Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 19 marca
...
19.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 19 marca.
RZECZPOSPOLITA
Bruksela chce regulacji dla pośredników finansowych. Komisja Europejska boi się, że branża może być źródłem kolejnego kryzysu. Pośrednicy obracają kwotami sięgającymi połowy aktywów sektora bankowego. Krajowi nadzorcy niewiele wiedzą o tym segmencie rynku. (s.B1)
Apple sprzedał w weekend 2,5 mln nowych iPadów - szacują analitycy. (s.B1)
Portugalia może wkrótce stać się drugą Grecją - uważa El-Erian, prezes największego na świecie funduszu obligacji. (s.B3)
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzi w III kw. kontrolę koncesji wydanych na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego. (s.B7)
Arctic Paper celuje w 10-proc. rentowność EBOTDA w przyszłym roku. "Do istotnej poprawy wyników mają doprowadzić spółkę inicjatywy zmierzające do ograniczenia kosztów i poprawy wydajności. Wśród nich jest rozbudowa elektrowni wodnej przy naszej szwedzkiej papierni a także wyspecjalizowanie naszych trzech zakładów" - powiedział Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper. Rentowność EBBITDA firmy pod koniec ub.r. wyniosła 5,6 proc. (s.B8)
PARKIET
Coraz więcej firm z małej giełdy wypłaca dywidendy. W 2011 roku zarobkiem podzieliło się 29 spółek z NewConnect, podczas gdy w 2010 r. było to 15 firm. (s.1,4)
Inwestorzy znów czekają na umowę Biotonu z Actavisem. Do końca lutego producent insuliny miał zawrzeć dodatkową umowę z islandzkim koncernem farmaceutycznym na sprzedaż produktów na nowych rynkach. Czy firmy dogadają się do końca marca? (s.5)
DZIENIK GAZETA PRAWNA
T-Mobile do końca kwietnia ma przedstawić Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji projekt zmian w prawie, które pozwolą sieciom komórkowym na tzw. priorytetyzację ruchu w sieci, czyli wyznaczenie, jakie usługi będą miały pierwszeństwo. To otwiera drogę do złamania zasady neutralności internetu, czyli równych praw do korzystania z infrastruktury dla wszystkich dostawców treści. (s.A10)
Prezes Busimeksu Nieruchomości Henryk Urbański spodziewa się, że w tym roku wynik netto i przychody spółki będą lepsze niż rok wcześniej. Choć nie liczy na wielki wzrost ze względu na ofertę produktową. "Oferujemy lokale dobre jakościowo i w dobrych lokalizacjach, zatem ich ceny nie mogą spaść poniżej pewnego poziomu" - powiedział. Obecnie firma ma w sprzedaży ponad 800 lokali. "Zakładamy, że w tym roku wejdzie do oferty do pięciu nowych projektów, gdzie znajdzie się do 800 lokali" - dodał. (s.A13)
Analitycy odradzają kupowanie firm budowlanych i infrastrukturalnych. (s.A16)
PULS BIZNESU
W mBanku od września zeszłego roku trwają w ścisłej tajemnocy prace nad nowym projektem bankowym. Bank zebrał najlepsze pomysły, jakie pojawiły się na świecie w zakresie bankowości mobilnej, łączenia finansów z mediami społecznościowymi, geolokalizacji, by stworzyć "najlepszy system bankowości elektronicznej". Chce wykorzystać w nowym serwisie wideo i dynamiczne grafiki do prezentacji oferty i obsługi klientów. Klient będzie mógł komunikować się z systemem, wykorzystując dotyk, gesty oraz głos. (s.3)
Integer.pl podpisał list intencyjny z austriacką spółką Post acht Beteiligungs (za którą stoi Osterreichische Post), który stanowi podstawę do negocjacji w sprawie przejęcia przez Austriaków kontroli nad Kolportażem Rzetelnym, spółką zależną Integera. Rozstrzygnięć można się spodziewać w ciągu kilku miesięcy. "Austriacy są zainteresowani przede wszystkim naszym działem druków bezadresowych, czyli ulotek i materiałów reklamowych" - powiedział Rafał Brzoska, prezes Integera. (s.4)
Udziałowcy Sygnity zwierają szyki - grupa kontrolująca ponad 40 proc. akcji spółki zamierza twardo grać z Asseco. Nie ma mowy o sprzedaży akcji spółki po 21 zł, jak zaproponowało w wezwaniu Asseco. (s.6)
Cztery główne koncerny energetyczne, w myśl strategii, powinny mieć lądowe farmy wiatrowe o mocy ponad 2000 MW. Większości mocy nie zbudują od zera, tylko kupią. Oznacza to wydatki rzędu 12,6 mld zł. (s.8)
Weltbild idzie na zwarcie z Empikiem. Niemiecka firma księgarska stawia na ekspansję w sklepach i internecie. Chce zwiększyć zyski, naśladując konkurenta. (s.9) (PAP)
morb/