Przegląd prasy gospodarczej, środa, 5 grudnia

...

05.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 5 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Przedświąteczny handel w sieci już bije rekordy. Wartość zakupów w Internecie rośnie mimo spowolnienia obserwowanego w tradycyjnym handlu. Według wcześniejszych prognoz w 2012 roku ten segment rynku miał zyskać 25 proc., do 5,6 mld euro. Jednak doskonałe wyniki już trwającego sezonu zakupów świątecznych mogą te wyniki jeszcze poprawić. (s. B1)

Z każdym nowym projektem byłem pierwszy na rynku, nie wybieram się na emeryturę - mówi "Rz" Mariusz Świtalski, twórca m.in. sieci Biedronka i Żabka. Ocenia, że szanse na dobry debiut spółki Czerwona Torebka są wysokie. Jego zdaniem handel ma przyszłość, ale ciągle się zmienia i idzie w kierunku sklepów specjalistycznych.(s. B7)

OFE od początku roku zarobiły średnio 13 proc. Ten rok może być jednym z lepszych dla inwestycji funduszy emerytalnych. (s. B8)

Zmian na rynku telekomunikacyjnym nie da się zatrzymać. Jedną z kluczowych kwestii przy realizacji takiego planu inwestycyjnego jak rządowa Polska Cyfrowa jest rozwiązanie problemu niedublowania infrastruktury istniejącej. Możliwość wzajemnego korzystania z sieci przez wszystkich operatorów pozwoliłaby obniżyć innym uczestnikom rynku koszty inwestycji nawet o 80 proc. - uważa Maciej Witucki, prezes Orange Polska. (s. B9)

Zyski z obligacji skarbowych są najwyższe od czterech lat. Średnia stopa zwrotu funduszy inwestujących w obligacje skarbowe sięgnęła 2 proc. (s. B12)

PARKIET

Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na połączenie BZ WBK i Kredyt Banku. Po fuzji powstanie trzeci co do wielkości bank w Polsce. Banco Santander zobowiązał się do zwiększenia udziału akcji połączonego banku w wolnym obrocie do poziomu co najmniej 25 proc. już od 1 kwietnia 2013 roku oraz 30 proc. do końca 2014 roku, a następnie do utrzmywania płynności akcji co najmniej na tym poziomie lub rozważenia dalszego zwiększania płynności do poziomu 40 proc. (s. 1, 17)

Mariusz Świtalski nie chce oddawać kontroli nad Czerwoną Torebką. Dodaje, że spółka nie chce być deweloperem. - Zdecydowanie lepiej znamy się na handlu. Zresztą Czerwona Torebka będzie ewoluowała w tym kierunku. Stopniowo będzie wprowadzać nowe projekty handlowe w systemie franczyzowym - mówi główny właściciel. (s. 04)

Jesteśmy otwarci na projekty łupkowe. Projekty muszą jednak korelować z naszymi możliwościami finansowymi, bo dziś realizujemy wiele innych inwestycji - mówi Paweł Jarczewski, prezes Zakładów Azotowych Puławy. (s. 05)

Epigon chce nabyć 100 proc. udziałów spółek Jantar i Mk Delikatesy. Firmom tym jest blisko do Morpolu, producenta wędzonego łososia, którego współwłaścicielem jest Jerzy Malek. (s. 06)

GAZETA WYBORCZA

Zmowa na drodze. Prokuratura oskarża dziesięciu byłych i obecnych szefów firm bydowlanych o zmowę przy przetargach drogowych. (s. 18)

Przepisy specustawy, która miała ułatwić budowę gazoportu, należy rozszerzyć na budowę magistrali gazowych w całym kraju - proponuje minister skarbu, Mikołaj Budzanowski. (s. 20)

PULS BIZNESU

Biznesmeni i menadżerowie z tzw. listy 1000, stworzonej przez zespół prokuratorsko-policyjny, nie kryją oburzenia - na jakiej podstawie i w jakim celu państwowe służby zbierały o nich informacje. (s. 4-5)

PSE Operator po raz drugi poprosi firmy, by za pieniądze wstrzymały produkcję. Za pierwszym razem wyceniły się zbyt wysoko. (s. 3)

Największy konkurent UniCredit, Intesa, wchodzi do Polski, ale kuchennymi drzwiami. Włosi chcą otworzyć u nas oddział. (s. 3)

Nad kontrolę nad Polskim Holdingiem Nieruchomości grupa Radius może wyłożyć 0,5 mld zł. Inwestycję może też ewentualnie sfinansować z udziałem finansowania dłużnego. Strategia przygotowana przez obecny zarząd PHN jest kierunkowo dobra - uważa Robert Szustkowski, który kontroluje grupę Radius. Zgodnie z przyjętą strategią przez 10 lat PHN ma być hybrydą, która oprócz wynajmu nieruchomości będzie się zajmować zabudowywaniem najciekawszych działek. Potem zrezygnuje z deweloperki. Wówczas roczna stopa zwrotu z pracujących aktywów ma wynosić 6 proc. Za pięć lat wartość portfela nieruchomości grupy ma być o jedną trzecią wyższa niż dziś. (s. 6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Mniej legalnych papierosów. Przemyt daje budżetowi popalić. Według danych Ministerstwa Finansów w III kwartale 2012 roku wpływy z akcyzy na wyroby tytoniowe spadły o 3,4 proc. rdr, do 4,82 mld zł. (s. A1, A8)

W ciągu roku z rynku zniknęło 51 tys. jednoosobowych firm. Bo w czasach kryzysu mniej liczą się pieniądze, a bardziej bezpieczeństwo, jakie daje etat. (s. A1, A2-3)

W tym roku upadnie 900 firm, o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. (s. A5)

Za niecałe cztery tygodnie wejdą w życie zaostrzone normy środowiskowe dla zbiorników paliwowych. Może to doprowadzić do zamknięcia nawet 550 stacji benzynowych w Polsce. (s. A8)

Europie gaz w energetyce niezbyt się opłaca. Ale polscy inwestorzy idą pod prąd. W Polsce rusza budowa elektrowni gazowych. Inaczej jest w Unii, gdzie inwestorzy do 2014 roku wyłączą aż 10 tys. MW takich mocy. (s. A9)

(PAP)

pel/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)