Trwa ładowanie...
d2cwwz1

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 3 lutego

...
Share
d2cwwz1

03.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 3 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Szykuje się ostra walka o przejęcie SPEC. Zainteresowane są Fortum, PGE i PGNiG. (s.B1)

d2cwwz1

Największy wpływ na wzrost deficytu finansów publicznych w latach 2007 - 2010 miały wprowadzone ulgi prorodzinne, becikowe, obniżenie podatków PIT oraz składki rentowej. (s.B3)

Biedronka, największa w Polsce sieć sklepów, otworzyła pierwszą kawiarnię pod marką Kropka Relaks. "To na razie tylko test, żadne decyzje o rozwoju w tym segmencie jeszcze nie zapadły" - mówi Pedro Pereira da Silva, szef na rynek polski w Jeronimo Martins. (s.B6)

W ubiegłym roku PLL LOT miał 160 mln zł straty operacyjnej - poinformował prezes spółki Marcin Piróg. W tym roku strata ma się zmniejszyć do ok. 54 mln zł. (s.B6)

Giełdy w Rosji łączą siły. Planowana jest fuzja dwóch operatorów moskiewskich parkietów - MICEX i RTS. Wartość nowej giełdy może przekroczyć 12,5 mld zł. (s.B9)

d2cwwz1

Noble Funds TFI zawiesiło notowania jednostek oraz wpłaty i wypłaty do funduszu Noble Fund Africa. Klienci mają związane ręce - nie moga się wycofać z funduszu, który ma problemy. (s.B9)

PARKIET

Negocjacje między Rafako a MSP w sprawie sprzedaży pakietu ZE PAK i kopalń utknęły w martwym punkcie. Raciborska spółka wciąż nie otrzymała informacji na temat kondycji obu zakładów wydobywczych. Żądają ich banki, które zgodziły się finansować przejęcie. Z drugiej strony MSP chce, by producent kotłów potwierdził warunki finansowania i zaoferowaną cenę. Zygmunt Solorz-Żak, pośrednio kontrolujący ZE PAK i Rafako, w rozmowie z "Parkietem" stwierdził, że sam wyłoży gotówkę, gdyby banki przestraszyły się ryzyka. Według analityków prawdziwym problemem jest zbyt niska cena zaoferowana przez Rafako, czyli nieoficjalnie 1-1,2 mld zł. (s.1,4)

Należąca do Mirbudu spółka JHM Development na przełomie lutego i marca przeprowadzi wartą 50 mln zł emisję obligacji zamiennych na akcje - dowiedział się "Parkiet". (s.1,5)

d2cwwz1

GAZETA WYBORCZA

Za miesiąc 1,2 tys. osób straci prace w FSO, bo żerańskiej fabryce kończy się licencja na produkcję Chevroleta Aveo. Nowa wersja tego auta trafi do nas z Korei i będzie też produkowana w Rosji. (s.18)

Przyszłość ropociągu Odessa-Brody, niewypełniony kontrakt gazowy z Polską i problemy ukraińskiej spółki PGNiG - o tym będą rozmawiać prezydenci Polski i Ukrainy. (s.20)

PULS BIZNESU

d2cwwz1

To będzie pracowity rok dla Polfy Warszawa, spółki wystawionej na sprzedaż przez Polski Holding Farmaceutyczny. Firma finalizuje dwie umowy, które pozwolą na sprzedaż jej produktów na rynku chińskim. (s.8)

Mimo słabszego końca roku Centrum Klima z nawiązką wypełniła prognozy sprzedaży na 2010 rok. Sprzedaż jest większa o ok. 10 proc. wobec prognozowanych 78,2 mln zł, a wynik netto będzie zbliżony do oczekiwań, czyli 7,5 mln zł. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Banki od 1 stycznia nie będą już mogły przekładać na klientów kosztów ubezpieczenia kredytów hipotecznych. Będą płacić za nie same - taki obowiązek nakłada na nie II Rekomendacja Dobrych Praktyk Bankassurance. (s.A3)

d2cwwz1

Rozbudowa Kozienic i wysokość premii za przejęcie kontroli nad spółką - o te dwa sporne punkty rozbijają się negocjacje między koncernem EdF a resortem skarbu w sprawie sprzedaży poznańskiej Enei. (s.A10)

Co najmniej cztery podmioty znalazły się na krótkiej liście chętnych do przejęcia od Telekomunikacji Polskiej spółki TP Emitel. Właśnie kończą badanie jej dokumentów. Do końca lutego mają złożyć wiążące oferty. Wśród faworytów są francuski TdF i fundusz Innova Capital. Spółka wyceniana jest na 0,8 mld zł do ponad 1 mld zł. (s.A11)

W przyszłym miesiącu PKN Orlen zakończy najprawdopodobniej rozruch nowej, największej w Polsce i jednej z większych w Europie instalacji petrochemicznej. (s.A12) (PAP)

morb/

d2cwwz1

Podziel się opinią

Share
d2cwwz1
d2cwwz1