Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 24 września

...

24.09.2012 | aktual.: 24.09.2012 08:23

24.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 24 września.

RZECZPOSPOLITA

Według analityków w 2012 roku ceny paliw na stacjach benzynowych nie przekroczą 6 zł za litr benzyny. Od początku września litr benzyny w hurcie staniał o ponad 30 groszy, a cena oleju napędowego zmniejszyła się o blisko 20 groszy.. Obniżki w hurcie podążają za spadkiem notowań baryłki ropy Brent, która kosztuje obecnie o ponad 3,3 proc. mniej niż przed miesiącem. (s.B1)

banki coraz ostrożniej finansują duże przedsięwzięcia firm. W tej sytuacji firmy coraz częściej patrzą na rządy, które mogą im pomóc w wyjściu z trudności. Z takiej pomocy korzystają nawet najbogatsi. Zdaniem ekonomistów ożywienie gospodarcze będzie odczuwalne najwcześniej w 2014 roku. Do tego czasu finansowanie z kasy państwowej dla wielu firm będzie niezbędne. (s.B3)

W Europie Północnej trwa boom nieruchomościowy. Znów niebezpiecznie szybko rosną ceny lokali. W Szwecji ceny domów w ciągu ostatnich 10 lat poszły w górę o 75 proc. (s.B8)

PARKIET

Total, z którym Petrolinvest współpracuje na kazachskim kontrakcie OTG, jest przekonany o odkryciu złoża ropy i gazu w strukturze Koblandy. Szacuje jego potencjalne zasoby na około 993 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. W 2013 roku na Koblandach zostanie wykonany odwiert K-4, który ma potwierdzić wydajność złoża. (s.01,04)

PKN Orlen podjął decyzję, że nie sprzeda należącego do grupy petrochemicznego Anwilu. PKN Orlen zdecydował, że wobec stabilnej sytuacji finansowej nie ma presji, by pozbywać się Anwilu. (s.05)

Procad, gdańska spółka z branży IT, może przeznaczyć na dywidendę nawet cały zysk netto za 2012 rok. Spółka zakłada, że wypracuje co najmniej 1 mln zł zysku netto. (s.06)

GAZETA WYBORCZA

Parabanki padają. Większość firm parabankowych , które figurują na liście ostrzeżeń KNF, już nie funkcjonuje albo nie przyjmuje pieniędzy. (s.3)

PULS BIZNESU

Notowane na NewConnect delikatesy internetowe A.pl wnioskują o upadłość likwidacyjną. Spółka podaje, że jednym z powodów złożenia wniosku upadłościowego był brak decyzji w sprawie konwersji zadłużenia wobec właściciela spółki - Bomi. (s.3)

Wiesław Włodarski, prezes FoodCare i akcjonariusz Hygieniki zapowiada, że po przejęciu udziałów w polskim oddziale Schleckera koncern spożywczo-kosmetyczny, jaki FoodCare planuje stworzyć wspólnie z Hygieniką, może trafić na londyńską giełdę. (s.4)

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaprasza polskie firmy do udziału w kluczowych ukraińskich inwestycjach. Szczególnie ważny jest projekt budowy terminalu odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego LNG w mieście Jużnyj na południu kraju o wartości 969 mln euro. (s.5)

Po częściowym uwolnieniu cen energii, duże przedsiębiorstwa o dużej liczbie oddziałów zdecydowały się na centralizację zakupów energii elektrycznej. Także mniejsze firmy oszczędzają, zrzeszając się w grupy zakupowe. (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Minister finansów Jacek Rostowski ocenia, że prognoza wzrostu PKB na poziomie 2,5 proc. w 2012 roku jest trafiona. W latach 2014-15 powinno nastąpić odbicie i tempo wzrostu gospodarczego może przyspieszyć do 3 proc. lub więcej. (s.A4)

Platforma Obywatelska ma nowy pomysł na rozwiązanie problemu zatorów płatniczych. Po upływie 30-dniowego terminu płatności dłużnik miałby obowiązek podwyższyć podstawę opodatkowania (albo zmniejszyć stratę) o uwzględnioną w kosztach niezapłaconą należność netto, a wierzyciel - prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o tę samą kwotę. (s.B2)

Ratyfikacja protokołu zmieniającego umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem dobiega końca. W efekcie stosowanie powszechnych metod optymalizacji podatkowej nie będzie możliwe. Podatnicy z pewnością zwrócą uwagę na Zjednoczone Emiraty Arabskie, w którymi Polska posiada umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. (s.B5)

(PAP)

mto/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)