Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 23 marca
...
23.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 23 marca
RZECZPOSPOLITA
Największe polskie firmy z warszawskiej giełdy zarobiły w ubiegłym roku łącznie 16,8 mld zł. Blisko 20-proc. udział w tym wyniku miała Polska Grupa Energetyczna. Tylko dziewięć firm poprawiło rezultaty z 2008 r. (s.B1)
Bank Światowy ostrzega, że zabraknie energii. Krajom Europy Wschodniej i b. ZSRR grożą niedobory surowców energetycznych, prądu i ciepła. Aby im zapobiec, powinny w ciągu 25 lat zainwestować biliony dolarów. (s.B3)
Ukraina liczy na tańszy gaz z Rosji. W zamian obiecuje utworzenie konsorcjum zarządzające przesyłem. (s.B4)
Co drugi mieszkaniec dużego miasta w Polsce robi zakupy w Biedronce. Ale nie jesteśmy lojalnymi klientami - jedynie 27 proc. robi zakupy w jednej sieci. (s.B6)
Mimo trudnej sytuacji na rynku reklamy wydawcy otwierają nowe pisma. Rośnie liczba wyspecjalizowanych tytułów. (s.B10)
PARKIET
Rynek ufa bardziej Warrenowi Buffettowi niż władzom USA. Rentowność dwuletnich obligacji należącej do Buffetta firmy Berkshire Hathaway była w poniedziałek niższa niż rentowność podobnych papierów Departamentu Skarbu USA. Analitycy wskazują, że dług amerykańskich spółek zyskuje na atrakcyjności w porównaniu z obligacjami rządu Stanów Zjednoczonych. To skutek pogarszającego się stanu finansów publicznych USA.(s.1,13)
Gaz sprowadzany przez PGNiG w I kw. 2010 r. jest droższy niż kwartał wcześniej. "W ostatnich miesiącach 2009 r. prowadziliśmy działalność wręcz w komfortowych warunkach, ale ten kwartał jest mniej korzystny. Pod koniec 2009 r. korzystaliśmy na wyjątkowo niskich cenach gazu z importu, bo akurat w tym czasie przypadł okres rozliczeniowy w odniesieniu do wyjątkowo niskich notowań ropy. Teraz jest inaczej, a gaz, który sprowadzamy, jest droższy. Ze względu na silne mrozy znacząco wzrosła nam sprzedaż gazu w tym roku. I to ten wolumen będzie decydował o wynikach" - powiedział Sławomir Hinc, wiceprezes ds. finansów PGNiG. (s.4)
PULS BIZNESU
Jan Kulczyk jest zainteresowany inwestycjami w krajową energetykę i infrastrukturę. "W szeroko pojętym sektorze energetycznym wyróżniają się przede wszystkim dwie spółki - Lotos i Energa. Obie mają szansę stać się najnowocześniejszymi krajowymi firmami w branży. Wobec obu mamy poważne zamiary" - powiedział Dariusz Mioduski, szef grupy kapitałowej Kulczyk Investments, która zarządza biznesem Kulczyka. (s.4)
PCC w ostatnim momencie złożył Nafcie ostateczną ofertę zakupu Tarnowa i Kędzierzyna. (s.5)
Intersport nie będzie w tym roku powiększać sieci. Skupi się na odbudowie marż. (s.8)
DZIENNIK
Rząd chce opodatkować leki refundowane. Zapłacą pacjenci. (s.A1,A5)
Kupno nowego małego mieszkania zaczyna graniczyć z cudem. Do deweloperów ustawiają się kolejki klientów niezrażonych tym, że budowa nie wyszła poza etap dziury w ziemi. (s.A1,C1)
Ile pieniędzy z zeszłorocznego zysku NBP trafi do kasy państwa? W Radzie Polityki Pieniężnej dojrzewa spór o przeznaczenie miliardów złotych. (s.A2)
Rozbudowa zakładu przeróbki węgla w Bogdance może się zacząć nawet pół roku później. Kontrakt na ponad 200 mln zł wygrała firma Linter, ale konsorcja Mostostalu Warszawa i Budimeksu-Dromeksu kwestionują decyzję kopalni. (s.C2)
Polbank drastycznie przykręca kurek z kredytami. Nie chce też już oferować wysokiego oprocentowania lokat. "Chcemy jak najszybciej wrócić do rentowności i wypracować zysk w tym roku" - powiedział "DGP" Kazimierz Stańczak, dyrektor generalny Polbanku. (s.C5) (PAP)
morb/