Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 9 października
...
09.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 9 października.
RZECZPOSPOLITA
Niemcy forsują osobny budżet strefy euro. Dla Polski to strata kilkudziesięciu miliardów złotych. (S. A1, A9)
Przed expose: jak rząd walczył z kryzysem. Inwestycje publiczne w infrastrukturę podtrzymały wzrost i nakręciły koniunkturę, a uelastycznienie prawa pracy zatrzymało falę zwolnień. Zabrakło zmniejszenia biurokracji. (s. B2-3)
Mniej osób w ubiegłym roku odeszło z pracy z własnej inicjatywy. Częściej to firmy się z nimi rozstawały. (s. B4)
W przyszłym tygodniu mają strajkować wszystkie kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. (s. B4)
Czeka nas głębokie spowolnienie. O odbiciu gospodarki można myśleć dopiero w drugiej połowie przyszłego roku - przewidują ekonomiści. (s. B9)
PARKIET
Robert Oppenheim, p.o. prezesa Polimeksu-Mostostalu, liczy na to, że umowa restrukturyzująca finansowanie spółki zostanie podpisana w jak najkrótszej perspektywie, co umożliwiłoby jej funkcjonowanie. - Najlepiej gdyby ten proces zakończony został w ciągu trzech tygodni, ale to zależy od woli obligatariuszy i banków - mówi w rozmowie z "Parkietem". Środki ze sprzedaży Energomontażu-Północ Gdynia, Sefako i trzech zakładów wpłyną do spółki najwcześniej w I i II kwartale 2013 roku. Zyski powrócą od 2013 roku. (s. 01, 05)
Różnica w wycenach akcji i obligacji topnieje powoli. Ceny bezpiecznych obligacji w ostatnich miesiącach spadły, ale analitycy mają wątpliwości, czy inwestorzy na dobre zwrócili się ku aktywom bardziej ryzykownym. (s. 03)
Rosjanie mogą wymusić zmianę umowy z CEDC. Cięcia wysatków przekroczyły próg ustalony z Roustamem Tariko. Niewykluczone, że przez to dostanie więcej akcji. (S. 04)
Do końca tego roku grupa PZU chciałaby otworzyć pół miliona kont IKZE, które będą sukcesywnie zasilane składkami. Obecnie w spółce ubezpieczeniowej i PTE PZU IKZE ma ok. 400 tys. osób. Tylko ok. 11 tys. kont jest zasilane wpłatami - mówi Witol Jaworski, członek zarządu PZU Życie. (s. 10)
GAZETA WYBORCZA
Jest wniosek o upadłość Polimeksu-Mostostalu. Wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki złożył Eurometal, domagający się zapłaty za swoje prace blisko 600 tys. zł. (s. 22)
MFW straszy kryzysem. Z najnowszych prognoz MFW wynika, że w przyszłym roku polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 2,1 proc. To będzie dopiero siódmy wynik w Unii Europejskiej. (s. 23)
PULS BIZNESU
Alior Bank szykuje IPO. Na giełdę ma trafić 50-60 proc. akcji. Właściciel liczy na lepszą cenę u inwestorów giełdowych. Na przełomie września i października doradcy Aliora mają ruszyć z ofertą do inwestorów. Czy właściciel i zarząd banku są rzeczywiście gotowi pójść ścieżką giełdową, czy też to tylko gra z funduszami, które złożyły oferty we wrześniu? Jeśli stawiają na IPO, to muszą się spieszyć, bo okienko na uplasowanie akcji już niedługo zostanie zamknięte. (s. 2)
Wykluwa się idea drogowej prywatyzacji. PPP oraz koncesje dla prywatnych firm - drogowcy są skłonni poszukać pieniędzy w kieszeniach inwestorów. (s. 6)
ZUS rozpisze dwa przetargi na utrzymanie i rozwój KSI warte 0,5 mld zł. Liczy, że uniezależni się od Asseco Poland i zbije koszty IT. (s. 8)
Maklerzy z PKO BP zawstydzają rywali. Giełda w stagnacji, ale do brokera mającego szyld ze skarbonką klienci walą drzwiami i oknami. (s. 28)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Jak ustalił DGP, rząd przygotował scenariusz zmian w emeryturach górniczych. W kopalniach trwa odliczanie do expose premiera, w którym zapewne zapowie cięcie przywilejów. (S. A1)
Netia wchodzi na rynek energii. W ciągu dwóch lat chce sprzedawać energię dla co najmniej 60 tys. klientów biznesowych. (s. A10)
Prezes PBG liczy na konsolidację budowlaną pod skrzydłami państwa. Możliwa jest wielka fuzja na rynku budowlanym - mówi prezes PBG, Wiesław Różacki. Twierdzi, że szczegóły poda w drugiej połowie tygodnia. Zapewnia, że w tym gronie będzie PBG. - To będzie nowatorska koncepcja, która może przynieść dużo pozytywnych skutków dla szeroko rozumianej polskiej gospodarki - mówi. Według niego w projekt powinna zaangażować się Agencja Rozwoju Przemysłu. (s. A12)
(PAP)
pel/