Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 3 grudnia
...
03.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 3 grudnia.
RZECZPOSPOLITA
Firmom został tylko miesiąc na przygotowanie się na drastyczną zmianę przepisów. Od 1 stycznia, jeśli nie zapłacą w terminie długów, będą musieli oddać odliczony VAT i zwiększyć płacony podatek dochodowy. Tego dnia bowiem zaczną obowiązywać przepisy ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych. (s.A1)
Dziś prezes PSL Janusz Piechociński ma przedstawić premierowi kandydatury osób, które obejmą stanowiska w rządzie zwolnione przez Waldemara Pawlaka. Według informacji "Rz" Piechociński najpierw zaproponuje siebie na wicepremiera, a na ministra gospodarki Jerzego Witolda Pietrewicza, finansistę, który pracował w instytucjach związanych z PSL. Jeśli Tusk nie przystanie na to rozwiązanie, realizowany będzie wariant drugi, z Piechocińskim jako wicepremierem i ministrem gospodarki. (s.A5)
Dwa koncerny, Talisman i Exxon, sprzedają koncesje w Polsce. Zaawansowane rozmowy w sprawie ich odkupienia prowadzi PKN Orlen. (s.A1,B1)
W tym roku do OFE trafi o prawie 800 mln zł mniej niż ZUS planował jeszcze na początku tego roku. (s.B1)
Słaba kondycja gospodarki zapowiada kolejną obniżkę stóp procentowych. Ale reakcja władz monetarnych na spowolnienie nie będzie silniejsza niż miesiąc temu. (s.B2)
Większość dużych spółek planuje podnieść pensje w 2013 roku, średnio o 4 proc. (s.B4)
PARKIET
Realizacja dwóch pierwszych etapów inwestycji zlokalizowanej przy ul. Kasprzaka w Warszawie pochłonie ok. 95 mln zł - powiedział "Parkietowi" Józef Wojciechowski, szef rady nadzorczej i największy akcjonariusz JW Construction. W ramach obydwy etapów powstanie co najmniej 900 mieszkań, a ich budowa powinna ruszyć w 2013 roku. W 2013 r. deweloper zamierza też rozpocząć inwestycje w Gdyni i Katowicach, a być może również w Warszawie. Zdaniem Wojciechowskiego, ceny mieszkań w Warszawie w najbliższych miesiącach powinny być stabilne. Spółka w przyszłym roku nie planuje zakupu gruntów. (s.1,5)
GAZETA WYBORCZA
Janusz Piechociński wicepremierem bez teki, a ministrem gospodarki Adam Jarubas. Jeśli premier się nie zgodzi, Piechociński obejmie obie posady - zaproponuje dziś Tuskowi nowy prezes PSL. (s.4)
Czasy wyścigów o to, który kraj bardziej obniży swoje podatki, by w ten sposób przyciągnąć do siebie inwestorów, minęły wraz z dobrą koniunkturą w gospodarce. W kryzysie podatki rosną. (s.22)
PULS BIZNESU
Nielegalny obrót złomem akumulatorowym kwitnie, a resort środowiska chce jeszcze poluzować przepisy o recyklingu. (s.4,5)
Polnord chce budować w dużej skali. Duże projekty, tanie mieszkania i rynkowa nisza. Nowy szef dewelopera zapewnia, że zadłużenie jest pod kontrolą. (s.6)
Polskie Koleje Romansują z deweloperami. Przygotowują kilkanaście terenów, na których mogą powstać dworce, galerie handlowe i biura. (s.10)
W minionym kwartale wyniki deweloperów nie rzuciły na kolana. Na inwestorach nie zrobiło to jednak wrażenia - notowania branży od kilku tygodni rosną. (s.20)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Według GUS w ubiegłym roku poniżej granicy ubóstwa znajdowało się ponad 2 mln gospodarstw domowych. W tym roku osób, którym nie starcza na podstawowe potrzeby, będzie więcej. Zwłaszcza tych źle wykształconych. (s.A4)
To już nie pojedyncze przypadki, ale plaga. Zaroiło się od nieuczciwych sprzedawców energii. Tylko liczba oszukanych klientów Tauronu sięga 2 tys. miesięcznie. (s.A9)
Marka PGNiG ma zniknąć z rynku w przyszłym roku. "Przygotowujemy się do dostosowania naszej marki do otwarcia rynku i konkurencji" - powiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes spółki. (s.A9)
Kilkanaście tys. klientów - tyle w ciągu 3 miesięcy od startu udało się zdobyć sieci komórkowej Virgin Mobile Polska. Sieć podtrzymuje plan zdobycia miliona klientów w trzy lata, choć branża jest sceptyczna. (s.A11)
Przed ostatnim dniem zapisów na akcje Alior Banku w domach maklerskich nie było tłoku. Mali inwestorzy nie walczą o nowe akcje. (s.A15) (PAP)
morb/