Trwa ładowanie...
d1i0z37

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 28 grudnia

...

d1i0z37
d1i0z37

28.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 28 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Ekonomiści najbardziej obawiają się, ile osób w przyszłym roku może stracić pracę. Ich zdaniem bezrobocie może być najpoważniejszym zagrożeniem dla domowych budżetów. Jednak dla tych, którzy pracy nie stracą, 2013 r. może okazać się korzystniejszy od mijającego. W kryzysie bowiem wiele dóbr tanieje. (s.A1,B4)

Podniesienie wieku emerytalnego i obniżka cen gazu - to jedne z najistotniejszych w kraju wydarzeń ekonomicznych mijającego roku. (s.B7)

d1i0z37

PARKIET

Inwestorzy giełdowi mogą uznać kończący się rok za udany. Najwięcej zarobili ci gracze, którzy ulokowali swój kapitał w akcje spółek z WIG-Surowce i WIG-Chemia. (s.1,3)

Mikołaj Budzanowski, minister skarbu w I kw. będzie rozliczał rady nadzorcze i zarządy 19 kluczowych spółek kontrolowanych przez jego resort z prowadzonej dotychczas restrukturyzacji m.in. w zakresie sprzedaży zbędnych aktywów. MSP nie podjęło jeszcze decyzji dotyczących powołania nowego prezesa połączonych grup Azotów Tarnów i ZA Puławy. "Ale wydaje mi się, że obaj prezesi potrafią się porozumieć. Głowa powstającej grupy będzie więc jedna w postaci całego zarządu, który wspólnie będzie podejmował decyzje" - powiedział "Parkietowi" Budzanowski. Minister ocenia, że w 2013 r. można oczekiwać ponad 15 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego wykonanych przez PGNiG i Orlen. (s.4,5)

Seco-Warwick powinien dopiąć przejęcie w Indiach w styczniu. Spółka otrzymała też oferty zakupu pakietów spółek w Brazylii. Nie wyklucza akwizycji jako sposobu wejścia w ten rynek. (s.6)

d1i0z37

Intersport zakończy ten rok na plusie. Firma bardziej niż kryzysu obawia się braku zimy. Dlatego celem na 2013 r. jest zwiększenie obrotów w miesiącach letnich i optymalizacja sieci sklepów. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Kanały: religijny, dziecięcy, filmowy i edukacyjno-poznawczy - tak KRRiT chce uzupełnić cztery miejsca w pierwszym pakiecie kanałów cyfrowych, które TVP ma zwolnić do 27 kwietnia 2013 r. (s.15)

d1i0z37

PULS BIZNESU

Gazelom Biznesu 2012 poszło lepiej, niż się spodziewały. Wśród małych i średnich firm najjaśniej błyszczą JMS, PDB Recykling i Makrochem. (s.4,5)

Grupa Meble.pl, właściciel portali i sklepów internetowych dedykowanych branży meblarskiej, zajmująca się także wytwarzaniem półproduktów dla odbiorców hurtowych i detalistów, przekształciła się w spółkę akcyjną. To początek drogi na giełdę. (s.9)

d1i0z37

Tylko dwa konsorcja chcą zbudować A1. Włoskie firmy Salini i Impregilo we współpracy z Kobylarnią przebiły ofertę Budimeksu, Strabaga i Moty Engil. Jednak nawet droższa propozycja jest tańsza od kosztorysu GDDKiA. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W 2012 r. GDDKiA podpisało 25 umów na budowę miejsc obsługi podróżnych na autostradach, ale przetargi na kolejnych 15 obiektów trzeba będzie powtórzyć. Powód - nikt się nie zgłosił. Sieci paliwowe zbojkotowały przetarg. Koncerny tłumaczą, że fiasko przetargu to wina GDDKiA. "Wielokrotnie prosiliśmy o złagodzenie zasad. W odpowiedzi słyszeliśmy, że skoro warunki są niekorzystne, to dlaczego startujemy? Dlatego postanowiliśmy z konkurentami, że nie będziemy reagować na kilka takich zamówień" - poinformował "DGP" członek zarządu spółki paliwowej. (s.A1,A8)

d1i0z37

Tylko rok rząd ma na przygotowanie zasad wypłaty emerytur z otwartych funduszy emerytalnych. Brak rozwiązań może spowodować, że nikt takich świadczeń nie dostanie. (s.A1,B5)

Pensje rosną najwolniej od dwudziestu lat. Na podwyżki mogą liczyć górnicy. W budownictwie trwa walka o przetrwanie. (s.A2)

Od stycznia płaca minimalna będzie wynosić 1600 zł. Więcej zarobią nie tylko osoby otrzymujące najniższe pensje, ale też np. pracujący w porze nocnej. (s.B1)

d1i0z37

BGK spodziewa się, że będzie miał jednego reprezentanta w radzie nadzorczej Celowej Spółki Inwestycyjnej. Bank może też objąć do 10 proc. CSI - powiedział "DGP" Dariusz Daniluk, prezes BGK. Przekazywanie akcji spółek, które mają pokryć kapitał zakładowy CSI i podwyższyć fundusz statutowy BGK, powinno się zakończyć do 2015 r., choć jeśli portfel projektów będzie budowany szybko, przyspieszyć może również dokapitalizowanie - zapowiada Daniluk. Akcje mają być sprzedawane w ścisłej współpracy z resortem skarbu. W 2012 roku bank powinien osiągnąć zysk na poziomie ok. 400 mln zł netto. (s.A12) (PAP)

morb/

d1i0z37
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i0z37