Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 22 stycznia
...
22.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 22 stycznia
RZECZPOSPOLITA
Liczba rocznych deklaracji PIT składanych drogą internetową wzrośnie w tym roku dwukrotnie. (s.B1)
Rząd chce wprowadzić opłatę dworcową wzorowaną na lotniskowej. Choć zapłacą ją właściciele pociągów, to koszt i tak przerzucą na podróżnych. Bilety kolejowe zdrożeją. (s.B1)
Kryzys kosztował globalną gospodarkę 4 biliony dolarów. Większość rządów, chcąc odzyskać swoje pieniądze, już myśli o podwyżkach podatków. (s.B2)
Media Markt ruszy z własną marką. Debiut ma nastąpić jeszcze w tym roku. Sprzedawany pod nią będzie prawie cały asortyment sprzętu RTV, w cenach niższych o ok. 20 proc. niż w przypadku markowych odpowiedników. (s.B7)
Zarząd i rada nadzorcza PZU w najbliższych miesiącach pozostaną bez zmian. Oferta publiczna firmy wyklucza zmiany w zarządzie - mówi minister skarbu. (s.B8)
GAZETA WYBORCZA
Rząd zamraża wypłatę unijnych pieniędzy na inwestycje edukacyjne warte 516 mln zł, bo odbiorcy dotacji spóźniają się z realizacją projektów. To jedna z największych wpadek w historii funduszy UE w Polsce. (s.24)
PARKIET
Inwestycje Polkomtela w 2010 r. będą zbliżone do ubiegłorocznych. W budżecie spółki przewidziano pieniądze na testowe uruchomienie technologii szybkiej transmisji danych - LTE. (s.5)
Litewska spółka Siauliu Plentas, któa zajmuje się budową i remontami dróg, szuka kapitału na przejęcia. Pod uwagę bierze m.in. ofertę na naszej giełdzie. (s.7)
PULS BIZNESU
Fundusze private equity mają setki milionów dla samorządów. Na ich celowniku znalazły się wodociągi, elektrociepłownie, lotniska i energetyka. (s.4)
Banki przedłużyły spółce kredyty obrotowe, PGNiG dostarcza gaz, ale pod warunkiem dodatkowych zabezpieczeń. (s.7)
W IV kwartale 2009 roku sprzedaż Zelmera była wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. (s.9)
Prospekt ABC Data, dystrybutora IT, leży już w KNF. MCI, jego największy akcjonariusz, nawet po debiucie zamierza mieć duży wpływ na spółkę. Sprzeda tylko niewielką część swoich akcji. (s.10)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Osiągnięcie kilkudziesięcioprocentowych stóp zwrotu z inwestycji w fundusze akcji polskich będzie w tym roku znacznie trudniejsze niż w zaskakująco dobrym 2009 r. Najsłabsze fundusze inwestujące na giełdzie w ubiegłym roku zarobiły ponad 22 proc. Tegoroczne prognozy zarządzających ankietowanych przez "DGP" mieszczą się w przedziale 10-20 proc. w skali roku. (s.C1)
Jeśli potwierdzą się wstępne prognozy analityków Wood Mackenzie, za kilka lat Polska może się stać samowystarczalna pod względem zaopatrzenia w gaz ziemny. Jest to możliwe dzięki bogatym złożom tzw. gazu niekonwencjonalnego, pozyskiwanego m.in. z łupków. (s.C2)
W kwietniu LG rozpocznie w Polsce produkcję telewizorów 3D. Najpóźniej w przyszłym roku dołączą kolejni producenci. Nowy format to zagrożenie dla zdobywającej dopiero rynek technologii Blu-Ray. (s.C3)
Federico Ghizzoni, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Pekao, zapewnia, że plan wprowadzenia dywizjonalizacji w banku Pekao nie oznacza, że kluczowe decyzję będa podejmowane w Mediolanie, a nie w Warszawie. Według niego dywizjonalizacja ma polegać na większej specjalizacji poszczególnych pionów w banku i lepszej komunikacji między tymi pionami w obrębie grupy. (s.C6)
morb/