Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 27 września
...
27.09.2011 | aktual.: 27.09.2011 07:38
27.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 27 września.
RZECZPOSPOLITA
Może powstać konsorcjum zarządzające gazociągami na Ukrainie. Oprócz Rosji miałaby w nim uczestniczyć UE.(s.B1)
Emperia w środę może wybrać firmy, które zbadają jej sklepy. Wśród zainteresowanych zakupem sklepów Emperii wymieniane są Tessco i Carrefour, fundusze private equity Advet International, Mid Europa Partners i Penta Investments. (s.B5)
KGHM poluje na górniczą spółkę. "Chcemy przejąć giełdową firmę" - mówi szef KGHM Herbert Wirth. Z informacji "Rz" wynika, że koncern interesuje się kopalnią rudy miedzi w Ameryce Łacińskiej. (s.B6)
Jastrzębska Spółka Węglowa może podpisać ze Skarbem Państwa umowę kupna 85 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Jastrzębie - dowiedziała się "Rz". (s.B7)
PARKIET
Śnieżka. Kapitalizacja wciąż się zmniejsza. Skup akcji własnych dość prawdopodobny. "Nie wykluczam powrotu do koncepcji skupu własnych akcji w celu umorzenia. Będziemy się nad tym zastanawiać" - powiedział "Parkietowi" Piotr Mikrut, prezes Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka.(s.4)
Wielton ruszył z montażem do Rosji. Wieluński producent korzysta na przygotowaniach do olimpiady w Soczi i zwiększa eksport na wschód. (s.5)
Mostostal Płock. Zlecenia za ponad 70 mln zł na 2012 rok. Bieżący rok będzie słaby. "Jesteśmy na końcowym etapie rozstrzygnięcia przetargu na budowę dwóch zbiorników w PERN. Ważność naszej oferty została przedłużona do 26 października" - mówi "Parkietowi" Wiktor Guzek, prezes Mostostalu Płock. (s.B5)
GAZETA WYBORCZA
Polska pełna samochodów, ale coraz starszych. Od wejścia do Unii Europejskiej liczba samochodów w Polsce wzrosła o połowę. Ale już ponad trzy czwarte aut ma u nas ponad dziesięć lat. To dwa razy więcej niż w większości państw Unii. (s.24)
Banki są bezpieczne, ale... Rządy i regulatorzy powinni przyjrzeć się działalności agencji ratingowych. brak jednolitych standardów w przygotowywaniu ocen i niespójny przekaz mogą ograniczać zaufanie na rynkach - ostrzega Leszek Niemycki, prezes Deutsche Banku PBC. (s.26)
Rząd ogłosił na stronach internetowych przetarg na świadczenie usługi telefonii komórkowej wraz z telefonami i modemami do mobilnego internetu. Obejmie on 107 urzędów w całym kraju. (s. 27)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Unijne załamanie inwestycji. Kończą się pieniądze z Brukseli. To oznacza mniej inwestycji publicznych, które napędzały gospodarkę. Za dwa lata wydatki na drogi spadną z dzisiejszych 33 mld zł do 13. Zapaść najbardziej odczują średnie i małe firmy. (s.A1, A4)
Baltona zmienia rynek. Operatorowi sklepów wolnocłowych za ciasno na NewConnect. Ekspansja w nowych obszarach geograficznych i biznesowych - to cel, który stawia sobie Baltona. (s.A12)
PULS BIZNESU
Spółki budowlane na skraju przepaści. Najwięcej - 73 proc. w ciągu roku - na krachu w sektorze stracił PBG, którym kieruje Jerzy Wiśniewski. Akcje spółek budowlanych są najtańsze od 12 lat. (s.24-25)
Tygrys buszuje w biznesie. Eksbokser nie spoczął na energetyzujących laurach: inwestuje na giełdzie i w nieruchomości. I nieźle mu to wychodzi. (s.4-5).
Jerzy Starak inwestuje w smakowe herbaty. Herbapol-Lublin przejął 100 proc. udziałów w firmie Bio-Active. (s.5).(PAP)
bas/