Przegląd prasy gospodarczej, środa, 30 kwietnia
...
30.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 30 kwietnia.
RZECZPOSPOLITA
Koniunktura się poprawia, ale upadają firmy, które nie przeprowadziły restrukturyzacji. Najwięcej bankructw jest ciągle w budowlance. (s.B1)
Wpływ starcia rosyjsko-ukraińskiego na region zależy, zdaniem MFW, od tego, jak długo ono potrwa. Według szacunków MFW w wyniku konfliktu może dojść do wycofania z Rosji w tym roku nawet 170 mld USD. (s.B5)
Przedkładając politykę klimatyczną nad politykę dotyczącą energii i przemysłową, Unia Europejska skazuje się na utratę konkurencyjności i dezindustrializację - zgodzili się uczestnicy szczytu energetycznego "29+1" w Bukareszcie. (s.B11)
Adam Jasser, nowy prezes UOKiK, uważa, że dostępność szybkiego mobilnego internetu będzie jednym z czynników determinujących rozwój Polski w kolejnych latach. Poinformował, że w tej chwili Urząd prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące stanu rynku, także w kontekście przygotowań do rozdysponowania kluczowego pasma 800 MHz. "Jestem zwolennikiem dogłębnej analizy celu, który państwo w tej sprawie przed sobą stawia. Nie powinno być mowy ani o presji czasu, ani o presji na uzyskanie wpływów z tej operacji" - powiedział. (s.B16)
PARKIET
Część inwestorów i analityków uważa, że giełda może sobie dobrze radzić tylko do końca lipca. Do tego czasu Polacy muszą zdecydować, czy chcą kierować część swojej składki do OFE, czy całość do ZUS. Jeśli w OFE zostanie relatywnie niewielki procent przyszłych emerytów, fundusze mogą być zmuszone do sprzedaży papierów i już w sierpniu może się zacząć poważniejsza przecena na GPW. (s.1,6)
Od początku 2014 r. na GPW pojawiło się 10 nowych firm. To wprawdzie więcej niż w analogicznym okresie lat 2012 i 2013, ale na hurraoptymizm za wcześnie. Aż 4 firmy przeszły z NewConnect, do tego zaledwie co drugi debiutant przeprowadził ofertę akcji. (s.1,5)
Mabion znalazł nabywców na wszystkie 0,79 mln akcji s. K - wynika z informacji "Parkietu". Popyt przewyższył podaż. Spółka może pozyskać z rynku ponad 32 mln zł, dzięki czemu dokończy badania kliniczne nad swoim pierwszym lekiem. (s.4)
Wielka Brytania może być w tym roku najszybciej rosnącą dużą gospodarką rozwiniętą. Dane o PKB skłaniają do optymizmu. (s.9)
GAZETA WYBORCZA
Jest ich 1,35 mln. Są słabo opłacani, nielojalni wobec pracodawców i nie planują dzieci - co drugi zatrudniony na umowę cywilnoprawną myśli o zmianie pracy. (s.1)
Polacy na emigracji w ciągu 10 lat zarobili ok. 885 mld zł. Część tych pieniędzy zasilała naszą gospodarkę. Jednak bilans pracy emigrantów jest na minus dla Polski. (s.22)
PULS BIZNESU
Credit Agricole chce mieć towarzystwo majątkowe. Do KNF trafił już wniosek o wydanie licencji ubezpieczeniowej. (s.6)
Open Finance wraca do korzeni. Po kilku latach eksperymentowania z produktami inwestycyjnymi broker znowu stawia na hipoteki. Chce przyciągnąć klientów, by za pięć lat sprzedać im plan emerytalny. (s.10) (PAP)
morb/