Trwa ładowanie...
d2cf7ze
d2cf7ze

Przegląd wiadomości gospodarczych, czwartek 17 maja, 17.00

...
Share
d2cf7ze

17.05. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej 4 kwietnia za wnioskiem o podwyższenie stóp procentowych o 25 pb głosowali Zyta Gilowska, Adam Glapiński i Andrzej Kaźmierczak - podał w czwartek NBP w komunikacie. Prezes NBP Marek Belka oraz pozostałych 6 członków RPP nie poparło wniosku.

d2cf7ze

Relacja zadłużenia zagranicznego do PKB na koniec 2011 roku wyniosła 67,5 proc. i pogorszyła się o 0,7 pkt. proc. wobec końca września - podał NBP w raporcie na temat bilansu płatniczego w IV kwartale.

W IV kwartale 2011 roku wydatki Polaków z tytułu wyjazdów zagranicznych spadły o 5,5 proc. rdr i wyniosły 1.316 mln euro - podał NBP.

W IV kwartale 2011 roku wielkość środków przekazanych do Polski przez pracujących za granicą wzrosła o 7,3 proc. rdr i wyniosła 1.083 mln euro - podał NBP.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d2cf7ze

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA pozostała bez zmian wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 370 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w I kw. 2012 r. o 4,1 proc. w ujęciu zanualizowanym, po wzroście w IV kw. 2011 r. o 0,1 proc., po korekcie - poinformowało w czwartek w komunikacie biuro rządowe we wstępnych wyliczeniach.

Produkcja przemysłowa w Japonii w marcu 2012 r. wzrosła mdm o 1,3 proc., po spadku w lutym o 1,6 proc. - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie w końcowych wyliczeniach.

BUDŻET

d2cf7ze

Senacka Komisji Rodziny i Polityki Społecznej nie zarekomendowała w czwartek poprawek do ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa zakłada zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i podniesieniu go do 67. roku życia.

Senacka komisja polityki społecznej opowiedziała się w czwartek za przyjęciem noweli ustawy o emeryturach mundurowych. Zakłada ona, że funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 r., nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby.

W czerwcu do budżetu powinien trafić zysk z NBP, zaś w II połowie roku należy spodziewać się poprawy sytuacji budżetu państwa - powiedziała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

MPiPS nie przedstawi propozycji zmian w emeryturach górniczych przed zakończeniem trwających obecnie prac nad zmianami w systemie emerytalnym - poinformował w czwartek PAP wiceminister pracy Marek Bucior.

d2cf7ze

Ministerstwo Finansów nie wyklucza, że deficyt budżetowy w projekcie budżetu na 2013 r. będzie niższy niż 32 mld zł zapisane w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Francja nie ratyfikuje paktu fiskalnego UE, jeśli obok zaostrzonych wymogów dyscypliny budżetowej nie znajdzie się w nim plan zwiększenia wzrostu gospodarczego - oświadczył w czwartek minister finansów Pierre Moscovici w wywiadzie dla telewizji BFM.

Polska z satysfakcją przyjęła propozycje Francji dotyczące zapisów dotyczących wzrostu w pakcie fiskalnym i liczy, że Francja będzie wypełniać zapisy paktu dotyczące reguł fiskalnych - powiedział dziennikarzom minister finansów Jacek Rostowski.

DŁUG

d2cf7ze

Nawet bez żadnej poprawy wartości złotego w porównaniu z grudniem 2011 roku, zadłużenie Polski obniży się o ok. 25 mld zł w relacji do PKB - poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

W latach 2010-2013 Polsce uda się obniżyć deficyt sektora finansów publicznych o 5,0 pkt. proc. i będzie to najlepszy wynik w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - ocenia agencja ratingowa Fitch. Agencja spodziewa się, że w większości przypadków obecne ratingi państw EŚW w ciągu najbliższych 18 miesięcy raczej się nie zmienią.

Na koniec maja co najmniej 70 proc. potrzeb pożyczkowych budżetu ma być sfinansowane - poinformował Piotr Marczak, dyrektor departamentu długu publicznego w MF w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Hiszpania sprzedała obligacje 3- i 4-letnie, o wartości 2,49 mld euro. Target wynosił 2,5 mld euro - podał Bank Hiszpanii w komunikacie.

d2cf7ze

Jedna trzecia wyborców w Irlandii, jedynym kraju Unii Europejskiej, który podda nowy unijny pakt fiskalny pod referendum, nie wie jeszcze, jak zagłosuje - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu. Referendum jest wyznaczone na 31 maja.

WSKAŹNIKI

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury spadł w kwietniu o 0,1 proc. - podała Conference Board.

