Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 27 września

...

27.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 27 września.

RZECZPOSPOLITA

KNF będzie mogła wydawać spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym rekomendacje dotyczące dobrych praktyk ostrożnego i stabilnego zarządzania. To jedna ze zmian, jaką przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w środę w sejmowej Komisji Finansów Publicznych. (s.B4)

Maciej Owczarek, prezes poznańskiej Enei, może wkrótce odejść z firmy - wynika z informacji "Rz". Wczoraj pojawiły się informacje o jego dymisji. Posiedzenie rady nadzorczej zaplanowano na poniedziałek, ale nie ma tam punktu o odwołaniu Owczarka. Od źródeł zbliżonych do resortu skarbu dziennik dowiedział się jednak, że ważące się od miesięcy losy szefa Enei niebawem skończą się jego odwołaniem lub rezygnacją. (s.B5)

Kryzys omija spółdzielców. "Nasz sektor jest szczególnie odporny a zewnętrzne wstrząsy" - ocenia prezes Banku Polskiej Spółdzielczości Tomasz Mironczuk. Spodziewa się on, że banki spółdzielcze będą miały podobny, może o kilka procent lepszy wynik netto niż w ubiegłym roku. (s.B16)

PARKIET

"Parkiet" wyłonił dziewięć spółek, godnych uwagi, które nawet w okresie spowolnienia mogą pochwalić się systematyczną poprawą wyników. Są to: Apator, BRE Bank, Eurocash, Famur, Kęty, LPP, Neuca, Stomil Sanok i Wawel. (s.1)

Arctic Paper chce, by w tym roku rentowność EBITDA spółki wyniosła 8 proc. Firma chce ją sukcesywnie zwiększać, do 10 proc. w 2013 r. i do 12 proc. w 2014 r. Spółka rozważa kupno zakładu produkcji celulozy. Chce rozpocząć wytwarzanie komplementarnego produktu do obecnej oferty, ponieważ wartość rynku papiery graficznego rokrocznie spada. Na początek chce rozpocząć produkcję tacek z celulozy do porcjowania żywności i dań gotowych. Miałaby ona ruszyć w 2015 r. Budowa nowej linii technologicznej ma się rozpocząć w III kw. 2013 r. Celem spółki jest, by za 3-4 lata jedna piąta obecnych obrotów firmy pochodziła z innego segmentu niż papiery graficzne. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Ministerstwo Finansów mimo zmasowanej krytyki branży finansowej, pracodawców a nawet Komisji Nadzoru Finansowego nie wycofało się z projektu nałożenia na banki specjalnego podatku "antykryzysowego". Przeciwnie, według ostatniej wersji projektu podatek ma być wyższy. (s.21)

PULS BIZNESU

Ruszyła oferta publiczna ZE PAK. "W ramach road show zarząd objedzie również Londyn i inne rynku europejskie. Rozważane są też spotkania w Stanach Zjednoczonych, ale ministerstwo skarbu nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie. Wielkość oferty może nie uzasadniać takiego przedsięwzięcia" - powiedziała "PB" osoba zbliżona do prowadzących ofertę. (s.4)

Firmy inwestujące w farmy wiatrowe tracą cierpliwość. Chcą się wycofać z Polski, nie czekając nawet na nowe przepisy. Zniechęca je brak ustawy o OZE i rozporządzeń do istniejącego prawa energetycznego. (s.8)

Ten rok dla producentów ceramiki łazienkowej jest trudniejszy od 2011, a będzie jeszcze gorzej. Wojna cenowa w hurcie, konsolidacja i upadłości - taki scenariusz przewiduje branża. (s.9)

Niskie obroty na GPW i mała liczba ofert na rynku pierwotnym dają się we znaki biurom maklerskim. Wiele z nich tnie zatrudnienie. (s.21)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Od października czekają nas drastyczne podwyżki cen LPG. Za autogaz zapłacimy nawet 40 gr więcej za litr. Powód to wzrost ceł na Wschodzie. (s.A1)

Wielka prywatyzacja na Ukrainie. Rząd radykalnie zmniejszył listę strategicznych przedsiębiorstw. Powiązani z władzą oligarchowie zacierają ręce. Pod młotek pójdą kopalnie węgla. W rękach państwa ma pozostać zaledwie 11 firm. (s.A9) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)