Przegląd prasy gospodarczej, środa, 20 czerwca

...

20.06.2012 | aktual.: 20.06.2012 07:53

20.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 20 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Wiele przedsiębiorstw, które biły się o rządowe kontrakty na budowę dróg, może zniknąć z rynku. W całej Polsce pracę może stracić nawet 100 tys. osób - jedna piąta wszystkich pracujących w sektorze. (s.A1)

Prywatna medycyna rośnie coraz szybciej. W kolejnych latach rynek ma zyskiwać po około 5 proc. rocznie. (s.B1)

Bruksela zgodzi się na zmianę warunków programu pomocowego dla Grecji - wynika z nieoficjalnych informacji. (s.B2)

Im brudniejsze paliwo, tym większy podatek - taką zasadę chce wprowadzić Komisja Europejska w Unii. (s.B4)

Wołowina przegrywa z tańszym drobiem. Do 2,2 kg na osobę może zmaleć w tym roku spożycie mięsa wołowego. (s.B6)

Zamiana węgla na gaz w elektrowniach może w najbliższych latach podwoić zużycie gazu. (s.B7)

PARKIET

Nowy prezes Kruszwicy Wojciech Jachimczyk zapowiada, że spółka może wejść w nowe segmenty rynku. "Ale cały czas będą to rynki powiązane z naszą dotychczasową działalnością i działalnością naszego głównego akcjonariusza, grupy Bunge" - zastrzega. Wśród potencjalnych atrakcyjnych segmentów wymienia m.in. handel zbożami czy przetwórstwo zbóż. Kruszwica szuka ciekawych podmiotów do przejęcia. Branża zmaga się z problemem drogich surowców. (s.1,6,7)

Na polskim rynku jest coraz więcej funduszy inwestujących w inne fundusze. Umożliwiają ograniczanie strat, jednak nie gwarantują wysokich stóp zwrotu. (s.10)

GAZETA WYBORCZA

Kryzys europejskiej motoryzacji bije w Polskę. Coraz bardziej maleje eksport polskich zakładów przemysłu motoryzacyjnego. (s.20)

PULS BIZNESU

Grupa Getin obserwuje ukraiński rynek. "(...) nie wykluczamy niewielkiej akwizycji za kilkadziesiąt milionów złotych. Przejrzeliśmy kilkadziesiąt ofert, ale nie znaleźliśmy interesującej propozycji. W tej chwili z nikim nie prowadzimy rozmów" - powiedział Leszek Czarnecki "PB". W tym roku biznes ukraiński Czarneckiego powinien przynieść ok. 40 mln zł zysku i dać 25-proc. zwrot na kapitale. Z kolei działający na Białorusi Sombelbank mimo hiperinflacji wyszedł na zero. (s.4,5)

Operatorzy telekomunikacyjni do końca przyszłego tygodnia mają zgłaszać uwagi do przetargu na częstotliwości 1800 MHz, które umożliwią oferowanie szybkiego internetu. Z warunków przetargu najbardziej niezadowolony jest operator sieci Play, dla którego pozyskanie nowych częstotliwości oznacza być albo nie być. (s.6)

Ruszyła produkcja dużych lodówek w fabryce Samsung Electronics w podpoznańskich Wronkach. Koreańczycy zaczną od produkcji 100 tys. chłodziarek side-by-side, ale w najbliższych latach podwoją moce. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Spółdzielnie muszą odsprzedawać najemcom dawne mieszkania zakładowe za półdarmo i jest to zgodne z konstytucją - rozstrzygnął we wtorek Trybunał Konstytucyjny. (s.A1)

W ubiegłym roku po raz pierwszy od sześciu lat przybyło w naszym kraju rodzin w niezwykle trudnej sytuacji materialnej. W nędzy żyło 2,6 mln Polaków. W tym roku ubóstwo prawdopodobnie jeszcze wzrośnie. (s.A3)

W tempie 2,5 proc. będzie się rozwijała gospodarka w Polsce w 2013 r. - twierdzą eksperci największych banków. (s.A4)

G-20 blokuje podatek od transakcji finansowych. Przeciwko takiemu rozwiązaniu wystąpił premier Wielkiej Brytanii David Cameron, a także przywódcy Brazylii i Meksyku. (s.A6)

Sieci kin mogą sprzedać w II kw. o 12 proc. mniej biletów niż przed rokiem. Filmowe premiery przegrały z meczami. (s.A11)

Popyt na diesla gwałtownie spada. Branża paliwowa ostrzega przed załamaniem rynku i zawraca się do rządu o interwencję. (s.A13)

Przedsiębiorcy nie chcą pożyczać od banków. Zainteresowanie finansowaniem inwestycji jest w tym roku znikome. (s.A14) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)