Indeks Philadelphia Fed w maju spadł do minus 5,8 pkt z plus 8,5 pkt w kwietniu - podał Fed z Filadelfii w czwartek w komunikacie.

Wskaźnik koniunktury w handlu spadł w II kwartale 2012 r. do plus 1,0 pkt z plus 1,8 pkt w II kwartale 2011 roku - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł o 0,9 proc. na zamknięciu wyniósł 8.876,59 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,4 proc. i wyniósł 2.378,89 pkt.

SPÓŁKI

Prowadzony w Polskiej Grupie Energetycznej program dobrowolnych odejść może kosztować spółkę w tym roku około 300 mln zł. W przyszłym roku ta kwota może być podobna, ale na koniec 2013 roku koszty planu optymalizacji powinny się znieść z jego efektami - powiedział w rozmowie z PAP Wojciech Ostrowski, wiceprezes PGE.

PGE planuje finansować tegoroczny program inwestycyjny w wysokości około 5 mld zł ze środków własnych. Dopiero, gdy CAPEX wzrośnie, spółka będzie szukać finansowania zewnętrznego. Przewiduje, że w najbliższych latach zadłużenie netto/EBITDA nie powinno przekroczyć 1,5x, około 2023 roku może wzrosnąć do 2,3-2,4x. W kolejnych latach spółka będzie rekomendować wypłatę dywidendy raczej w dolnej granicy przedziału 40-50 proc. zysku - powiedział w rozmowie z PAP Wojciech Ostrowski, wiceprezes PGE.

Przychody Multimedia Polska w I kwartale 2012 r. wzrosły o 10 proc. rdr do 163 mln zł z 148,7 mln zł, a zysk netto spadł o 10 proc. rdr do 18,4 mln zł z 20,4 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Aviva OFE Aviva BZ WBK sprzedał w wezwaniu posiadane akcje NFI Empik Media & Fashion. Tymczasem ING OFE po raz kolejny dokupił papiery giełowej spółki, przekraczając próg 15 proc. udziału w akcjonariacie - podał NFO EM&F w komunikacie.

Portfel zamówień Seco/Warwick na koniec I kw. 2012 roku był wyższy o 12 proc. rdr i wyniósł 240 mln zł. W samym I kw. spółka pozyskała nowe umowy o łącznej wartości 116 mln zł - wynika z materiałów na konferencję prasową. Przedstawiciele spółki poinformowali na konferencji, że Seco/Warwick do końca 2012 r. zakończy projekty przejęć w Brazylii i Rosji.

PKP Cargo nie wyklucza, że w 2012 roku spadek przewozów kolejowych w Polsce będzie większy niż zakładane w planach ich zmniejszenie ze 130,5 mln ton w zeszłym roku do nieco ponad 127 mln zł w tym roku. Dzięki wdrażanym oszczędnościom spółka nie zmienia jednak prognoz wyników finansowych - poinformował PAP prezes PKP Cargo Wojciech Balczun.

Krakowski Holding Komunalny (KHK), zgodnie z wcześniejszym wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej, odrzucił ofertę Mostostalu Warszawa w przetargu na budowę spalarni odpadów w Krakowie i jako najkorzystniejszą wybrał ofertę złożoną przez konsorcjum PBG o wartości 700,9 mln zł - podał KHK w komunikacie.

Całkowite zadłużenie Dolnośląskich Surowców Skalnych (DSS) według stanu na połowę kwietnia 2012 r. wynosiło około 580 mln zł. Opracowany przez zarząd, przy udziale największych wierzycieli plan naprawczy DSS zakłada, że spółka koncentrując się na dochodowej działalności podstawowej jest w stanie dokonać spłaty zobowiązań handlowych w perspektywie około pięciu lat - poinformowały DSS w komunikacie prasowym.

Work Service, spółka zajmująca się rekrutacją pracowników tymczasowych, planuje akwizycje spółek inżynierskich oraz rekrutacyjnych na swoich dotychczasowych rynkach. Tomasz Hanczarek, prezes spółki, w rozmowie z PAP poinformował, że nie wyklucza również wejścia Work Service na nowe rynki. Ponadto dodał, że na koniec roku spółka może przekroczyć prognozy.

W optymistycznym wariancie TIM zakłada, że wypracuje w tym roku przychody podobne jak w roku 2011. Wariant pesymistyczny, to dynamika sprzedaży na poziomie minus 10 proc. Zysk operacyjny może być zbliżony do tego z lat 2009-2010, czyli ok. 10 mln zł - poinformował dziennikarzy prezes spółki, Krzysztof Folta. Dodał, że spółka zależna Rotopino.pl ma wypracować w 2012 r. ok. 32-40 mln zł przychodów.

