Trwa ładowanie...
dkg9zi2

Przegląd prasy gospodarczej, środa, 15 czerwca

...
Share
dkg9zi2

15.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 15 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Niektórzy liderzy związków zawodowych zarabiają podobnie jak szefowie górniczych firm - wyliczyła "Rz". Rekordziści przekraczają 200 tys. zł rocznie. Zmiany umożliwiłaby nowelizacja ustawy o związkach zawodowych. Ale na to się nie zanosi. (s.B1)

dkg9zi2

Mimo deklaracji o oszczędnościach, wydatki na wyjazdy służbowe w miastach i wsiach wzrosły w 2010 roku o 20 proc., do 200 mln zł. (s.B4)

PARKIET

Zdaniem analityków Skarb Państwa zagłosuje za wyższą dywidendą niż 8 zł rekomendowane przez zarząd Polskiej Miedzi. (s.1,4)

Od przyszłego roku ukraińskie spółki będą musiały płacić prawie dwa razy więcej za dzierżawę ziemi rolnej. Opłata za hektar może wynieść od stycznia 585 hrywien, ok. 200 zł. Wzrost opłat to efekt decyzji ministerstwa rolnictwa. (s.1,7)

dkg9zi2

Grupa Kęty powinna wypracować w II kw. wyższe przychody oraz zysk operacyjny i netto niż w I kwartale - podał Reuters. Prezes spółki zaznacza, że w branży aluminiowej nie widać ożywienia, a zwyżki to efekt zleceń pozyskanych w związku z inwestycjami dotyczącymi Euro 2012. (s.1,6)

Boryszew zamierza wykorzystać 112 mln zł z emisji akcji na zmniejszenie zadłużenia. Głównie chodzi o spłatę kredytów, których termin płatności upływa w najbliższych miesiącach. Zagraniczne przejęcia to alternatywne cele emisyjne. (s.1,6)

GAZETA WYBORCZA

130 mld zł. Nawet tyle mogą wynieść odszkodowania, które gminy będą musiały wypłacić właścicielom gruntów przeznaczonych pod inwestycje, głównie drogi. (s.27)

dkg9zi2

PKP InterCity chce nie tylko kupić pociągi Pendolino za ponad 2,5 mld zł. Planuje też modernizację blisko 70 wagonów i zakup 30 nowych wagonów piętrowych w sumie za 380 mln zł. (s.28)

Wydatki na media i rozrywkę na całym świecie osiągną w 2015 r. wartość 1,9 bln USD. Ponad jedną trzecią tej kwoty będą stanowić technologie cyfrowe - uważają analitycy PricewaterhouseCoopers. (s.31)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Załoga Huty Stalowa Wola stawia wygórowane żądania chińskiemu inwestorowi. Kupcem ma być LiuGong, światowy potentat na rynku maszyn budowlanych. Inwestor nie dogaduje się ze związkowcami w sprawie pakietu socjalnego. Załoga żąda 5-proc. podwyżek i 5-letnich gwarancji zatrudnienia. Chińczycy dają 3 proc. i 3 lata. W efekcie umowa może nie zostać podpisana. (s.A1,A11)

dkg9zi2

Choć na razie elektrycznych aut jest w Polsce (a dokładniej w Warszawie) niewiele więcej niż gniazdek do ich ładowania, wydłuża się lista firm, które chcą zarabiać na tankowaniu prądu. Budowę infrastruktury do ładowania samochodów chce rozpocząć m.in. giełdowa Enea. (s.A11)

Rozsądna wycena akcji i duże zainteresowanie inwestorów powinny pomóc lipcowemu debiutowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Już na pierwszej sesji akcje mogą podrożeć o kilkanaście procent. (s.A13)

PULS BIZNESU

Polpharma Jerzego Staraka kontynuuje falę przejęć. Po tureckim Cenovapharma przyszła kolej na rosyjską spółkę farmaceutyczną. Negocjacje powinny się zakończyć w ciągu 3-4 tygodni. Na tym nie koniec. W tym roku możliwa będzie jeszcze jedna akwizycja, Starak nie chce zdradzać, w jakim kraju. (s.3)

Trzy oferty na Befado. Protektor, Lemigo i Maksimum są w grze o prywatyzowaną spółkę. (s.9)

Miraculum w ciągu kilku lat chce stworzyć grupę kosmetyczną i nawet potroić przychody. (s.12)

Faktoringowa hossa trwa. Wartość rynku w 2011 r. może się zwiększyć nawet o 20-30 proc. wobec stanu sprzed roku. (s.II) (PAP)

morb/

dkg9zi2

Podziel się opinią

Share
dkg9zi2
dkg9zi2