże duże nadzieje z inwestycjami w branży energetycznej. Firma chce sięgnąć po spory kawałek tego tortu. (s.12)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

URE nie przyjął wniosku taryfowego PGNiG, który domagał się 10-proc. podwyżki cen gazu. Eksperci twierdzą, że regulator będzie żądał obniżek. Ceny prawdopodobnie pozostaną na dotychczasowym poziomie. (s.C1)

URE dopilnuje, by elektrownie nie obchodziły obowiązku handlu prądem na giełdzie. Sprawdzi, czy producenci nie prowadzą fikcyjnej sprzedaży. (s.C3)

Nie za 15 lat, jak zapowiadano, ale o 6 lat wcześniej Polska może zacząć wydobywać gaz niekonwencjonalny. (s.C7)

Od 90 do 95 gr mogą teraz dostać za akcję ci pracownicy Taurona, którzy zechcą sprzedać przekazane im za darmo papiery firmy. Jeśli poczekają do debiutu, mogą dostać nawet 1,4 zł za walor. (s.C8) (PAP)

morb/

d443e8a

Podziel się opinią

Share
d443e8a
d443e8a