Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 25 marca

...

25.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 25 marca.

RZECZPOSPOLITA

Na szczycie UE w czerwcu ma zapaść decyzja o sposobach dalszej integracji strefy euro. Kierunek jest jasny - więcej decyzji i więcej zasobów dla tych krajów, które posługują się wspólną walutą. Polsce zależy na tym, by jak najwięcej pomysłów było otwartych dla chętnych spoza strefy euro, szczególnie tych, którzy wspólną walutę muszą przyjąć. (s.B1)

Rekordowo dużo czasu spędziliśmy w 2012 r., oglądając telewizję. Statystyczny Ziemianin każdego dnia oglądał telewizję średnio przez 3 godziny i 17 minut. To o minutę dłużej niż rok wcześniej i najdłużej w historii raportu Eurodata TV Worldwide - podała firma w corocznym podsumowaniu. (s.B2)

Znane hotele mogą zmienić właścicieli. Na polskim rynku szykują się duże transakcje. Tylko w stolicy może dojść do sprzedaży kilku hoteli wartych po kilkaset milionów złotych każdy. (s.B5)

PARKIET

PGE poniosła w zeszłym roku najwyższe koszty świadczeń pracowniczych spośród czołowych firm z warszawskiej GPW. Zatrudnione w spółce osoby "kosztowały" ją 4,85 mld zł, o 12,4 proc. więcej niż w 2011 r. (s.1,3)

Poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu mogą zaniknąć. Specjaliści obawiają się, że zmiany w prawie geologicznym i górniczym doprowadzą do ogromnego zwiększenia ryzyka w działalności firm. Narzekają też na brak konsultacji. (s.4)

Mieszko obecnie nie planuje przejęć. Zamierza rozwijać się organicznie. W segmentach strategicznych zamierza rosnąć znacznie szybciej niż rynek. Nie planuje większych inwestycji. Zarząd nie będzie w tym roku rekomendował wypłaty dywidendy, choć w perspektywie kilku lat Mieszko "zapewne stanie się spółką dywidendową" - ocenia prezes spółki Marek Malinowski. (s.5)

Robert Oppenheim, który w piątek zrezygnował z funkcji p.o. prezesa Polimeksu-Mostostalu, zapewnia, że w przyszłości Polimex-Mostostal nie będzie dokonywał znaczących odpisów. Zapytany o powód oddania sterów w spółce odpowiedział, że jego zadaniem było uratowanie firmy przed upadłością. "Przez ten czas (...) udało się podpisać umowę restrukturyzacyjną i oddalić widmo bankructwa. To był nasz cel i go zrealizowaliśmy" - poinformował. (s.5)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Konsorcjum odpowiedzialne za budowę gazoportu może się rozpaść. W problemach toną PBG i Saipem, dwie główne z czterech firm realizujących inwestycję w terminal LNG. Nie ma pewności, czy znajdujące się w upadłości PBG przetrwa na placu budowy kolejny miesiąc. Problemy PBG nie stanowiłyby takiego ryzyka, gdyby włoski Saipem zaproponował nowy scenariusz, który pozwoliłby mu wywiązać się z kontraktu. Tyle że Włosi sami są w tarapatach, firmą należącą do koncernu ENI targają afery korupcyjne. PGNiG może zostać zmuszone do szukania za granicą terminalu, w którym odbierze pierwszą dostawę gazu z Kataru. (s.A1,A8)

W kryzysie mali pośrednicy na rynku nieruchomości tracą najwięcej. Zapaść na rynku nieruchomości sprawiła, że niektóre firmy zanotowały nawet 50-proc. spadki obrotów. (s.A9)

PULS BIZNESU

Polska to za mało. Mariusz Świtalski, biznesmen znany ze stworzenia Eurocashu, Biedronki i Żabki, a także notowanej od niedawna na GPW Czerwonej Torebki, ma chrapkę na Mercatora, największą słoweńską grupę handlową, notująca na Półwyspie Bałkańskim prawie 3 mld euro przychodów. (s.2)

We wtorek na posiedzeniu rady ministrów międzyresortowy zespół złożony z przedstawicieli resortów gospodarki, skarbu i obrony narodowej powinien przedstawić projekt konsolidacji polskiej zbrojeniówki. Dotychczas ścierały się dwa pomysły - stworzenie koncernu na bazie Bumaru oraz na bazie Hity Stalowa Wola. Pojawiła się też trzecia droga, zaproponowana przez Janusza Piechocińskiego - stworzenie struktury koncernu od początku, nie opierając się na żadnej z istniejących spółek. (s.8)

Światowe banki wsiądą do polskiego wehikułu. EBOR i EBI myślą o wsparciu programu Inwestycje Polskie. Także kapitałowym. (s.10)

Vistula planuje w tym roku uruchomienie 20 salonów i stoisk firmowych o łącznej powierzchni ponad 1 tys. mkw. Przybędzie 9 sklepów marki Wólczanka, 6 Vistuli, 4 W.Kruka i 1 Deni Cler. O wprowadzeniu Deni Cler na giełdę firma pomyśli za rok. (s.12)

Giełdowa kapitalizacja Neuki, Farmacolu i Peliona rośnie jak na drożdżach. Zdaniem analityków, to nie koniec zwyżek. (s.21)

Piątkowy krach na akcjach kilku spółek to najlepsze przypomnienie, że kryzys w obu branżach jeszcze się nie kończ - oceniają analitycy. (s.21) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)