TIM rozgląda się za potencjalnymi podmiotami do przejęć, jednak nie chce dokonywać akwizycji w branży - poinformował dziennikarzy Krzysztof Folta, prezes spółki. Zasugerował, że grupa zainteresowana jest w dalszym ciągu segmentem e-commerce.

Getin Holding złożył zapis na sprzedaż 4.725.00 akcji w wezwaniu na akcje Towarzystwa Ubezpieczeń Europa, ogłoszonym przez Talanx i Meiji Yasuda Life, w związku z czym zostały spełnione wszystkie warunki nabycia akcji przez wzywających - poinformował Getin Holding w komunikacie.

Comarch liczy na poprawę w 2012 r. rentowności operacyjnej w porównaniu z uzyskaną w minionym roku. Obecnie informatyczna grupa nie prowadzi zaawansowanych rozmów w sprawie kolejnych akwizycji. Do końca 2012 r. Comarch chce wycofać spółkę Comarch SuB z giełdy we Frankfurcie - poinformował w trakcie konferencji Konrad Tarański, wiceprezes spółki.

Decyzja w sprawie debiutu Poczty Polskiej na warszawskiej giełdzie będzie możliwa dopiero po analizie wyników za 2012 rok i działalności spółki na w pełni zliberalizowanym rynku usług pocztowych - poinformował prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak na konferencji prasowej.

Ronson Development rozpoczął sprzedaż 20 mieszkań z II etapu osiedla Chilli City, położonego w podpoznańskich Tulcach - podała spółka w komunikacie prasowym.

Calatrava Capital podpisała z MNI umowę sprzedaży 9.554.000 akcji PC Guard, które stanowią 31,13 proc. udziału w kapitale oraz głosach na walnym zgromadzeniu spółki. MNI nabędzie również 11.661.408 warrantów na akcje PC Guard. Łączna cena pakietu akcji została ustalona na poziomie 17 mln zł, a cena za jedną akcję na poziomie 1,78 zł - podała Calatrava w komunikacie.

ING TFI liczy na kilkaset mln zł rocznie z nowo wprowadzanych funduszy, lokujących środki klientów w oparciu zasady "Life Cycle", czyli koncepcji długoterminowego oszczędzania, wykorzystującej cykl życia człowieka - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele ING TFI.

Walne Zgromadzenie spółki Tell zdecydowało o skupie akcji własnych, z którymi wiąże się prawo do 10,01 proc. ogólnej liczby głosów, po cenie 14 zł za akcję - podała spółka w komunikacie.

Cloud Technologies zadebiutuje na rynku NewConnect w piątek, 18 maja - poinformowała giełda w komunikacie.

Pharmena ocenia, że jej przychody w 2015 mogą wzrosnąć do ponad 30 mln zł m.in. dzięki nowym produktom w segmencie dermokosmetyków, rozszerzeniu sieci dystrybucji oraz wprowadzeniu do sprzedaży suplementu diety związanego z profilaktyką miażdżycy - poinformował Konrad Palka, prezes spółki należącej do grupy Pelionu. Pharmena, która działa w obszarze produkcji i sprzedaży dermokosmetyków, kontynuuje też badania nad lekiem przeciwmiażdżycowym i planuje je sfinansować emisją akcji na ok. 16 mln zł.

Impexmetal zdecydował, że w piątej transzy skupi 1 mln akcji własnych - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Aqua planuje, by z zysku osiągniętego w 2011 roku na dywidendę przeznaczyć 2,34 mln zł, co daje 0,18 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Zysk największej na świecie sieci detalicznej Wal-Mart w I kwartale 2012 r. wyniósł 1,09 USD na akcję wobec 0,98 USD na akcję przed rokiem - podała firma w komunikacie.

W dniach od 7 do 13 maja największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji telewizyjnych zanotował Polsat. Udział ten wyniósł 19,06 proc., co oznacza 76,67 mln zł. Na drugim miejscu znalazł się TVN z udziałem na poziomie 17,77 proc., czyli wpływami rzędu 71,49 mln zł - wynika z szacunkowych danych Nielsen Audience Measurement, obliczonych według oficjalnych cenników stacji TV.

W dniach od 7 do 13 maja udział TVN w oglądalności wyniósł 15,62 proc. wobec 14,32 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 14,92 proc. wobec 13,45 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

DM TMS Brokers planuje przeznaczyć z zysku osiągniętego w 2011 roku na dywidendę 1,06 mln zł, co da 0,3 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ma duże i rosnące rezerwy walutowe i jest gotowy przeciwdziałać nadmiernemu osłabieniu złotego i dużym wahaniom kursu złotego - poinformował w czwartek wiceprezes NBP Witold Koziński.

