Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 24 marca

...

24.03.2014 | aktual.: 24.03.2014 07:53

24.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 24 marca.

RZECZPOSPOLITA

Firmy produkujące prąd chcą wyższych cen. Po zmianie prawa przedsiębiorstwa będą wnioskować do Urzędu Regulacji Energetyki o podniesienie opłat dla gospodarstw domowych. Wiceszef Urzędu nie widzi takiej potrzeby. (s.B1)

Mamy hossę w pracy tymczasowej. Branży sprzyjają poprawa koniunktury w gospodarce i inwestycje. Według prognoz po 15-proc. wzroście w 2013 r. w tym roku rynek urośnie o 20 proc. (s.B2-B3)

Kolej szykuje się do inwestycji wartych 58,5 mld zł. Kolej realizuje największe inwestycje w swojej historii. Tylko w tym roku na rozbudowę i unowocześnienie 1,5 tys. km torów wyda blisko 7 mld zł. (s.B5)

"MdM" nie wszędzie święci triumfy. Choć część deweloperów obniża promocyjnie ceny mieszkań, wiele firm nie jest skłonnych do negocjacji. (s.B15)

BLOOMBERG BUSINESSWEKK

Spółki Skarbu Państwa przynoszące nadwyżkę przychodów finansowych nad kosztami powinny być traktowane jako pożyteczne organizacje, względem których jednak sa wysokie wymagania o charakterze pozafinansowym - uważa Rafał Baniak, wiceminister skarbu. (s.8-9)

Nowe łowy na Pocztowy. Wraca dyskusja o przyszłości pocztowego banku. Wszystko za sprawą planów prywatyzacji samej Poczty Polskiej. (s.42-45)

PARKIET

Sądny dzień dla groszowych spółek. W czwartek giełda dokona pierwszej kwalifikacji do Listy alertów. Może tam trafić ponad 30 spółek. Połowa z nich podjęła kroki w kierunku scalenia akcji. Co planują pozostałe? (s.01, s.07)

Hygienika przejmuje Schleckera w Luksemburgu. Podpisujemy list intencyjny ws. zakupu 100 proc. tej sieci drogerii. Zgodnie z umową będziemy mieli pół roku na badanie spółki i podjęcie ostatecznej decyzji - powiedział Kamil Kliniewski, prezes Hygieniki. (s.03)

W poniedziałek rada nadzorcza KGHM spotyka się m.in. na omówienie tegorocznego budżetu. Niewykluczone, że zostanie on ostatecznie zatwierdzony już dziś i KGHM opublikuje prognozę. (s.04)

Nadchodzi kres słabości rynków wschodzących. Przecenione aktywa mogą skusić spekulacyjnie nastawionych graczy do powrotu na rynku emerging markets - uważa Michał Marczak, dyrektor zarządzający DM mBanku. (s.11)

POLSKA THE TIMES

Światowa gospodarka i system finansowy znalazły się blisko przepaści. w końcu jakaś bańka spekulacyjna pęknie - powiedział w wywiadzie Krzysztof Rybiński. (s.17)

GAZETA WYBORCZA

Europa i Polska mocno uzależnione od gazu i ropy z Rosji. Po aneksji Krymu przez Rosję politycy w Europie zastanawiają się, jak zmniejszyć zależność od gazu i ropy naftowej z Rosji. To wyzwanie dla Polski, bo stamtąd pochodzi 70 proc. gazu i 93 proc. ropy naftowej zużywanych w naszym kraju. (s.20-21)

PULS BIZNESU

Skarb popycha gigantów ku sobie. Włodzimierz Karpiński chce wycisnąć ze skarbowych spółek więcej synergii. Do czerwca czeka na propozycje działań, które wspólnymi siłami udadzą się lepiej. (s.1-3)

Solid Security na łowach. Przejęcie monitoringowych spółek Konsalnetu przez lidera segmentu czeka na zgodę urzędu antymonopolowego. (s.3)

Inwestorzy wierzą w lekarzy rodzinnych. Zapowiedzi ministra zdrowia podziałały mobilizująco na biznes. Rękawy zakasali menedżerowie Scanmedu, Falcka i Neuki. (s.7)

Dostawcy ERP liczą na wiosnę w gospodarce. Ostatnie miesiące poprawiły humory firmom IT. Tylko na chwilę, bo branżę czeka stagnacja. (s.11)

Deutsche Hypo nad Wisłą. Bank hipoteczny zamierza współpracować z polskimi inwestorami. Chce im pożyczać 10-50 mln euro. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Banki walczą o klientów chwilówek. Wkrótce Millennium, a wcześniej ING Bank Śląski i BGŻ. Te banki próbują specjalną ofertą zdobyć klientów obsługiwanych dotychczas przez firmy pożyczkowe. (s.A1, s.A8)

Dom? Deweloperzy w to nie wchodzą. Firmy rezygnują z budowy jednorodzinnej, bo sprzedaż takich inwestycji rozpoczętych kilka lat temu idzie im z wielkim trudem. Klienci wolą kupować niewielkie lokale. (s.A11)

Dragados nie odpuścił, wróci na S7. Trzy lata zajęła spółce batalia o przywrócenie do kontraktu. Teraz GDDKiA obawia się roszczeń. (s.A12)

Bank Gospodarstwa Krajowego może stabilizować kurs złotego. Przeniesienie części lokat walutowych Ministerstwa Finansów z NBP do BGK ułatwi resortowi sprzedaż walut bezpośrednio na rynku. (s.A13)

(PAP)

kam/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)