Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 23 kwietnia

...

23.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 23 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Zaledwie 1,5 mln wpłacili Polacy na IKZE. Nie mamy z czego odkładać na emeryturę. (s.A1,B4)

Dług publiczny w relacji do PKB spadnie w tym roku do 50,5 proc. z 53,5 proc. w 2011 roku. Takie sa najnowsze prognozy resortu finansów. Ministerstwo zakłada, że już na koniec przyszłego roku zadłużenie państwa zejdzie poniżej 50 proc. PKB. (s.B1)

W I kw. tego roku polskie firmy aktywniej szukały pracowników. Na portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl opublikowano 91 tys. ogłoszeń (o 15 proc. więcej niż rok wcześniej). Wzrosła też liczba ofert w urzędach pracy. (s.B3)

Warfama, producent ciągników, chce pozyskać z rynku kilkanaście milionów złotych. Emisja będzie możliwa w końcówce tego roku lub na początku przyszłego. Byłaby to emisja z prawem poboru. O kolejne 30 mln stara się z Unii. (s.B6)

Grupa Vistula, do której należy sieć W.Kruk, chce wzmacniać rozwój marki jubilerskiej. Jerzy Mazgaj, szef rady nadzorczej, zapewnia, że nie jest ona na sprzedaż. (s.B6)

Ceny drewna w Polsce są wyższe niż w innych krajach europejskich. Rentowność produkcji mebli nadal spada. (s.B6)

"Mamy sygnały od inwestorów, że jest zainteresowanie polską chemią. Jeśli pojawi się poważna oferta, będziemy ją analizować, ale oczywiście ważna jest tu kwestia ceny. Wezwanie na akcje byłoby najprostszym i najbardziej transparentnym rozwiązaniem" - powiedział "Rz" Rafał Baniak, wiceminister skarbu. Z kolei preferowanym kierunkiem dla LOT-u jest znalezienie inwestora branżowego. Baniak informuje jednak, że jeśli nie uda się znaleźć inwestora do przełomu 2012 i 2013 roku, resort rozważy dokapitalizowanie lub IPO przewoźnika. Kopalnie węgla brunatnego Adamów i Konin mają zostać sprzedane do końca tego półrocza. Natomiast Bumar ma być gotowy do upublicznienia do końca 2013 roku. (s.B16)

PARKIET

"Sieć W.Kruk nie jest na sprzedaż. Nie ma teraz nawet takiego podmiotu, a jego wydzielenie zajęłoby ponad rok. Naszym celem jest rozwój grupy, a nie jej zwijanie. W biznesie nigdy nie mówi się 'nigdy', ale na pewno nie sprzedamy pod wpływem emocji" - powiedział Jerzy Mazgaj, szef rady nadzorczej Vistuli. (s.1,4,5)

Najprawdopodobniej Stany Zjednoczone w odróżnieniu od strefy euro uniknęły recesji. Ale to nie oznacza, że będą motorem światowego ożywienia gospodarczego. Ameryka wciąż leczy kryzysowe rany. (s.3)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

15 tys. polskich rolników wzięło w latach 2009-2010 zbyt duże wsparcie. 14 tys. darowano. Reszcie Komisja Europejska kazała zwrócić pieniądze. Wyegzekwować je ma Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. (s.A3)

Aleksander Gudzowaty nie chce mieć już nic wspólnego z branżą gazową. Teraz stawia na biopaliwa. "Chcemy wprowadzić na rynek biopaliwa na bazie alg. Technologia jest testowana w Anglii" - powiedział. (s.A10)

W środę mija termin składania ofert na budowę bloku energetycznego o mocy 1000 MW w Elektrowni Kozienice. "Liczę na trzy oferty" - powiedział "DGP" Krzysztof Zborowski, wiceprezes Enei i szef Elektrowni Kozienice. "Budowa bloku na węgiel w Kozienicach to pewniak. Mamy wszystkie pozwolenia, których nie można już zaskarżyć. Prace budowlane mogą ruszać zaraz po podpisaniu kontraktu" - poinformował. (s.A12)

Chińczycy pomogą Bogdance wejść w energetykę. Partnerem kopalni przy budowie bloku węglowego za 500 mln zł został China National Electric Engineering Corporation. (s.A12)

PULS BIZNESU

Inwestor nie zapłacił Ciechowi za Polfę. Grupa nie może zamknąć sprzedaży spółki farmaceutycznej. W związku z tym Ciech zaczął szukać kolejnych inwestorów. Według informacji "PB", w kolejce czeka jeszcze dwóch chętnych - fundusz oraz spółka, której właściciele związani byli z branżą farmaceutyczną. (s.3)

Integer utworzył z nowojorskim funduszem PineBridge joint venture. Nowo utworzona spółka Easy Pack ma do 2016 r. zbudować sieć co najmniej 12 tys. paczkomatów w 14 krajach europejskich. Na pierwszy etap inwestycji pójdzie 500 mln zł, cały projekt wyceniany jest nawet na 300 mln euro. (s.4)

DSS ma nadzieję na reaktywację. Emisja akcji i poparcie Kredyt Banku ma umożliwić spółce zamianę upadłości likwidacyjnej na układową. (s.7) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)