Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 23 kwietnia
...
23.04.2010 | aktual.: 23.04.2010 08:08
23.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 23 kwietnia
RZECZPOSPOLITA
Samsung w przejętych od Amiki fabrykach zwiększy produkcję o 500 proc. Koncern złożył już wniosek o stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej. Produkcję zwiększają też inne fabryki AGD w Polsce. (s.B2)
Wśród największych portali tylko Onet nie odnotował w lutym odpływu użytkowników. Ogromny wzrost zainteresowania przeżywa Facebook. (s.B7)
Prezesi PKO BP, Pekao i ING znaleźli się we władzach Związku Banków Polskich. (s.B15)
GAZETA WYBORCZA
Chcesz płacić do ZUS tylko 120 zł? Jeśli się zgodzisz, będziesz miał niską emeryturę, ale za to więcej zarobisz. Takie pytanie w referendum chce zadać Polakom wicepremier Waldemar Pawlak. "Obywateli trzeba zapytać, czy mamy mieć prosty system emerytalny, czy pozostać przy obecnym, kosztownym z dużymi składkami do UZS i OFE oraz nie wiadomo jaką emeryturą na starość" - powiedział "Gazecie" wicepremier. (s.1)
Ukraiński rząd musi oddać 4 mld USD firmom, którym przez lata nie zwracano podatku VAT. Wśród wierzycieli jest wiele polskich przedsiębiorstw, które zainwestowały na Ukrainie. (s.31)
PARKIET
MSP chce wykorzystać doświadczenia z oferty PZU przy sprzedaży akcji kolejnych spółek, m.in. Tauronu i GPW. Także tam limit akcji dla drobnych graczy mógłby odpowiadać 9-10 tys. zł. (s.1,9)
Enel-Med potrzebuje 45-50 mln zł na inwestycje. Poszuka ich na rynku publicznym lub u inwestorów finansowych. Decyzje mają zapaść w tym roku. (s.7)
PULS BIZNESU
Po dwóch latach przerwy w akcjonariacie budowlanego Mostostalu-Export znów pojawił się znaczący inwestor. To Paweł Narkiewicz, powiązany m.in. z giełdową firmą informatyczną IB System. W Mostostalu przekroczył 5,31 proc. akcji. (S.7)
Solveco, firma zajmująca się produkcją i recyklingiem rozpuszczalników, wybiera się na NewConnect lub Catalyst. (s.8)
Departament Ropy i Gazu Ministerstwa Gospodarki od kilku miesięcy pracuje nad założeniami projektu nowej ustawy o zapasach paliw. W maju wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi zostanie zarekomendowany sposób ich wykupu od koncernów naftowych. Preferowanym rozwiązaniem nie będzie jednorazowy wykup, który natychmiast zdjąłby z ich bilansu kilkumiliardowe obciążenia. Za najbardziej uzasadnione departament uznał rozłożenie wykupu na 10 lat. Co roku Agencja Rezerw Materiałowych wykupi 10 proc. zapasów. Na ten cel zaciągnie krótkoterminowy kredyt. Pieniądze na spłatę kredytu i utrzymanie zakupionych zapasów będą pochodziły od składek naftowych firm. (s.11)
Przychody firmy Centrum Klima w I kw. powinny być zbliżone do przychodów osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku - ocenia Marek Perendyk, prezes spółki. Niewykluczone, że firma wkrótce pochwali się zakupem rentownej spółki dystrybucyjnej. Rozmowy są bardzo zaawansowane. (s.14)
PZU zastąpi Cersanit w indeksie WIG 20. Ubezpieczyciel wyprzedzi Orlen, pierwsza trójka blue chipów się nie zmieni. (s.22) (PAP)
morb/