Trwa ładowanie...
d4hvbrh

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 1 lutego

...
Share
d4hvbrh

01.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 1 lutego

RZECZPOSPOLITA

Ponad jedna trzecia dużych zagranicznych firm działających w Polsce nagradza swoich polskich pracowników akcjami w ramach programu motywacyjnego. (s.A1,B4)

d4hvbrh

Resort skarbu zabierze Ministerstwu Gospodarki nadzór m.in. nad kopalniami. Może dojść do sporu w rządzie. (s.B1)

W 2010 r. granice dla naszych firm spożywczych powinny otworzyć Chiny i Stany Zjednoczone, Maroko i Brazylia. Ze względu na dużą konkurencję i kurs złotego o szybki sukces może być tam jednak trudno. (s.B7)

Biura podróży mocno przycięły programy wyjazdów na 2010 r. Branża prognozuje wzrost rynku na 5-10 proc. (s.B7)

PARKIET

d4hvbrh

Polkomtel może wejść na GPW pół roku później, niż zakładano. Powód? Rozbieżne zdania akcjonariuszy. Jak dowiedział się "Parkiet", na debiut operatora w I kw. tego roku nie ma co liczyć. (s.1,2,3)

Wszystkie pięć firm chemicznych, które mają być sprywatyzowane w tym lub przyszłym roku, przynosi straty - wynika z szacunków analityków. (s.1,4)

W PKO BP dobiegają końca prace nad strategią. "Powstaje finalny dokument, który zostanie zatwierdzony przez zarząd i przedstawiony radzie nadzorczej w I kwartale" - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes banku. Zakłada on przyspieszenie rozwoju. "Chcemy rozwijać się w tempie dwucyfrowym, tak aby suma bilansowa, która na koniec 2009 r. wzrosła do ponad 150 mld zł, na koniec 2012 r. przekroczyła 200 mld zł" - powiedział Jagiełło. Według niego bank powinien utrzymywać wskaźnik kosztów do dochodów na poziomie 40-45 proc. Jeśli chodzi o zysk, to oczekuje poprawy w tempie dwucyfrowym. (s.1,8)

W 2009 r. spółka Multimedia Polska zainwestowała ok. 160 mln zł. W tym roku wydatki mają być o kilkanaście procent niższe. Spółka spodziewa się, że nowe usługi (nagrywarki PVR, wideo na życzenie, mobilny dostęp do internetu, mobilna telefonia VoIP) przyniosą jej w tym roku kilka procent dodatkowych przychodów. (s.5)

d4hvbrh

W wezwaniu na 100 proc. akcji WSiP zapisy złożyli wszyscy znaczący akcjonariusze spółki - dowiedział się "Parkiet". (s.5)

PULS BIZNESU

Przy obecnym poziomie kosztów Grupa Bytom poprawi wyniki nawet gdyby sprzedaż nie wzrosła. (s.13)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d4hvbrh

Konsorcjum budujące Gazociąg Północny, którym rurą po dnie Bałtyku ma popłynąć gaz z Rosji do Niemiec, nie ma szans na pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Zgody na kredyt nie da Marta Gajęcka, wiceprezes EBI. Dlaczego? Bo EBI ma integrować Sraty Kontynent, "tymczasem ta inwestycja jest energetyczną kurtyną dzielącą Europę" - mówi Gajęcka. (s.A1,C1)

Od początku roku marże kredytów hipotecznych w euro i złotych obniżyło już kilka banków. (s.C1)

Wyprzedaż samochodów z rocznika 2009 szybko się skończyła. Importerzy przyznają, że zostały tylko pojedyncze sztuki, ale trzeba się mocno postarać, by je znaleźć. (s.C1,C3)

Operatorzy niezależnych stacji stracili w zeszłym roku niemal 5 proc. rynku. Sieci zagraniczne powiększyły się o ponad 7 proc. i zapowiadają dalszą ekspansję. W ciągu najbliższych trzech lat z rynku zniknie nawet co trzecia stacja prywatna. (s.C2)

d4hvbrh

Wskutek konsolidacji prowadzonej wewnątrz PGE powstanie największy detaliczny sprzedawca prądu w Polsce. Będzie nim rzeszowska firma PGE Obrót, która będzie obsługiwała ponad 5 mln klientów, czyli ok. 30 proc. odbiorców w Polsce. PGE ocenia, że w ciągu 12 miesięcy, licząc od września 2010 r., dzięki konsolidacji zaoszczędzi na opłatach koncesyjnych i kosztach funkcjonowania władz spółek co najmniej 15 mln zł. Później efekty mają już być większe. PGE szacuje je na ok. 1 mld zł w ciągu trzech lat od zakończenia konsolidacji. (s.C4)

morb/

d4hvbrh

Podziel się opinią

Share
d4hvbrh
d4hvbrh