Trwa ładowanie...
d4mnyp8

Przegląd prasy gospodarczej, środa, 29 grudnia

...

Share
d4mnyp8

29.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 29 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Inwestycje zagraniczne w Polsce wyniosą w 2010 roku, według NBP, 9,8 mld euro. Bank centralny znaczącego ich skoku, o około 3 mld euro, spodziewa się w przyszłym roku. Przybędzie projektów technologicznych. (s.B1)

d4mnyp8

Wyższe podatki w motoryzacji, ostrzejsze wymogi wobec banków, ograniczenia w eksporcie metali ziem rzadkich - Chiny wyraźnie chłodzą gospodarkę. (s.B3)

Prawdopodobnie niedługo blisko 10-proc. pakiet akcji Bomi należący do DM IDM SA zmieni właściciela. Akcje sieci handlowej mogą trafić w ręce Supernovej, funduszu założonego przez Macieja Zientarę. Jak wynika z informacji "Rz", Supernova zamierza szybko znaleźć kupca na akcje Bomi. Jedną z rozważanych opcji ma być sprzedaż pakietu firmie Piotr i Paweł. (s.B6)

W 2011 roku sprzedaż grupy Budimeksu powinna zwiększyć się dwucyfrowo w ujęciu procentowym, choć sporo zależało będzie od tego, jak długo potrwa zima. Prezes Dariusz Blocher ostrzega jednak, że spółce może być trudno utrzymać tegoroczną rentowność. Znacznie spadnie bowiem sprzedaż w segmencie deweloperskim, który jest dwu - trzykrotnie bardziej rentowny od podstawowej działalności spółki. (s.B6)

Rynek słodyczy wzrośnie w przyszłym roku o 6-8 proc. - szacują eksperci. (s.B7)

d4mnyp8

City Interactive zamierza wiosną 2011 r. wprowadzić swój sztandarowy produkt, grę Sniper, do Japonii. To drugi, po amerykańskim, rynek gier komputerowych na świecie. (s.B10)

Thomas Neckmar, szef Nordei na region, powiedział "Rz", że bank chce w Polsce mieć 350-400 oddziałów. Obecnie ma ich 200. "Nie ma nas w miastach z ok. 100 tys. mieszkańców, a chcemy tam być" - powiedział. Aktywa banku w Polsce rosną co roku o 25-30 proc. "Nasza ambicją jest, by ten wzrost był jeszcze szybszy" - poinformował Neckmar. Bank chce się znaleźć w pierwszej piątce w Polsce. (s.B16)

PARKIET

Nowy właściciel Wedla, grupa Lotte, planuje spore inwestycje. "Rozmawiamy z agencjami rządowymi kilku krajów o warunkach ewentualnych inwestycji. Szukamy działek pod budowę zakładów" - powiedział Paweł Szcześniak, dyrektor zarządzający firmy Wedel. W grę wchodzą przede wszystkim kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Rozważane są też przejęcia. (s.1,5)

d4mnyp8

Selena zapewne już w 2011 r. dobije do 1 mld zł obrotów. Skokowy wzrost przychodów będzie możliwy dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych i kolejnym przejęciom. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Z powodu ograniczeń finansowych Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad może zakończyć rok z niezapłaconymi rachunkami, jak dwa lata temu. (s.27)

Pekin coraz bardziej ogranicza eksport metali ziem rzadkich. Czy czeka nas podwyżka cen smartfonów i aut hybrydowych? (s.28)

d4mnyp8

Do konkursu na członków zarządu PGNiG zgłosiło się tak mało chętnych, że obecne władze mają niemal pewną pracę na dalsze trzy lata. (s.28)

DZIENNIK

Nagłe wycofanie się rządu z budowy tysiąca kilometrów dróg ekspresowych i autostrad spowoduje wielomilionowe straty dla ponad 200 firm budowlanych. (s.A3)

W czwartek na specjalnym posiedzeniu rządu ma zapaść decyzja w sprawie losów reformy emerytalnej i OFE - ustalił "DGP". (s.A3)

d4mnyp8

Rosyjski Gazprom dzieli i rządzi nad Bałtykiem. Łotwa i Estonia uzyskały obietnicę 15-proc. obniżki cen gazu. Litwa walczy z Gazpromem, ponieważ liczy na własny terminal gazu LNG oraz na import gotowej energii elektrycznej. (s.A9)

Nawet 10 proc. kierowców oszukuje towarzystwa ubezpieczeniowe przy zakupie polisy komunikacyjnej. Dzięki weryfikacji deklaracji klientów, branża może zyskać do 300 mln zł rocznie. (s.A11)

Michał Szubski powiedział "DGP", że chce być drugą kadencję szefem PGNiG. Zamierza dokończyć ważne dla spółki inwestycje i zbić cenę rosyjskiego gazu. (s.A12)

Home Broker i Gold Finance, pośrednicy, którzy do tej pory oferowali kredyty hipoteczne i produkty inwestycyjne, spróbują swoich sił w walce o portfele małych przedsiębiorstw. (s.A13) (PAP)

morb/

d4mnyp8

Podziel się opinią

Share
d4mnyp8
d4mnyp8