28.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 28 grudnia
RZECZPOSPOLITA
W centrach handlowych dwa dni po świętach nagle pojawiły się kolejki. Ustawiają się w nich osoby, które jak najszybciej chcą zwrócić niechciany prezent. Dla eBay szczyt odsprzedaży prezentów przychodzi 14 stycznia, gdy co sekundę pojawia się 19 nowych ofert. Cały styczeń jest najlepszym miesiącem dla szukających okazji, bo jest to również miesiąc tradycyjnych wyprzedaży w sklepach. (s. B3)
Mijający rok przyniósł poprawę wyników producentów żywności. Przyszły nie powinien być pod tym względem gorszy. W ciągu trzech kwartałów 2009 r. przychody firm produkujących artykuły spożywcze w Polsce wyniosły prawie 74,4 mld zł - podaje GUS. Przed rokiem były o niemal 4 proc. niższe. (s. B4)
W przyszłym roku bezrobocie nie powinno gwałtownie rosnąć, ale też nie spadnie - uważa większość ekonomistów. - Nie uda się nam osiągnąć jednocyfrowego bezrobocia - przyznaje prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zdaniem stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec przyszłego roku będzie mniej więcej taka sama jak pod koniec tego. - Może będzie to odrobinę mniej, ale wciąż 10 - 11 proc. - prognozuje. (s. B6)
Struktura obrotów na krajowym parkiecie zbliża się do zachodnich standardów. Z danych europejskiej federacji giełd (FESE) wynika, że w przypadku polskiego parkietu za 54 proc. wartości tegorocznych obrotów odpowiada pięć największych spółek. (s. B12)
Wartość transakcji na polskim rynku komercyjnym jest czterokrotnie niższa w 2009 roku w porównaniu z ubiegłorocznymi wydatkami inwestorów. Tylko jedna umowa opiewała na sumę powyżej 100 mln euro. W ubiegłym roku inwestorzy wydali w Polsce łącznie około 1,8 mld euro, podczas gdy w 2009 r. - niecałe 480 mln euro. Cofnęliśmy się więc do roku 2004, w którym wartość transakcji oscylowała na poziomie 433 mln euro. Dla porównania, w 2006 r., który okazał się najobfitszym w transakcje okresem tej dekady, inwestorzy wydali ponad 5,2 mld euro. (s. B15)
GAZETA WYBORCZA
Polska gospodarka w czasie kryzysu poradziła sobie najlepiej w całej Unii Europejskiej. Ekonomiści jednak ostrzegają: - Reformy czas zacząć, bo inni znowu nas prześcigną. (s. 26)
PARKIET
MSP chce cofnąć zwolnienia podatkowe dla NFI. Resort skarbu przygotował projekt uchylenia ustawy o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji oraz regulacji z nią powiązanych. (s. 1,3)
W pierwszym kwartale Grupa TVN ruszy z usługą wideo na żądanie. Projekt wersji testowej właśnie został uruchomiony przed świętami. Zarząd nie podaje ile kosztował. (s. 5)
Co najmniej kilka firm zależnych wprowadzą na NewConnect przedsiębiorstwa z GPW. Analitycy wątpią w masowe debiuty. (s. 6)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
PZU, Tauron i GPW zbiorą z giełdy miliardy. Inwestycje w PZU i Tauron mogą być opłacalne chociażby dlatego, że ich akcje wejdą do WIG20. Wartość GPW wzrośnie dzięki monopolistycznej pozycji firmy na polskim rynku, a debiut Taurona wzmocni sektor spółek energetycznych notowanych na warszawskiej giełdzie. (s. C6) (PAP) pr/ jru/