Trwa ładowanie...
d1l86ej
d1l86ej

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 28 sierpnia

...
Share
d1l86ej

28.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 28 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

SKOK nie chcą audytu i państwowego nadzoru. Kasy chwalą się rosnącą liczbą członków i depozytów, a ich władze uważają, że urzędy i klienci powinni wierzyć w wyniki SKOK na słowo. (s.B1)

d1l86ej

Przedstawiciele rosyjskiego VIS Construction Group spotkali się m.in. z największymi akcjonariuszami i kredytodawcami Polimeksu-Mostostalu. Jak poinformowała "Rz" osoba zbliżona do jednego z obligatariuszy, rozmowy miały charakter wstępny. W ich trakcie VIS opowiedział o rosyjskim rynku oraz wyjaśnił, dlaczego jest zainteresowany Polimeksem. VIS chciałby zostać właścicielem pakietu kontrolnego spółki. Finalizacja transakcji możliwa byłaby w grudniu. (s.B1)

Armia mimo kryzysu chce zainwestować wielkie pieniądze by wzmocnić lotnictwo. Kupi śmigłowce, samoloty szkolne i uzbrojone drony. Już są kontrakty na nowe transportowce i oręż dla F-16. (s.B2)

Tylko o 0,2 pkt. proc. fundusze unijne zwiększą dynamikę PKB w 2013 r. To tyle, co nic, bo w latach 2009-2012 eurodotacje przyspieszały tempo rozwoju gospodarczego od 0,8 do 2,3 pkt. proc. (s.B4)

"Dopłaty do eksportu mleka w proszku i masła na rynki trzecie są konieczne i nie należy zwlekać z ich wprowadzeniem" - powiedział "Rz" Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. (s.B5)

d1l86ej

PARKIET

PZU jest zainteresowany przejęciem prywatnej sieci Lux Med świadczącej usługi medyczne - wynika z informacji "Parkietu". Do transakcji może dojść w ciągu miesiąca. Oczekiwania właściciela, Mid Europa Partners, są jednak wysokie. Chce on uzyskać ze sprzedaży sieci ok. 1 mld zł. (s.1,5)

Po rynku krążą informacje, że Polimex rozczaruje wynikami za II kw. Strata grupy może przekroczyć 200 mln zł. (s.4)

Wratislavia-Bio, producent biopaliw, chce pozyskać z rynku ok. 100 mln zł na inwestycje w nowe technologie. Do giełdowego debiutu mogłoby dojść w przyszłym roku, prawdopodobnie na jego początku. Ostateczna decyzja o tym, w jakiej formie spółka pozyska finansowanie, zapadną 10-15 września. Alternatywą dla giełdy byłaby emisja obligacji lub kredyt bankowy. (s.7)

d1l86ej

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Polskiemu AGD kryzys niestraszny. Jesteśmy niekwestionowanym liderem w produkcji lodówek, pralek i kuchenek. (s.A7)

Amerykanie zdecydowali się produkować w Polsce Forda Ka trzy lata dłużej niż wcześniej planowali. Będzie tu powstawał do 2016 r. (s.A10)

W 2016 r. wygasa 10-letni kontrakt PGNiG z koncernem VNG na import gazu przez zachodni interkonektor w Lasowie. Z informacji gazety wynika, że polska spółka nie będzie zawierać już długoterminowych umów z niemieckim partnerem. "PGNiG nastawia się raczej na kontrakty spotowe i krótkoterminowe" - potwierdziła osób związana z resortem skarbu. (s.A10)

d1l86ej

Prezes PGE Krzysztof Kilian zapowiada, że wyniki spółki za I półrocze będą dobre. Aktualna strategia firmy ma zostać zrewidowana. PGE nie zamierza inwestować we wszystkie technologie. Prezes zapowiedział, że nie złoży kontroferty na kupno PEP, o które stara się Polenergia. (s.A11)

PULS BIZNESU

Duże miasta tracą miejsca pracy. Bezrobocie w metropoliach rośnie ponaddwukrotnie szybciej niż w reszcie kraju. Najgorzej jest w Katowicach i Gdańsku, najlepiej w Lublinie. (s.3)

Unipetrol z grupy PKN Orlen zaskarżył praktyki monopolistyczne czeskiego państwowego operatora logistycznego Mero. Konflikt z czeskim rządem gorzeje. (s.4)

Ferro, producent armatury sanitarnej, spodziewa się, że aż do 2014 r. koniunktura w branży się nie poprawi. (s.5)

Zarząd Zachemu na 20 września zwołał walne zgromadzenie, które ma zdecydować o emisji 27,3 mln akcji o wartości 273 mln zł. Ciech prawdopodobnie znalazł partnera dla kłopotliwej córki. (s.8) (PAP)

morb/

d1l86ej

Podziel się opinią

Share
d1l86ej
d1l86ej