Trwa ładowanie...
d3tvur8

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 27 grudnia

...

Share
d3tvur8

27.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 27 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Gdy w bankach coraz trudniej o kredyt, w firmach pożyczkowych trwają żniwa. Spowolnienie gospodarcze i słabsza kondycja finansowa wielu gospodarstw domowych nie przeszkadzają im w pożyczaniu coraz więcej pieniędzy. Można szacować, że w tym roku ich portfel wzrośnie o 10-20 proc., podobnie jak w 2011 r. (s.A1, B4)

Poszukiwania niekonwencjonalnego gazu w Polsce przebiegają za wolno, aby możliwe było szybkie rozpoczęcie jego produkcji przemysłowej. Firmy czekają na ustawę o opodatkowaniu wydobycia. Do tej pory wykonano tylko 33 odwierty poszukiwawcze gazu łupkowego, a 7 jest w trakcie realizacji - wynika z ostatnich danych Ministerstwa Środowiska. Tymczasem do samego w miarę dokładnego oszacowania łupkowych zasobów potrzeba około 100 odwiertów. (s.B1)

d3tvur8

Allianz kontra PKO BP w walce o fundusz emerytalny Warta - wynika z informacji "Rz". Na początku przyszłego roku ma zostać wybrany inwestor. (s.B1)

Około 8 mld zł może kosztować łącznie budowa nowych zakładów wydobywających węgiel kamienny w Polsce - wynika z szacunków "Rz". W Polsce działa obecnie niespełna 30 kopalń tego surowca. (s.B3)

Giełdowy debiut Energii nie jest przesądzony. Ministerstwo Skarbu sonduje na ile inwestorzy branżowi są zainteresowani przejęciem gdańskiej spółki - wynika z nieoficjalnych informacji "Rz". Informacja jest o tyle zaskakująca, że minister skarbu, Mikołaj Budzanowski, zapowiedział już wprowadzenie spółki na giełdę do połowy 2013 r. Na dzisiaj sygnał z resortu jest taki, że informacje o modelu prywatyzacji zostaną przedstawione po Nowym Roku. (s.B4)

Sprzedaż wina będzie rosła. Polski rynek wina czeka rozwój w kolejnych latach. Kryzys może jednak chwilowo spowolnić tempo wzrostu. (s.B8)

d3tvur8

PARKIET

W 2013 roku indeks WIG 20 może wzrosnąć o 13 procent - wynika z prognoz biur maklerskich. (s.1, 20-21)

Fota odchudzi grupę i postawi na sam handel. Dystrybutor części zamiennych chce odbudować sprzedaż i rentowność biznesu. Skupi się na handlu w Polsce. (s.4)

Indykpol nie potrzebuje przejęć, aby się rozwijać. W 2012 r. drobiarska spółka zwiększy skalę produkcji oraz przychody ze sprzedaży. Zyskowność prowadzonej działalności będzie raczej niższa niż w roku ubiegłym. (s.6)

d3tvur8

GAZETA WYBORCZA

Amerykańska wojna o podatki. Barack Obama przerwał wakacje na Hawajach, żeby ratować Stany Zjednoczone przed osunięciem się w "finansową przepaść". (s.1)

PolskiBus w ciągu półtora roku od debiutu przewiózł 2 mln pasażerów. To jednak promil w przeżywającej kryzys branży przewozów autokarowych, która na działalność brytyjskiej firmy patrzy niechętnie. Ta firma narusza polskie prawo - mówią i zarzucają jej m.in. zaniżanie cen biletów. (s. 17)

PULS BIZNESU

d3tvur8

Colian bliżej Solidarności. Negocjacje w sprawie przejęcia trwają - twierdzą prezesi. Branża plotkuje o umowie przedwstępnej i twierdzi, że spółki dały sobie trzy miesiące na dopracowanie szczegółów. (s.7)

Paweł Dangel odchodzi z Allianz Polska - dowiedział się "PB". prezes ubezpieczyciela zrezygnował ze stanowiska. pożegna się z firmą, gdy właściciel znajdzie następcę. (s.8)

Sparaliżowane MNI Telekom. Sąd zablokował konta i spółka nie ma pieniędzy na wypłaty pensji. Prezes apeluje do pracowników o oszczędności i czeka na efekty kontraktu. Spółka liczy, że pomoże jej budowa sieci dla województwa małopolskiego. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d3tvur8

W poszukiwaniu klientów i dodatkowych źródeł przychodów sieci komórkowe stoczą w przyszłym roku bitwę na tablety. W 2013 r. Polacy kupią 1,2 mln takich urządzeń. A wraz z nimi dodatkowy dostęp do Internetu. (s.A1)

Południe się odbija. Koniec kryzysu? Renomowany brukselski ośrodek Lisbon Council mówi o rosnącej konkurencji południa Unii Europejskiej, przewiduje koniec kryzysu i przestrzega, że swoje przewagi traci Europa Środkowa, w tym Polska. (s.A6)

KHGM zainteresował się uranem. Miedziowy koncern nie chce wydobywać kopaliny w Polsce, zamierza przejąć zagraniczne złoże promieniotwórczego metalu i firmę wytwarzającą koncentrat do produkcji paliwa jądrowego. bacznie przygląda się Kanadzie i Australii. Myśli również o Kazachstanie i Węgrzech - dowiedział się "DGP". KGHM zamierza zostać głównym dostawcą paliwa do reaktorów atomowych w polskiej elektrowni jądrowej, która ma być wybudowana do 2025 r. "DGP" ustalił, że plany związane z zaangażowaniem się KGHM w wydobycie i przetwarzanie uranu mają się znaleźć w nowej strategii spółki. Zostanie ona opublikowana w I kwartale 2013 r. (s.A8)

Branża nie wierzy w skuteczność pomocy państwa dla LOT-u, choć pieniędzy starczyłoby na stworzenie nowej linii. Przed Świętami resort skarbu przelał na konto spółki 400 mln zł. Docelowo państwo ma ją wesprzeć 1 mld zł. (s.A9)

(PAP)

jow/

d3tvur8

Podziel się opinią

Share
d3tvur8
d3tvur8