Trwa ładowanie...
d2sromv

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 12 marca

...
Share
d2sromv

12.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 12 marca.

RZECZPOSPOLITA

Kompania Węglowa za rok może zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Przynajmniej 5 mld zł dałaby kasie państwa sprzedaż połowy udziałów górniczego giganta. Przedstawiciele spółki wcześniej nie wykluczali najpierw emisji obligacji zamiennych na akcje (od pre IPO spóka ma dwa lata na debiut). Pod uwagę brany jest jednak również wariant prywatyzacji Kompanii zarówno ze sprzedażą udziałów Skarbu Państwa jak i podwyższeniem kapitału. (s.B1)

d2sromv

O ponad 20 proc. wzrosła w zeszłym roku liczba osób korzystających z krajowych połączeń lotniczych. Ta tendencja ma się utrzymać. (s.B4)

Po rekordowo dobrej ubiegłorocznej sprzedaży w tym roku rynek opon do aut osobowych może czekać stagnacja. (s.B5)

Choć sytuacja na polskim rynku sprzętu AGD zaczyna się poprawiać, dla firm kluczowe stają się rynki zagraniczne. Zwłaszcza na Wschodzie. (s.B7)

Kończy się czas przejęć na polskim rynku bankowym - ocenia Federico Ghizzoni, szef UniCreditu, właściciela Pekao. Poinformował on, że w kredytach hipotecznych Pekao w zeszłym roku rozwijał się "szybciej niż jakikolwiek inny bank, z wyjątkiem PKO BP". Nadal bank ma stawiać na wzrost w tej dziedzinie. Pekao obecnie nie bada żadnego podmiotu pod kątem akwizycji. "Oczywiście będziemy się przyglądać okazjom do przejęć, jeśli takie się nadarzą, ale obecnie żadna instytucja nie znajduje się na naszym radarze" - powiedział szef UniCredit. Bank z decyzją, jaką kwotę przeznaczyć na dywidendę, czeka na wskazówki nadzorcy. (s.B16)

d2sromv

PARKIET

W ciągu ostatnich 12 miesięcy WIG spadł o 14 proc., a portfele 9 znanych inwestorów giełdowych straciły średnio na wartości 25 proc. Najlepiej poradziły sobie spółki Romana Karkosika, zyskując średnio 27 proc. Jednak aż 7 z 9 analizowanych portfeli zachowywało się gorzej niż rynek. (s.1,3)

CP Energia zakończyła restrukturyzację dotyczącą połączenia kilku firm zależnych zajmujących się dystrybucją i sprzedażą gazu w jeden podmiot. Przeniosła też siedzibę z Warszawy do Wysogotowa k. Poznania. Liczy na oszczędności rzędu 3-4 mln zł rocznie. (s.5)

Zelmer jest zadowolony z wyników za IV kw. Przychody, zgodnie z założeniami, wzrosły "nieomal dwucyfrowo", a EBITDA ponad 10 proc. "Jednak wyniki całego roku są trochę słabsze i takiej dynamiki nie udało się osiągnąć" - powiedział Janusz Płocica, prezes spółki. Ocenia on, że w 2012 r. dwucyfrowy wzrost przychodów i EBITDA jest do zrealizowania. Zarząd firmy prawdopodobnie zaproponuje wypłatę dywidendy na poziomie podobnym jak rok wcześniej. (s.5)

d2sromv

GAZETA WYBORCZA

W polskim systemie podatkowym ministerstwo finansów znalazło blisko 500 różnego rodzaju ulg i preferencji podatkowych. Ich wartość w 2010 roku sięgnęła 73,8 mld zł. (s.20)

DZIENIK GAZETA PRAWNA

Wzrost cen w lutym mógł przyspieszyć, jednak w następnych miesiącach prawdopodobnie możemy się spodziewać powolnego spadku tempa podwyżek. (s.A7)

d2sromv

"Z ostatniej projekcji inflacji NBP wynika, że wskaźnik wzrostu cen samoistnie będzie się zbliżać do celu NBP już w 2013 r., nawet przy założeniu stałych stóp procentowych. Na tle tych informacji wydaje się, że podwyżka stóp procentowych nie miałaby dziś mocnego uzasadnienia" - ocenia Elżbieta Chojna-Duch z RPP. Jej zdaniem jeśli złoty utrzyma się w obecnej tendencji aprecjacyjnej, a zacieśnienia polityki fiskalnej będą realizowane, warunki dla obniżania się inflacji będą korzystniejsze. "Dla RPP w tym momencie strategia 'poczekajmy, zobaczymy' jest chyba najbardziej odpowiednia" - poinformowała Chojna-Duch. (s.A7)

Liberty Global, właściciel UPC Polska, chce mieć w Polsce niezagrożoną pozycję lidera. Zamierza przejąć Multimedia. Tylko tak operator mógłby walczyć z naporem TP SA oraz Polkomtelem i Cyfrowym Polsatem. (s.A10)

PULS BIZNESU

Polfa Warszawa, jak Bioton, chce wejść na rynek azjatycki. Pomoże jej lokalny dystrybutor z mocnym zapleczem. (s.2)

d2sromv

ARP chce wejść na rynek produkcji urządzeń do wydobycia i eksploatacji gazu łupkowego. (s.5)

Leszek Czarnecki buduje spółkę getBack. Inwestor postanowił wrócić na wart miliard złotych rynek wierzytelności. Ruszyła rekrutacja menedżerów do nowego projektu. Konkurencja się zaostrzy - mówią rywale. Także wewnątrz grupy miliardera. (s.1,6)

Resort skarbu odpowiada na obawy firm i prawników - nie bójcie się szukać gazu, nikt nie odbierze wam odkrytych złóż. Resort nie zgadza się z opinią części prawników, że zasada pierwszeństwa w ubieganiu się o koncesje na wydobycia węglowodorów dla firm, które rozpoznały i udokumentowały złoża, jest niezgodna z unijną dyrektywą węglowodorową. (s.12) (PAP)

morb/

d2sromv

Podziel się opinią

Share
d2sromv
d2sromv