Trwa ładowanie...
dm5tgj2

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 20 stycznia

...

Share
dm5tgj2

20.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 20 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

W 2011 r. UOKiK nałożył na spółki niemal 400 mln zł kar. To dwa razy więcej niż rok wcześniej, a najwyższe dostały firmy z branży telekomunikacyjnej. (s.B1)

dm5tgj2

Spółka PCZ, która podpisała umowę zakupu ostatniego państwowego Cefarmu, nie zapłaciła za niego w terminie - dowiedziała się "Rz". Inwestor uzyskał dodatkowe cztery miesiące na sfinalizowanie umowy. (s.B5)

Tadeusz Kosek może znów być wiceprezesem JSW, a wiceminister gospodarki Maciej Kaliski szefem rady nadzorczej Kompanii Węglowej - ustaliła "Rz". (s.B5)

Azoty Tarnów wkrótce mają ogłosić zaktualizowaną strategię, a wchodzące w skład grupy ZCh Police rozpoczęły porządkowanie struktury. Zdaniem analityków uporządkowanie wszystkich spółek niezwiązanych z podstawową działalnością w całej grupie mogłoby dać jej najbliższych latach nawet do 50 mln zł oszczędności rocznie. (s.B11)

PARKIET

dm5tgj2

Rozbieżne prognozy prezentowane w strategiach inwestycyjnych analityków to dowód na to, że nikt nie może być pewny co do rozwoju sytuacji na giełdzie. (s.1)

Dziś TP i PTC mogą potwierdzić wybór dostawców infrastruktury dla spółki NetWorkS!. Huawei, Ericsson, NSN już ustawiają się w kolejce po umowy z Polkomtelem. W 2012 roku zapadną decyzje, do kogo popłyną 4 mld zł. (s.1,7)

Budowa nowych elektrowni węglowych ruszy najwcześniej w przyszłym roku - oceniają eksperci. Tylko dwa kontrakty są rozstrzygnięte - na budowę elektrowni Opole PGE i elektrowni Rybnik EdF. Ogłoszone kontrakty na budowę elektrowni węglowych są warte 50 mld zł, ale umowy na ich budowę opóźnia decyzja o przyznaniu darmowych praw do emisji CO2. (s.1,5)

W tym roku zagranica może dać grupie Getin Holding 60 proc. zysku. Taka proporcja może się utrzymać w ciągu najbliższych 2-3 lat - ocenia Rafał Juszczak, prezes Getin Holdingu. (s.9)

dm5tgj2

GAZETA WYBORCZA

Kryzys uderza w strefę euro, ale nas oszczędza. Scenariusz załamania naszej gospodarki wciąż jest odsuwany. (s.20)

W 2011 r. za bramy polskich fabryk wyjechały 4632 autobusy, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. (s.23)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

dm5tgj2

KGHM, Boryszew, Polpharma, Groclin, Mlekovita, ZA Puławy i Tarnów to tylko część firm, które sprawią, że 2012 rok będzie rekordowy pod względem polskich inwestycji za granicą. Tylko one na ekspansję w Ameryce Płn, w Europie i Chinach wydadzą grubo ponad 10 mld zł. Do inwestycji przymierzają się też firmy z branży spożywczej, IT i medycznej. (s.A1)

W Ministerstwie Finansów trwają zaawansowane prace nad nowymi przepisami dotyczącymi odliczania VAT od samochodów rejestrowanych na firmy. Resort planuje definitywne wyeliminowanie z rynku aut z kratką, czyli osobówek posiadających homologację ciężarową. (s.A1,A4)

Na Onet trzeba będzie wyłożyć minimum 1,4 mld zł. TVN nie odda swojego internetowego klejnotu poniżej wartości zapisanej w księgach. TVN cały czas podtrzymuje, że portal nie jest na sprzedaż, jednak bankierzy inwestycyjni nie uważają tego stanowiska za ostateczne. (s.A11)

Getin Holding, który działa na rynku polskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim, z zainteresowaniem przygląda się też Turcji i Rumunii. "Te dwa kraje mają największy potencjał. Tureckie banki są bardzo nowoczesne, a Rumunia to największy rynek na Bałkanach" - powiedział "DGP" Rafał Juszczak, prezes Getin Holdingu. (s.A13)

PULS BIZNESU

Właściciel Coffeeheaven chętnie kupiłby kolejną sieć w Polsce. Rozmawia m.in. z firmą Romana Karkosika o odkupieniu eCoffee. (s.4) (PAP)

morb/

dm5tgj2

Podziel się opinią

Share
dm5tgj2
dm5tgj2