Trwa ładowanie...
d3crzy9

Przegląd prasy gospodarczej, środa, 19 stycznia

...

Share
d3crzy9

19.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 19 stycznia

RZECZPOSPOLITA

Zadłużenie samorządów w 2010 roku wzrosło do 53-55,8 mld zł - szacuje "Rz". (s.B2)

d3crzy9

Rząd nie może obiecywać, że obniży deficyt do 3 proc. PKB, a przy tym nie przedstawić planu działań - uważa MFW. (s.B4)

Energa uzyskała zielone pozwolenie na budowę bloku C o mocy 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka - ustaliła "Rz". Wartość inwestycji wyniesie 6 mld zł. (s.B6)

Zarząd Impexmetalu rozważa rozwój organiczny bądź przejęcia. Rada nadzorcza powinna podjąć decyzję w tej sprawie do końca I kwartału. "W grę wchodzi budowa nowego zakładu walcowniczego" - mówi Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu. Dodał, że inwestycja mogłaby nawet podwoić moce produkcyjne z obecnych 80-85 tys. ton rocznie. Szacowany jej koszt to 500 mln zł. Firma zamierza też postawić wieżowiec w stolicy za ok. 100 mln euro. (s.B7)

Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego, powiedział "RZ", że bank raczej nie będzie rozpatrywał w tym roku wypłaty specjalnej dywidendy, z kapitału. "Preferowana jest ostrożna polityka w zakresie kapitału, ze względu na zmiany regulacyjne, których jeszcze dokładnie nie znamy" - powiedział. (s.B16)

d3crzy9

PARKIET

Ministerstwo Finansów proponuje, by przekroczenie progu 33,33 proc. i 66 proc. głosów na WZA spółki giełdowej powodowało obowiązek ogłoszenia wezwania na pozostałe akcje - wynika z projektu zmian ustawy o ofercie, do którego dotarł "Parkiet". (s.1,3)

Zimowa aura i mrozy sprzyjały PGNiG. Analitycy oczekują, że w IV kw. gazowy koncern zarobił 700-800 mln zł. Oznaczałoby to rekordowy wynik za cały rok. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

d3crzy9

List czy paczkę będzie można nadać w hipermarkecie, na całodobowej stacji benzynowej czy w punkcie Totalizatora Sportowego. Tak obiecuje Poczta Polska. (s.24)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Towarowa Giełda Energii potrzebuje 60 mln zł. Zarząd chce, by spółka zadebiutowała na warszawskim parkiecie. Ale Skarb Państwa woli ją sprzedać operatorowi GPW. (s.A12)

Wkrótce na placówkach Lukas Banku zawiśnie logo jego właściciela, Credit Agricole. To nie jedyna zmiana w banku - instytucja do tej pory skupiona na pożyczkach gotówkowych i ratalnych chce w większym stopniu zająć się bankowością uniwersalną. (s.A13)

d3crzy9

PULS BIZNESU

PKO BP, PZU, PKN Orlen, PGE - w tych kontrolowanych przez skarb państwa spółkach wkrótce ruszą konkursy na nowe zarządy. We wszystkich kadencja kończy się w tym roku, choć w różnych terminach. Według nieoficjalnych informacji "PB", minister skarbu chce, by rady nadzorcze tych firm odbyły posiedzenia tego samego dnia, czyli 26 stycznia. Mają na nich zdecydować o harmonogramie i zasadach konkursów. "Słyszałem o ujednoliceniu zasad w największych spółkach, w których skarb państwa ma znaczący udział" - powiedział Leszek Pawłowicz, przedstawiciel inwestorów finansowych w radzie nadzorczej Orlenu. (s.4)

Tar Heel Capital chce zarabiać na NewConnect. Fundusz private equity ma do wydania 20 mln zł. (s.6)

Misję budowy nowego zespołu analityków w DM PKO BP otrzymał Grzegorz Zawada, który od 1 lutego będzie wicedyrektorem domu maklerskiego. W latach 2000-2007 związany był z grupą Erste, a ostatnie lata spędził w londyńskich biurach RBS, Nomury i HSBC. Obecnie w DM PKO BP pracuje zaledwie dwóch analityków, z czego jeden, Przemysław Smoliński, zajmuje się głównie analizą techniczną. (s.7)

d3crzy9

Prawdopodobieństwo niewypłacalności Grecji sięga 60 proc., Polski mniej niż 10 proc. (s.9)

Sprzedaż Maspeksu ma wzrosnąć w tym roku o 5 proc., uwzględniając tylko wzrost organiczny. Firma rozgląda się za dużymi podmiotami do przejęcia. W 2011 roku Maspex chce wydać na inwestycje odtworzeniowe kilkadziesiąt milionów złotych, planuje też budowę zakładu przetwórstwa owoców południowych w Rumunii lub Bułgarii. (s.10)

Skarbowi Państwa raczej trudno będzie liczyć na to, że ZA Puławy wezmą udział w drugim podejściu do prywatyzacji Polic. "Skoncentrujemy się na transakcji zakupu fosforów od Ciechu" - mówi Paweł Jarczewski, prezes Puław. "Nasze możliwości finansowe nie są nieograniczone. Na ewentualną decyzję o ponownym ubieganiu się o kupno Polic wpływ mieć będzie sytuacja na chemicznym i finansowym rynku, a ta zmienia się gwałtownie" - dodał. (s.11) (PAP)

morb/

d3crzy9

Podziel się opinią

Share
d3crzy9
d3crzy9