Trwa ładowanie...
d313t24

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 2 kwietnia

...

Share
d313t24

02.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 2 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Polacy coraz częściej biorą szybkie pożyczki. Są one znacznie droższe od pożyczek bankowych. Już ponad milion osób korzysta z ofert parabanków. Wojciech Kwaśniak, zastępca szefa KNF, przyznaje, że rekomendacja T dotycząca kredytów konsumpcyjnych, doprowadziła do przejścia części klientów do parabanków. Zapowiada, że w III kw. KNF zamierza przeanalizować wpływ rekomendacji na rynek regulowany i nieregulowany. Nadzór nie wyklucza w niej korekt. (s.B1)

d313t24

Grupa PBG sonduje zainteresowanie rynku nie tylko spółką PBG Erigo, ale również będącym jej właścicielem PBG Dom - dowiedziała się "Rz". (s.B4)

Comarch chce zwiększyć bazę klientów na systemy do zarządzania o najmniejsze firmy. (s.B6)

PARKIET

Państwowe spółki płacą coraz lepiej. W 2011 r. najwięcej spośród menedżerów państwowych firma zarobił Jacek Krawiec (prawie 3 mln zł). Drugi na liście był kierujący PKO BP Zbigniew Jagiełło. Trzeci - Dariusz Lubera, szef Tauronu. (s.1,5)

d313t24

Pierwsze trzy miesiące roku oznaczały znaczące odbicie na parkietach Europy Środkowo-Wschodniej. Najbardziej wyróżniła się giełda rumuńska. Analitycy spodziewają się, że II kw. upłynie pod znakiem umiarkowanych zwyżek i lekkiej aprecjacji walut. (s.3)

4,6 mld zł zainwestowały w ubiegłym roku w dystrybucję cztery największe spółki energetyczne. To o 32 proc. więcej niż w 2010 r. (s.4)

W marcu szefowie spółek pozbyli się papierów za ponad 40 mln zł, a wydali na ich kupno tylko ponad 2 mln zł. Instytucje częściej informowały o zmniejszenu udziałów. (s.6)

Zarządy odzieżowych firm - Bytomia i Gino Rossi ujawniły, że od sierpnia 2011 roku prowadziły rozmowy w sprawie połączenia spółek. Transakcji jednak nie będzie. Strony nie doszły do porozumienia w zakresie warunków transakcji. (s.8)

d313t24

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Dziś w Polsce działa ponad 6700 stacji paliw. Za kilka miesięcy ich liczba drastycznie spadnie. "Spodziewamy się, że w drugiej połowie roku ubędzie 10-15 proc. placówek" - powiedział Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. To oznacza, że z rynku może zniknąć nawet 600 stacji. Rok 2012 jest ostatnim, w jakim obowiązują dotychczasowe przepisy środowiskowe. Od stycznia 2013 r. wchodzą nowe regulacje. Kto nie wykona kosztownych inwestycji będzie musiał wypaść z rynku. (s.A1)

Powołując się na kryzys, resort finansów uzyskał od Unii zgodę na przedłużenie o kolejny rok zakazu odliczania VAT od paliwa do samochodów. (s.A1,B2)

Areva proponuje PGE wiatraki na Bałtyku. Francuzi liczą na pozycję głównego partnera polskiego koncernu w projektach związanych z zieloną energią. (s.A10)

d313t24

Orange nie zamierza oddawać pola Play i T-Mobile, którzy wprowadzili oferty no limit. Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange, zapowiedział na swoim blogu, że sieć da swoim klientom jeszcze więcej niż Play i T-Mobile. Firma pracuje nad nową ofertą w ramach planowanego rebrandingu Telekomunikacji Polskiej na Orange. (s.A12)

PULS BIZNESU

Carint, sieć klinik kardiologicznych, która działa w południowo-wschodniej Polsce, obiecuje ekspansję w sektorze ochrony zdrowia. Grupa, której właścicielem są lekarze, chce wejść na rynek szpitalny. Pracuje nad przejęciami. (s.3)

Tomasz Zadroga, były szef PGE, od marca reprezentuje firmę brokerską GrECo JLT Polska, która wchodzi w skład międzynarodowej sieci JLT, szóstego pod względem wielkości brokera na świecie. (s.4)

d313t24

PKO BP chce zamienić karty na telefony. Bank pracuje nad autorskim modelem płatności mobilnych, jakiego na świecie w takiej skali nikt jeszcze nie wdrożył. (s.6)

Wkrótce do Europejskiego Banku Inwestycyjnego wpłynie kolejny polski wniosek o kredyt na inwestycje transportowe. Do jego złożenia przymierza się GDDKiA, która zabiega o 3 mld zł. (s.8)

GPW wraz z Pekao zachęcają samorządy do wejścia na giełdowy rynek obligacji. Ruszyło już happy hours dla miejskich emitentów. (s.I)

I kwartał tego roku przyniósł falę upadłości. Tak źle nie było od dawna. Najbardziej cierpi branża budowlana. (s.17) (PAP)

morb/

d313t24

Podziel się opinią

Share
d313t24
d313t24