Trwa ładowanie...
dgv6cqv

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 5 grudnia

...

Share
dgv6cqv

05.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 5 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

W listopadzie sprzedano w Polsce o jedną piątą mniej aut niż przed rokiem. Załamanie popytu jest u nas daleko większe niż w innych krajach UE. (s.A1,B1)

Zapowiedzi premiera Donalda Tuska z jego expose oznaczają dodatkowy wzrost dochodów o ok. 0,5 proc. PKB w latach 2012 - 2014. (s.B1)

dgv6cqv

Samorządy zainwestują w 2012 roku nawet 56 mld zł. Ograniczenie lokalnych inwestycji na razie będzie niewielkie. Największe wydatki pójdą w przyszłym roku na transport. (s.B2)

Agencja Nieruchomości Rolnych rozważa emisję obligacji za ok. 1 mld zł, co zwiększyłoby dług publiczny. "Rolnicy mogą mieć od stycznia utrudnione kredytowanie z powodu nowych rekomendacji KNF. Aby zabezpieczyć się przed utratą płynności z powodu zobowiązań agencji wobec budżetu państwa opracowujemy koncepcję emisji papierów dłużnych" - powiedział Andrzej Bień z SGH. Czy plan Agencji zablokuje resort finansów? (s.B3)

Wprowadzenie zakazu importu ropy z Iranu do Europy spowodowałby wzrost cen gatunku Brent przynajmniej o 10-15 dolarów - ostrzegają eksperci. (s.B3)

PARKIET

dgv6cqv

Globals Parks Poland, spółka założona przez właścicieli Cinema City i Ronsona, za kilka miliardów złotych wybuduje na 700 ha park rozrywki w okolicach Mszczonowa. "Przygotowywaliśmy sie do tej inwestycji od dawna i cały czas nie byliśmy pewni, czy będzie można ją zrealizować. Dziś pokonaliśmy już główną przeszkodę, tj. zdobycie gruntu w odpowiedniej lokalizacji i jestem w 95 proc. przekonany, że inwestycja ruszy" - powiedział Mooky Greidinger, prezes Cinema City. (s.1,2,3)

NWR nie ma w tej chwili planów dotyczących przejmowania spółek notowanych na GPW - powiedział "Parkietowi" Zdenek Bakala, czeski miliarder, wiceprezes NWR. Firma nie ma też tym samym zamiarów przejmowania Bogdanki, choć zastrzega sobie prawo do powrotu do tego pomysłu w przyszłości, jeśłi będą odpowiednie możliwości na rynku. (s.1,5)

Sygnity zamierza wydać w 2012 roku do 15 mln zł na inwestycje w nowe produkty, głównie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W tymr oku nakłady na ten cel sięgną kilku milionów złotych. Portfel Sygnity na 2011 r., uwzględniający już zrealizowane umowy, ma wartość 520 mln zł, a na 2012 rok prawie 190 mln zł. (s.1,4)

20-30 mln euro zainwestuje w 2012 roku Warimpex. (s.5)

dgv6cqv

W 2012 roku Unibep może mieć ponad 1 mld zł przychodów. Firma pracuje nad strategią dla spółki zależnej Unidevelopment. W grę wchodzi jej upublicznienie. W planach nie ma natomiast emisji, bo - jak zapewniają przedstawiciele spółki - "nie ma takiej potrzeby". (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Ryzyko inwestowania w polskie akcje wzrosło. Pojawił się nowy rodzaj ryzyka - ryzyko polityczne - mówi Sebastian Buczek, prezes TFI Quercus. (s.29)

Ogromne złoża gazu pod dnem Morza Śródziemnego mają zamienić Cypr w nową Norwegię, a może nawet doprowadzić do zjednoczenia podzielonej od 37 lat wyspy. Odkrycie pod dnem Morza Śródziemnego złóż gazu zelektryzowało Cypr. Według wyliczeń tamtejszego rządu, może go być nawet 4 bln m sześc. (s.31)

dgv6cqv

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Budowa elektrowni jądrowej w Poslce jest zagrożona. Oficjalny powód - kryzys euro. "Otrzymujemy jasne sygnały, że będą naciski na banki, aby nie finansowały budowy elektrowni atomowej w Polsce" - powiedział "DGP" jeden z ważnych eurodeputowanych PO. (s.A1,A7)

Zorganizowanie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia będzie o blisko 10 proc. droższe niż przed rokiem. (s.A1,A4)

Enea i PGNiG zawiązują strategiczny sojusz gazowy. Prace nad współpracą obu firm dopiero ruszyły. W ciągu dwóch-trzech lat firmy ruszą z budową kilku bloków zasilanych gazem ziemnym. (s.A11)

dgv6cqv

PULS BIZNESU

Ceny drewna szaleją. To, co dzieje się ze stawkami za drewno, to wariactwo - komentuje branża. Firmom, jak za dawnych lat, grożą przerwy w produkcji. (s.1,6)

Należąca do PKN Orlen sieć Bliska nie zmieni szybko nazwy na Star. Proces zmiany marki komplikuje trudna sytuacja w detalu. (s.4)

Jeśli rząd przeprowadzi reformy, a nadzór zadba o płynność sektora, możemy dostać wyższy rating - mówi Sławomir Sikora, prezes Citi Hanlowego. (s.8)

dgv6cqv

W 2012 roku Arteria pokaże wyraźny wzrost przychodów. Spółka specjalizująca się m.in. w outsourcingu usług zdobyła klienta, który podniesie jej przychody o co najmniej kilka procent rocznie. To Tauron. (s.9)

Połowa polskich firm chce w przyszłym roku zwiększyć inwestycje. (s.15)

POLSKA

Już w grudniu rząd rozpocznie prace nad specustawą dotyczącą gazu łupkowego. "Chcemy, by latem trafiła ona do pod obrady Sejmu" - powiedział Tomasz Arabski, szef kancelarii premiera i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. (s.3) (PAP)

morb/

dgv6cqv

Podziel się opinią

Share
dgv6cqv
dgv6cqv