Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 15 czerwca

...

15.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 15 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Bank Millennium, BRE Bank i Meritum Bank jako pierwsze w Polsce uruchomiły system płatności natychmiastowych. (s.B1)

Rodzime spółki ruszają w świat. Ekspansja naszych firm wciąż najbardziej widoczna jest w Europie, ale przybywa projektów w Azji i Ameryce Południowej. (s.B4)

Fabryka w Gliwicach będzie wykorzystywana w pełni, zakład w Bochum zostanie zamknięty - tak wygląda prawdopodobny scenariusz naprawczy dla Opla - wynika z informacji "Rz". (s.B5)

Władze lokalne muszą przeznaczyć wielomilionowe kwoty na wykup gruntów lub odszkodowania. Finanse samorządów mogą temu nie podołać. (s.C1)

Spółki leasingowe obniżają prognozy na ten rok. Dynamika wzrostu rynku spada - firmy hamują z inwestycjami. (s.B9)

PARKIET

Są nowi kandydaci do przejęcia prywatyzowanej tarnowskiej grupy chemicznej. Jak ustalił "Parkiet", wśród nich pojawiła się niemiecka grupa PCC, która jest m.in. właścicielem zakładów PCC Rokita w Brzegu Dolnym. PCC mogą wesprzeć fundusze private equity - wynika z informacji "Parkietu". Mowa jest też o innych potencjalnych inwestorach, m,in. Michale Sołowowie, który kontroluje już chemiczny Synthos, czy wspólnym wezwaniu ze strony największych polskich koncernów - PGNiG i PKN Orlen. Analitycy twierdzą jednak, że ten ostatni scenariusz jest mało prawdopodobny. (s.1,2,3)

Seco/Warwick, producent pieców do obróbki metali, pracuje nad nową czteroletnią strategią. Ogłosi ją po wakacjach. Jednym z głównych punktów ma być polityka dywidendowa. (s.7)

Akcjonariusze Bomi nie podjęli w czwartek decyzji w sprawie podwyższenia kapitału. Na wniosek pełnomocnika Supernovej ogłoszono przerwę z obradach NWZ do 13 lipca. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Cały podatek dochodowy w jednej ustawie - taki pomysł mają posłowie PiS. - Tam są przepisy, która rozszczelniają system podatkowy i niosą ze sobą gigantyczne skutki dla budżetu - ostrzega resort finansów. (s.27)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Przyspieszenie prywatyzacji, zero podwyżek w budżetówce, mniej rent i okrojona waloryzacja świadczeń społecznych - to rząd powinien robić przy zaostrzeniu kryzysu w strefie euro. (s.A4)

Liczba członków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych zbliżyła się w marcu do 2,5 mln. (s.A11)

PULS BIZNESU

Popłyną środki na e-zdrowie. Resort finansów ugiął się i odkręcił kurek z pieniędzmi na największy rządowy projekt IT. (s.2)

Niesprzyjająca pogoda i piłkarskie mistrzostwa odbijają się niekorzystnie na wynikach spółek odzieżowych i obuwniczych. (s.4)

Info-TV-Operator zainwestował 20 mln zł w budowę sieci telewizji mobilnej. Spłacił mniejszościowego udziałowca i odkłada debiut giełdowy. (s.12)

PKN Orlen jest w stanie sfinansować pierwsze dwa-trzy lata poszukiwań gazu łupkowego samodzielnie - powiedział Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes koncernu. Dodał, że później potrzebne będą już zewnętrzne pieniądze. Firma liczy, że uzyska wówczas wsparcie od międzynarodowych instytucji, czyli EBI i EBOiR. PKN pracuje też nad nawiązaniem współpracy z inwestorem branżowym, który wniósłby do projektu wiedzę, doświadczenie, część finansowania i ograniczyłby ryzyko projektu. "PKN Orlen jest od wielu miesięcy w kontakcie z dużą liczbą graczy zagranicznych. Na razie prowadzimy zaawansowane rozmowy, a na konkrety poczekajmy" - powiedział. (s.II)

"Inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej, szczególnie bank BPH, są dla nas bardzo ważne, a Polska należy do kluczowych rynków dla GE Capital. Zainwestowaliśmy tu sporo pieniędzy i jesteśmy bardzo skoncentrowani na rozwoju tego biznesu i wykorzystaniu szans, jakie daje najszybciej rozwijająca się gospodarka w tym regionie" - powiedział "PB" Rich Laxer, szef GE Capital. (s.13) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)