Trwa ładowanie...
dkjotf2

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 22 lutego

...

Share
dkjotf2

22.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 22 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Rusza antykryzysowy program pomocy dla firm. Dostęp do kredytów obrotowych ma ułatwić nawet 30 mld zł gwarancji państwowych z BGK. Chodzi o Portfelową Linię Gwarancyjną de minimis. (s.B1)

Sprzedaż mieszkań w dużym dołku. Kto nie kupił lokalu rok temu, sporo zaoszczędził. W ciągu 12 miesięcy ceny transakcyjne spadły nawet o ponad 660 zł za m kw. (s.B2-B3)

dkjotf2

Na piątek zaplanowano spotkanie przedstawicieli Boeinga i władz Federal Aviation Administration - amerykańskich władz lotniczych. Boeing ma przedstawić na spotkaniu pomysły na rozwiązanie problemów z tlącymi się bateriami w dreamlinerach. (s.B7)

Polska żywność bije rekordy za granicą. 17,5 mld euro sięgnęła w 2012 r. wartość sprzedaży zagranicznej naszych produktów rolno-spożywczych. W tym roku może przekroczyć 18 mld euro. (s.B8)

PARKIET

Na NewConnect płacą dywidendę. Z roku na rok rośnie odsetek spółek notowanych na rynku alternatywnym, które dzielą się zyskiem z akcjonariuszami. W tym roku może paść rekord. (s.6)

dkjotf2

Czy Czerwona Torebka zrealizowała prognozę na 2012 r.? Zarząd twierdzi, że tak. Jednak po wnikliwej lekturze prospektu emisyjnego i zawartych tam prognoz można mieć wątpliwości. Okazuje się, że o ile plan wyników firmie rzeczywiście udało się zrealizować, o tyle przychodów już nie - zabrakło ponad 28 mln zł. Sprawę wyjaśnia KNF. (s.7)

Wisent Oil & Gas, firma w której Petrolinvest posiada 31,7 proc. udziałów, rozpoczął wiercenia w celu poszukiwania gazu z łupków w Polsce. Spółka wykona dwa odwierty. Nie podaje ile wyda na poszukiwania. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Berlin grozi łupkom. Największy kraj w Europie dołącza do frakcji antyłupkowej. Przed wyborami parlamentarnymi rząd Niemiec pospiesznie szykuje przepisy ograniczające stosowanie technologii wydobycia gazu z łupków. (s.1,14)

dkjotf2

W 2012 r. banki udzieliły niespełna 196,6 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli prawie 15 proc. mniej niż rok wcześniej. (s.16)

PULS BIZNESU

Twórcy Oshee, producenta napojów, zainwestowali w Miraculum. Popracują nad jej czołowymi markami, m.in. Panią Walewską, Brutalem i Warsem. Na razie mają ponad 5-proc. pakiet akcji krakowskiej firmy, ale nie wykluczają, że ulegnie on zwiększeniu. (s.2)

Choć spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) jeszcze nie została wpisana do KRS, to jej właściciel - Ministerstwo Skarbu Państwa - już planuje jej pracę. Właśnie ruszył roadshow po Polsce, w którym przedstawiciele resortu zaprezentują wojewodom, marszałkom i prezydentom miast możliwości inwestycyjnego wehikułu oraz zapytają o potrzeby. Skarb chce jeszcze przed skompletowaniem ekipy mieć listę pomysłów. (s.3)

dkjotf2

Stocznia Gdańsk znów stoi na progu bankructwa. Grozi jej zwrot ponad 200 mln zł pomocy publicznej, trudno więc o chętnych do jej ratowania. (s.4)

Mid Europa, Advent i Enterprise Investors powalczą o rynek handlu spożywczego. Będą inwestycje i akwizycje. (s.9)

Wyższy rating już od dawna nam się należy. Fitch zapowiada podwyżkę oceny wiarygodności Polski. Musieliśmy na to czekać sześć lat. (s.11)

(PAP)

jow/

dkjotf2

Podziel się opinią

Share
dkjotf2
dkjotf2