Przegląd wiadomości dot. kryzysu finansowego, sobota-niedziela 11‑12 października, godz. 20.30

- Ministrowie finansów oraz szefowie banków centralnych siedmiu najbogatszych państw świata (G7), którzy spotkali się w piątek w Waszyngtonie, zobowiązali się do podjęcia wszelkich...

- Ministrowie finansów oraz szefowie banków centralnych siedmiu najbogatszych państw świata (G7), którzy spotkali się w piątek w Waszyngtonie, zobowiązali się do podjęcia wszelkich działań niezbędnych do przywrócenia płynności na rynkach finansowych.

- Administracja prezydenta USA George'a W. Busha rozpocznie wkrótce realizację jednego z punktów uchwalonego w ubiegłym tygodniu planu reanimacji pogrążonych w kryzysie rynków finansowych i przystąpi do skupowania akcji instytucji finansowych - oznajmił w piątek sekretarz skarbu USA Henry Paulson.

- Prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush powiedział w sobotę, że kryzys na rynkach finansowych wymaga skoordynowanej odpowiedzi i że główne kraje uprzemysłowione będą pracować wspólnie nad jak najszybszym znalezieniem rozwiązania.

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel odrzucili w sobotę pomysł utworzenia wspólnego europejskiego funduszu ratowania banków w związku z obecnym kryzysem finansowym.

- Tylko działania państwa mogą na obecnym etapie kryzysu finansowego odbudować utracone zaufanie - oceniła kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag". Jej zdaniem każdy kraj powinien podejmować takie działania na własną odpowiedzialność. Do końca tygodnia w Niemczech ma wejść w życie plan ratunkowy dla systemu finansowego.

- Szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow zaapelował w sobotę o jak najrychlejsze zwołanie szczytu G8 (ośmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata) w celu przedyskutowania sposobów wyjścia z obecnego kryzysu finansowego - podała agencja RIA-Novosti.

- Prezydent Niemiec Horst Koehler wezwał w sobotę bankierów i wysokich urzędników bankowości odpowiedzialnych za kryzys finansowy wstrząsający rynkami międzynarodowymi, aby publicznie poprosili o przebaczenie za popełnione błędy.

- Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) udzielił w sobotę pełnego poparcia planowi działań uzgodnionych dzień wcześniej przez przywódców najbogatszych państw świata (Grupa G-7), których celem jest przywrócenie płynności na rynkach finansowych i przezwyciężenie obecnego kryzysu.

- Rząd Islandii zgodził się w krótkim terminie odblokować zamrożone oszczędności brytyjskich depozytariuszy upadłego internetowego banku islandzkiego Icesave - podały w sobotę brytyjskie media.

- W odpowiedzi na światowy kryzys finansowy i bankowy, portugalski rząd zdecydował w niedzielę o udzieleniu krajowym bankom gwarancji do 20 miliardów euro.

- Szefowie państw i rządów Eurolandu zebrali się niedzielę tuż po godz. 17.00 w Paryżu, by naradzić się nad drogami wyjścia z kryzysu finansowego i bankowego. "Celem tego spotkania jest zdefiniowanie wspólnego planu działania państw strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego w obliczu kryzysu finansowego" - głosiło piątkowe oświadczenie francuskiego urzędu prezydenckiego zapowiadające szczyt.

- Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown powiedział, że kroki podejmowane przez poszczególne państwa w obliczu obecnego kryzysu finansowego nie wystarczą. Kryzys okazał się bowiem globalny i wymaga globalnych rozwiązań.

- W obliczu bezprecedensowego kryzysu (finansowego) potrzebna jest nam bezprecedensowa koordynacja wysiłków zmierzających do jego opanowania - oświadczył w niedzielę tuż przed rozpoczęciem szczytu szefów państw strefy euro Jose Manuel Barroso.

- W poniedziałek rząd brytyjski rozpocznie największą w historii Wielkiej Brytanii operację ratunkową wobec 4 największych banków w kraju: HBOS, Royal Bank of Scotland, Lloyds TSB i Barclays Bank - poinformował "The Sunday Times" w swoim najnowszym wydaniu.

- Z okazji jesiennej konferencji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Waszyngtonie, państwa G20 - grupy zrzeszającej najzamożniejsze kraje świata i największe kraje rozwijające się - uzgodniły w weekend, że będą koordynować działania na rzecz wyjścia z kryzysu finansowego.

- Rosyjscy oligarchowie stracili ok. 230 mld USD na giełdowym krachu londyńskiej giełdy, która ma za sobą tydzień największych spadków od 1987 r. Starcili oni także na spadkach notowań w Moskwie i na innych parkietach - pisze sobotni "The Times".

- Francusko-włoski bank Dexia, który znalazł się w ciężkim kryzysie z powodu zaangażowania w interesy z amerykańskimi "śmieciowymi hipotekami" wydał w najdroższym hotelu Monako luksusowe przyjęcie na 200 osób - doniósł w sobotę belgijski dziennik "De Morgen". (PAP)

asa/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)