Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 14 listopada

...

14.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 14 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Polskie porty morskie opierają się kryzysowi. Sprzedaż majątku pozwoli spółkom pobić rekordowy zysk z 2010 roku. Porty zarobią ponad 126 mln z. Operatorzy liczą, że poziom przeładunków nie spadnie. (s.B1)

Firmy poprawiają wyniki. Większość spółek giełdowych ma nie tylko lepsze wyniki, ale także zwiększyła sprzedaż. Osłabienie złotego wyraźnie amortyzuje pogarszającą się sytuację w Europie. Firmy wciąż gromadzą gotówkę i zabezpieczają się przed spodziewanym spowolnieniem gospodarczym. (s.B2-B3)

Globalni ubezpieczyciele zainteresowani Wartą. Allianz, Generali, Talanx, Vienna Insurance Group i Zurich sa na krótkiej liście potencjalnych kupców spółki należącej dziś do grupy KBC - wynika z informacji "Rz". (s.B2-B3)

Grożą nam kary za łamanie norm jakości powietrza, a rząd chce ograniczenia emisji przez transport. (s.B5)

PARKIET

MF Global chciał wejść na rynek instrumentów pochodnych notowanych na GPW. (s.1,8)

Nie ma bańki na obligacjach - wywiad z Davidem Zahnem, zarządzającym Franklin Templeton. (s,1,9)

Przychody dużych operatorów telekomunikacyjnych rosną opornie, ale ich zdolność do generowania gotówki rośnie - wynika z zestawienia danych spółek za dziewięć miesięcy tego roku. (s.4)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Grad i Belka sponsorami budżetu 2012. Resort finansów liczy, że dziurę w budżecie zasypie pieniędzmi z zysku NBP i dywidendy państwowych spółek. Mało prawdopodobne są za to zmiany w podatkach dochodowych - nie ma czasu na ich przeprowadzenie. (s.A4)

PGNiG: Gazowy koncern zimą zwiększy import z Niemiec. Zakupi też dodatkowy surowiec w Czechach. (s.A10)

PULS BIZNESU

Mamy szanse na kolejny miliard dolarów inwestycji amerykańskiego UTC. Prezes Louis R. Chenevert deklaruje: polegamy na Polsce. (s.4-5)

Abbey House - fundusz wyspecjalizowany w sztuce ma mocarstwowe plany. Rynek uważa je za spekulację, jednak spółka bierze pod ramię kolekcjonera - celebrytę i zapowiada skok na WIG20. (s.6-7)

Prywatyzacja Lotosu wpadnie w poślizg. Inwestorzy prawdopodobnie nie złożą w środę ofert wiążących. Nawet badaniem spółki nie byli zbyt zainteresowani - "PB" powołuje się na opinie osób zaangażowanych w proces prywatyzacji. (s.8-9)

Drogi gaz juz nie straszy firm. Chemia przestaje bać się podwyżek, a PGNiG traci respekt wobec Gazpromu. (s.13)

GAZETA WYBORCZA

Interwencja jest absolutną normą, brak interwencji - ekstrawagancją - uważa Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. (rozmowa, s.22-23)

Jeśli rząd nic nie zrobi, to będzie coraz więcej podziałów społecznych i coraz więcej szklanych sufitów. Aż społeczeństwo zacznie się buntować - ocenia w rozmowie z "GW" Jerzy Hausner, członek Rady Polityki Pieniężnej. (s.18-19)

Pomysły, by pospolite ruszenie nadzoru bankowego, rządu i funduszy emerytalnych wyzwoliło polskie banki spod panowania kapitału zagranicznego, są tyleż kuszące, co mało realne. (s.24-25, polemika)

W perspektywie długofalowej nikt, nawet EBC, nie może zagwarantować wypłacalności rządu włoskiego, EBC może jedynie złagodzić głębokość recesji w Europie. A Włochy muszą same przeprowadzić reformy, które będą stymulowały wzrost i ch gospodarki - powiedział Eric Chaney, szef ekonomistów grupy AXA. (rozmowa, s.26-27)

(PAP)

mak/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)