Trwa ładowanie...
d2ed5sk

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 5 października

...

d2ed5sk
d2ed5sk

05.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 5 października.

RZECZPOSPOLITA

Do końca roku zatrudnienie w sektorze usług dla biznesu przekroczy 100 tys. osób. Firmy z kapitałem zagranicznym zajmą 1 mln mkw. biur w Polsce. (s. B2)

Związkowcy KGHM żądają niezwłocznego powołania przedstawicieli pracowników do rady nadzorczej spółki. Chcą mieć oko na zlecone przez Skarb Państwa porządki w grupie. Raport audytora z przeglądu grupy KGHM ma być w tym miesiącu. Zarząd KGHM nie spodziewa się rewolucji, jeśli chodzi o grupę kapitałową. (s. B4)

d2ed5sk

Wysokie zyski towarzystw emerytalnych. Od 0,7 do ponad 8 proc. zarobiły dobrowolne fundusze emerytalne w trzecim kwartale tego roku. (s. B10)

Teraz to my dyktujemy warunki. Wybieramy najlepsze oferty i osiągamy kolejne historyczne minima w rentownościach naszych obligacji - mówi "Rz" Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów. Rynek krajowy pozostanie głównym rynkiem i będzie finansował ok. 75 proc. potrzeb pożyczkowych. (s. B16)

PARKIET

Giełdowe spółki chcą dawać wyniki raz na trzy miesiące. Prawie dwie trzecie ankietowanych emitentów opowiada się przeciwko rezygnacji z obowiązku publikowania raportów kwartalnych - wynika z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Zniesienia wymogu prezentacji wyników inne niż roczne i półroczne chce Unia Europejska. SEG wystąpiło do KE o utrzymanie wymogu. (s. 01, 03)

d2ed5sk

Giełdowi deweloperzy przedsprzedali w III kwartale w sumie 1,7 tys. lokali, co oznacza spadek o 6,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2011 r. Sprzedaż spada już od paru kwartałów. Eksperci uspokajają, że w wypadku czołowych firm załamania nie będzie. Ich zdaniem przyszły rok dla deweloperów z GPW nie powinien być gorszy od obecnego. Mogą umocnić pozycję kosztem małych firm. (s. 04)

Prezesa Emperii, Artura Kawę może zastąpić dotychczasowy wiceprezes spółki Dariusz Kalinowski. Kawa rozważa przejście do rady nadzorczej. (s. 05)

Ovostar, ukraiński producent jaj, nie planuje emisji akcji. Inwestycje finansować będzie ze środków własnych i pożyczek. (s. 07)

d2ed5sk

GAZETA WYBORCZA

Do jesieni przyszłego roku pracę może stracić co dziesiąty prawcownik autoryzowanych serwisów samochodowych w Polsce - alarmuje Związek Dealerów Samochodowych. (s. 22)

Rośnie szansa na to, że minister finansów zgodzi się na bardzo korzystną dla przedsiębiorców zmianę zasad rozliczania VAT forsowaną przez wicepremiera Waldemara Pawlaka. Chodzi o taką zmianę przepisów, by przedsiębiorcy mogli rozliczać podatek dopiero wtedy, gdy dostaną zapłatę za swoją usługę lub towar. (s. 23)

d2ed5sk

Państwowy Gaz-System zebrał całość pieniędzy na gazoport w Świnoujściu. Ale ta inwestycja, która uwolni nas od monopolu Gazpromu, ma już dwa miesiące poślizgu. (s. 25)

PULS BIZNESU

Nagle odwołany prezes Bogdanki, Mirosław Taras chce dowieść w sądzie, że jej rada nadzorcza złamała prawo. Twierdzi, że zarząd był gotowy wprowadzić usprawnienia i ulepszenia w procedurze przetargowej, ale nigdy z naruszeniem prawa, w szczególności prawa zamówień publicznych oraz interesou spółki. - Mam poczucie niedokończonej misji, ale w obecnych warunkach nie wyobrażam sobie powrotu do spółki - mówi.(s. 4)

d2ed5sk

Spółka Jana Kulczyka kupiła od Aleksandra Gudzowatego projekt gazociągu Bernau-Szczecin. Właściciel Bartimpeksu przez 10 lat nie zdołał ruszyć projektu. Czy uda się najbogatszemu Polakowi? (s. 6)

Zarząd Polimeksu-Mostostalu otworzył koperty z ofertami na zakup Sefako i Energomontażu Północ. Jedną z ciekawszych ofert na obie spółki złożyła Agencja Rozwoju Przemysłu. (s. 10)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Remontowy przełom na drogach. W przyszłym roku z Krajowego Funduszu Drogowego pójdzie na modernizację 165 mln zł. (s. A8)

Foster Wheeler, GE i Skoda - to trio wyposaży elektrownię w Stalowej Woli. Tauron i PGNIG ruszają z budową. (s. A10)

Nawet 700-800 mln zł mogą być warte niespłacane w terminie zobowiązania zaciągnięte poza sektorem bankowym. Ale firmy pożyczkowe niechętnie wchodzą we współpracę z branżą windykacyjną. (s. A14)

(PAP)

pel/

d2ed5sk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ed5sk