Do momentu wyborów w Grecji na rynku złotego będzie panować duża zmienność mimo, że Polska jest postrzegana jako rynek stabilny - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Zdaniem analityków do czasu wyborów w Grecji na rynku nadal będzie panować duża niepewność, a złoty będzie poddany znaczącym wahaniom i handlowany w przedziale 4,30-4,40 za euro. Niepewna sytuacja związana z finansami Grecji oraz z początkiem kampanii wyborczej nadal będzie negatywnie wpływać także na wycenę polskiego długu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,4194, a kurs złotego do euro na 4,3490 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2682 USD i 101,77 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

W obecnej sytuacji prawnej i rynkowej nie jest możliwa decyzja o uwolnieniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - poinformowała w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Energetyki. Dodała również, że koniecznie jest do tego spełnienie szeregu warunków, przede wszystkim mających na celu zabezpieczenie praw odbiorcy.

OPINIA

KUKE podtrzymuje prognozę, według której wartość eksportu wyrażona w euro w 2012 r. wzrośnie o 10-11 proc. - poinformował PAP główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Piotr Soroczyński. Jego zdaniem, szczególnie wysoka dynamika eksportu powinna uwidocznić się w II połowie roku. Główny ekonomista KUKE ocenia także, że w perspektywie roku 2013 i 2014 polski eksport będzie nadal rósł.

Ostatnie umocnienie walut EŚW, w tym złotego, może być okazją do zajęcia na nich pozycji krótkich przy bardziej sprzyjających poziomach - oceniają ekonomiści BNP Paribas.

W kolejnych dniach może nastąpić korekta spadkowa kursu EUR-PLN nawet do poziomów 4,26-4,28, jeśli nie dojdzie do znacznego pogorszenia globalnych nastrojów - uważają ekonomiści z banku BZ WBK. Ich zdaniem potencjał do większego umocnienia złotego w kolejnych tygodniach jest jednak wyraźnie ograniczony.

Załamanie się kursów akcji na polskiej giełdzie w drugim kwartale jest mało prawdopodobne. Wyjście Grecji ze strefy euro, gdyby miało do niego dojść, nie powinno na długo zdestabilizować rynków - uważa Marcin Szortyka, zarządzający funduszami akcji w ING TFI.

Nie wystarczy wzrost liczby urodzeń, aby zmienić strukturę demograficzną ludności - uważa Janina Jóźwiak z SGH, uczestnicząca w konferencji prasowej przed seminarium dotyczącym zmian demograficznych. Jej zdaniem Polska jest skazana na starzenie się i na malejące zasoby pracy. Podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia uczestnicy konferencji uważają za "krok w dobrą stronę". Oceniają, że w ciągu najbliższych lat zwiększy się zapotrzebowanie na pracę osób w wieku 50-70 lat.

Potencjalne wyjście Grecji ze strefy euro nie jest jeszcze w pełni zdyskontowane na rynkach - ocenia Quintin Price, główny ekonomista ds inwestycji globalnych w BlackRock Inc.

POLITYKA

W Grecji zaprzysiężono w czwartek tymczasowy rząd, którego głównym zadaniem będzie przygotowanie nowych wyborów parlamentarnych. Nowy gabinet premiera Panajotisa Pikramenosa liczy 17 ministrów.

SONDAŻE

Poparcie dla PO spadło o 2 pkt. proc. do 27 proc., zaś dla PiS spadło o 1 pkt proc. do 21 proc. - wynika z majowego sondażu CBOS.

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej wynosi 28 proc. i w porównaniu z ostatnim badaniem wzrosło o 1 pkt proc.. Na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 25 proc. ankietowanych, podobnie jak w ostatnim badaniu - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska dla "Gazety Wyborczej".

Poparcie dla PO w maju kształtuje się na poziomie 36 proc., zaś dla PiS 32 proc. - wynika z majowego sondażu OBOP pokazującego wyniki badania osób, które wiedzą, na jaką partię by zagłosowali.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i odbijają się z najniższego poziomu od 6 miesięcy, Na rynkach są oceny, że ostatnie spadki były przesadzone - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 66 centów do 93,47 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 109,95-109,97 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie odbijają się z najniższego poziomu od 4 miesięcy - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.726,00 USD za tonę, po wzroście o 1,0 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7679,50 USD/t. (PAP)

amp/ jtt/

d2cf7ze

Podziel się opinią

Share
d2cf7ze
d2cf7ze