Przegląd prasy gospodarczej, środa, 12 maja

...

12.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 12 maja

RZECZPOSPOLITA

Od sierpnia mogą zniknąć z dworców rozkłady Przewozów Regionalnych. Przewoźnik wypowiedział umowę PKP na najem miejsca na informacje. Oszczędności to 2,4 mln zł rocznie. (s.B1)

W energetyce szykują się masowe odejścia. W zamian tysiące pracowników otrzymają sowite odprawy. (s.B4)

Wart ponad 200 mln zł prywatyzowany Remag może trafić do Węglokoksu - wynika z informacji "Rz". (s.B4)

Spółka wydająca "Przekrój" i "Sukces" połączy się z firmą Gremi Film Production i jesienią może być notowana na parkiecie. (s.B6)

PARKIET

W tym kwartale na NewConnect może zadebiutować poznański deweloper Monday Development. (s.1,6,7)

Nowa strategia Foty zakłada podwojenie do 2014 r. przychodów jednostkowych i wzrost rentowności operacyjnej do 5 proc. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Blisko 80 proc. Polaków chce, aby państwo wysyłało do firm więcej kontrolerów. (s.24)

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o ulgowych cenach prądu dla najuboższych. Nowe prawo ma umożliwić uwolnienie cen prądu dla gospodarstw domowych, co spowoduje nieuchronne podwyżki. (s.24)

PULS BIZNESU

Zawirowania na rynkach nie uderzą w nasze obligacje - zapewnia Piotr Marczak, zarządzający długiem skarbu państwa. Nawet banki centralne inwestują w polski dług. Polska ma silną pozycję w walce z kryzysem. (s.10)

DZIENNIK

Komisja Nadzoru Finansowego zapowiada obostrzenia reguł sprzedaży banku BZ WBK. Jej szef Stanisław Kluza mówi, że nie powinny go kupić przeżywające kłopoty zagraniczne banki. "Nadzór finansowy nie pośredniczy w sprzedaży banków, natomiast na polskim rynku jest kilka instytucji, które mogłyby finansowo uczestniczyć w nabyciu udziałów od podmiotu zagranicznego. Dla przykładu nabywcami akcji mogą być podmioty spoza sektora finansowego, np. OFE" - powiedział Kluza w wywiadzie dla "DGP". (s.A1, A19)

Wczoraj ministerstwo skarbu miało podpisać z francuskim Biosyntekiem ostateczną umowę sprzedaży 60 proc. akcji Zakładów Tytoniowych w Lublinie. Jednak do transakcji nie doszło, bo resort nie odnotował wpłaty za akcje. (s.A18)

W ciągu ostatnich miesięcy marże kredytów dla samorządów drastycznie spadły. Jeszcze latem zeszłego roku wynosiły 2,5-3 proc. Obecnie na przetargach banki żądają wynagrodzenia na poziomie nawet poniżej 1 proc. (s.A21) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)