Przegląd prasy gospodarczej, środa, 23 stycznia
...
23.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 23 stycznia.
RZECZPOSPOLITA
Rząd planuje zmiany w OFE. Możliwe jest przede wszystkim wprowadzenie dobrowolności uczestnictwa w OFE oraz powierzenie ZUS wypłaty świadczeń. (s. B2-3)
Rząd nie zdecydował wczoraj, czy i w jaki sposób będzie ratował PLL LOT. Nadal ścierają się dwie opcje. Pierwsza, że spółce trzeba pozwolić upaść, ewnetualnie ratować przez wyprowadzenie aktywów do Eurolotu i druga, w której liczy się na uratowanie LOT w obecnej formie i znalezienie inwestora krajowego. (s. B2)
Browary już nie liczą na hossę. W 2012 roku padł rekord na polskim rynku piwa. Jego sprzedaż wzrosła o 5 proc. i sięgnęła 37,8 mln hektolitrów. W tym roku wzrost będzie słabszy. (s. B6)
PARKIET
Rynek pierwotny wciąż w objęciach bessy. Global Cosmed odwołał ofertę akcji. Dziś prospekt PHN. (s. 01, 04)
Cognor szykuje emisję nowych euroobligacji. Na przełomie I i II kwartału hutnicza grupa spróbuje sprzedać papiery dłużne za około 100 mln euro. (s. 05)
Od pierwszego kwietnia prowadzenie funduszy inwestycyjnych będzie tańsze w związku z nowymi przepisami o VAT. Klienci TFI niewiele jednak na tym zyskają. (s. 10)
GAZETA WYBORCZA
Groźny rok deweloperów. Wiele firm budujących mieszkania będzie walczyło o przetrwanie. W 2013 roku państwo nie pomoże w ich kupnie. Takie wsparcie ma wrócić dopiero w 2014 roku. (s. 1)
Rząd najpierw zachęcał emerytów do pracy, a potem zniechęcał. A kto im odda emerytury? Mimo że Trybunał Konstytucyjny uznał odebranie pracującym Polakom emerytur za bezprawne, resort pracy na razie ani myśli oddawać im zaległych pieniędzy. W sumie może chodzić nawet o 700 mln zł. (s. 18)
Budowa Gazoportu się ślimaczy. Prace przy morskiej części instalacji w Świnoujściu są opóźnione już o pół roku. (s. 21)
PULS BIZNESU
PZ Cormay kończy prace nad rewolucyjnym analizatorem krwi, który ma mu przynieść miliardy z globalnego rynku. Czy nie przeszarżował? (s. 4)
Citronex, znany z największej dojrzewalni bananów w Polsce, zainwestuje w szklarnie pomidorów, pieczarkarnię i zakład przetwórczy. Według wyliczeń Artura Toronowskiego, prezesa spółki, projekt pochłonie ponad 300 mln euro. (s. 6)
PZU szuka okazji na Ukrainie. Ubezpieczeniowy gigant uporządkował biznes na Wschodzie i zaczyna rozglądać się za przejęciami. (s. 7)
Zmiany w podatkach nie napędziły klientów firmom IT w segmencie ERP, ale to nie znaczy, że producentów czeka kolejny chudy rok. (s. 8)
Bank of China zapowiada inwestycje w polski przemysł i motoryzację. Polacy natomiast podbiją Państwo Środka mlekiem i jogurtami. (s. 10)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Tracimy ważne zapisy o unii bankowej. Punkt szósty, który pozwala krajom bez euro na przystępowanie do nadzoru i występowanie z niego bez określonych procedur jest zagrożony. Nadzór EBC nad polskimi bankami jest dla nich korzystny, bo obojętny politycznie - zapewniają eurokraci. (s. A5)
Lawinowo rośnie liczba firm, które chcą zarabiać na handlu LNG. (s. A8)
Bardzo niepewne inwestycje w krajowej energetyce. Ważą się losy budowy trzech bloków energetycznych PGE i Tauronu o wartości ponad 20 mld zł. Trzy inne projekty (EDF w Rybniku, Energi w Ostrołęce i Fortum we Wrocławiu) zostały zawieszone. (s. A9)
Budżet państwa prawdopodobnie nie osiągnął planowanych na 2012 rok wpływów z akcyzy od wyrobów tytoniowych. Nie pomogła podwyżka tego podatku, bo gwałtownie spada sprzedaż. Przynajmniej ta oficjalna. (s. A11)
Czyżby windykacyjna bańka? Inwestorzy wezmą pod lupę obligacje takich firm. (s. A13)
(PAP)
pel/