Trwa ładowanie...
d2xtm74

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 20 kwietnia

...

d2xtm74
d2xtm74

20.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piatek, 20 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Roczny wzrost produkcji był w marcu najniższy od października 2009 r. To silny argument przeciw podwyżce stóp procentowych. Jednak rynek zdążył się już pogodzić ze wzrostem kosztu pieniądza. (s. B1)

Polacy podróżują mimo kryzysu. Liczba turystycznych wyjazdów w kraju przekroczy w 2012 r. 34 mln. To o 16,4 proc. więcej niż przed rokiem. Rośnie popyt na zagraniczne wycieczki. Przychody biur podróży wzrosną nawet o 10 proc. W kolejnych latach turystów ma nadal przybywać, a na poprawie kondycji branży w Polsce będą zyskiwać hotele oraz gastronomia. (s. B2-B3)

d2xtm74

O 4 proc. spadła sprzedaż Kompanii Piwowarskiej w roku 2011/2012 - podał jej właściciel SABMiller. W tym roku wyniki chce poprawić m.in. nowościami. (s. B6)

Firmy leasingowe miały niezły pierwszy kwartał. W tym okresie udzieliły finansowania na kwotę 7 miliardów złotych. (s. B9)

mBank zamiast BRE. "Chcemy jednej wspólnej nazwy. Dziś część wartości banku zostawiamy na ulicy" - mówi w rozmowie z "Rz" Cezary Stypułkowski, prezes banku. (s.B16)

PARKIET

d2xtm74

Paweł Olechnowicz, stojący od dekady na czele zarządu Grupy Lotos, zamierza powalczyć o fotel prezesa w kolejnej kadencji - dowiedział się "Parkiet". (s. 01, 05)

Zyski spółek mięsnych w cieniu rekordowo drogiego surowca. producenci wieprzowiny nie zachwycą wynikami za pierwsze trzy miesiące 2012 roku. ten kwartał też będzie trudny dla branży. Zawirowania rynkowe mogą przyspieszyć jej konsolidację. (s. 07)

W ocenie niektórych ekspertów program uwolnienia rynku gazu, który od początku 2013 r. chce wprowadzić w życie PGNiG oraz URE, jest dość skomplikowany i nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. (s. 07)

d2xtm74

GAZETA WYBORCZA

Dziś rząd ma zdecydować o wydłużeniu pracy Polaków do 67 lat. To formalność. Prawdziwa batalia rozegra się o zachowanie lub nie emerytalnych przywilejów dla żołnierzy i policjantów. (s. 23)

Drogi diesel dopiero przed nami? Za olej napędowy płacilibyśmy o jedną dziesiątą drożej niż teraz, a autogaz byłby aż o jedną trzecią droższy, gdyby już obowiązywały nowe unijne podatki na energię. (s.23)

d2xtm74

Europa szuka pracy. Polska też. Reforma pośredniaków, obniżenie kosztów pracy, dotacje dla firm - tak Bruksela chce walczyć z bezrobociem. (s. 24)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Zagraniczne firmy ściągają do siebie naszych inżynierów, wypłukując przy tym nasz rynek fachowców. Dostają oni propozycję pracy w krajach UE, ale też w Australii i Emiratach Arabskich za pensję kilkukrotnie wyższą niż w kraju. (s. A3)

d2xtm74

MFW zaleca rządom uruchamianie programów pomocowych dla osób, które mają problemy ze spłacaniem kredytów hipotecznych. Taka polityka, zdaniem funduszu, zdecydowanie skraca czas trwania kryzysu. (s. A8)

Walka z zadłużeniem rozmontowuje niezależność finansową samorządów w południowej Europie. Madryt będzie ręcznie sterować polityką finansową kilku regionów, aby nie zepsuły planu oszczędnościowego. (s. A9)

Przedsiębiorstwa chcą inwestować, ale liczą na wsparcie budżetu. W długiej kolejce po dofinansowanie ustawia się głównie branża motoryzacyjna. Pieniędzy na ten cel jest coraz mniej. (s. A10)

d2xtm74

Gaz łupkowy powinien się znaleźć w systemie energetycznym już w 2014 r. - mówi w wywiadzie dla "DGP" Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki. (s. A11)

PULS BIZNESU

Dwie rosyjskie sieci obuwnicze, Centro i Kari, zaczynają ekspansję w Polsce. Centro chce mieć tu do końca roku 60 sklepów. Kari liczy na nawet 150. (s. 4-5)

PKP Cargo zabiegają o 200 mln zł z EBI. Towarowy przewoźnik przeznaczy pieniądze m.in. na modernizację lokomotyw spalinowych. (s. 5)

Czarne chmury nad prywatyzacją TK Telekom. Sprzedaż utrudniają brak prawa drogi i słaba inwentaryzacja infrastruktury. Ponadto mówi się o możliwości odwołania prezesa. (s.6)

Alior Bank rzuca rękawicę kantorom. Bank idzie na wojnę cenową i buduje sieć wymiany walut w ponad 200 oddziałach. Niektórzy analitycy podważają jednak biznesowy sens przedsięwzięcia. (s. 10)

TFI mnożą zyski inwestując w medycynę. Sektor ochrony zdrowia jest odporny na recesję. Na GPW wybór w tej branży jest niewielki. Skromną, ale ciekawą ofertę mają natomiast fundusze. (s. 21)

(PAP)

jow/

d2xtm74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xtm74